Itse opiskelin Steinerlukiossa ylioppilaaksi hyvällä menestyksellä. Nykyään toimin melko suuren firman toimitusjohtajana ja elän tasokasta elämää. Voisin kiittää tästä Steinerpedagoiikkaa yms. sillä elin nuoruuteni miltein omillani.
Kekustelua Steinerin hyvistä puolista. Vaihtelu virkistää tähän flegmaattiseen ja masentuneeseen keskustelupalstaan mikä kuhisee tyypillisiä kyynisiä rasisteja suomalaisia, jotka kärsivät masennuksesta, alkoholismista tai ovat muuten vain sosiaallisella tasolla estyneitä.
Suomi 24 -palstan keskusteluja lukiessani alan häpeämään sitä, että olen suomalainen ja edustan tällaista kansaa.
Steiner on hyvä.
4
268
Vastaukset
- miten on hyvä?
Miten se Herra Steiner on hyvä?
Täysin toinen asian on kuitenkin, miten ei niin hyvät ihmiset toteuttavat hänen oppejaan. Aina se ei näytä oikein onnistuvan, vaan koulusta mm. ajetaan pois ihmisiä. Miksi?- aspergerburger12
Suurin vastuu kasvatuksesta on kodilla. Mitä tarkoitat, että ihmisiä ajetaan pois?
Ja en ole herra. Ihan btw.
- fello62
KYLLÄ:Käyn itsekin rudolf steiner koulua ja oon pakko sanoa että siel oon hauska , hyviä kavereita
- Laura
Erinomainen ketjun aloitus. (Steinerpedagogiikasta kiinnostuneena näitä palstoja tulee aina välillä luettua - ja voi ankeus!
Hyviä puolia - itse en ole steinerkoulua käynyt mutta omat jo aikuiset lapseni ovat, plus useat tutut - on paljon:
Mainio oman ajattelun ja itsetunnon kehittäjä. Numeroarvostelun puuttuminen alaluokilla antaa oppimisrauhan.
Opettajat ovat keskimäärin erittäin paneutuvia : miettivät miten saada asiat opetettua niin, että oppilaat kykenevät viestin vastaanottamaan.
Nykyään kuin yhteisöllisyyttä huudetaan ratkaisuksi joka paikkaan: steinerkoulujen luonteva yhteisöllisyys, jossa vanhemmat ovat mukana ylläpitämässä koulua, on luksusta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2752470Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001334- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811116- 44992
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67917Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22870- 33787