osaako kukaan sanoa voiko saada tuomiota kotirauhan rikkomisesta tai jostain muusta jos ajelee taloni viereisella kadulla helvetillistä meteliä pitävällä moottoripyörällä päivästä toiseen? pyörän omistaja asuu itse samalla kadulla. meteli on sietämätön? mikä neuvoksi?
häiriköinnin uhri
häiriköinnin_uhri
12123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Joo
Kyse ei ole kotirauhan rikkomisesta. Moottoripyörällä ajavaa voidaan kyllä poliisin toimesta sakottaa. Varmin keino on se, että teet poliisille rikosilmoituksen. Kirjaat ajot ylös päivämäärineen ja kellonaikoneen, sekä kuka ajaa, sillä poliisi tietysti tsekkaa myös, onko sillä korttia. Ajoilla ja häiriöllä pitää myös olla todistajat.
Tässä vielä kieltopykälä, jota poliisi sakottaessaan käyttää.
«Asetus» ajoneuvojen «käytöstä» «tiellä» 4.12.1992/1257
4 §
Tarpeettoman ja häiritsevän ajon kielto
Tarpeeton ja häiritsevä ajo taajamassa on kielletty. «Ajoneuvon» kulkureitti ja ajotapa on taajamassa muutenkin sovitettava sellaiseksi, ettei siitä tarpeettomasti aiheudu häiriötä.
Hah hah. Poliisi siis sakottaisi tarpeettomasta ajosta henkilöä joka ajaisi kotikadullaan vaikkapa kotiin tullessaan ja sieltä lähtiessään? No jopas nyt keksit hauskan jutun.
Tuollaisesta tulee automaattisesti SJP jos syyttäjälle asti etenee, joten jospa nyt et visioisi mutujesi pohjalta.
Älä nyt sentään tukehdu.
Kun pykälässä lukee, että tarpeeton ja häiritsevä ajo, niin se on tietysti todistelukysymys. Yksi todistaja ei kesää tee, mutta jos heitä on useampi, niin kyllä siitä sakot rapsahtaa. Asia ei mene silloin pöytäkirjana syyttäjälle, eikä syyttäjä tee sjp:tä. vaan pelkkänä rv:n vahvistamisjuttuna. Hetkeäkään en epäile, etteikö syyttäjä rv:tä vahvistaisi.
Taitaa olla vakiomaallikkomme taas vauhdissa.
Itselläni oli vastaava juttu jokunen aika sitten. SJP tuli niin että napsahti, tosin ajopelinä oli auto. Todistajia oli kolme, mutta häiritseväksi ei katsottu ajoa joka kohdistuu omalle kiinteistölle.
Siitä vaan hakemaan paperit syyttäjältä. Asianro: R xx/7001
Sieltä siis vaan penkomaan ja asiapapereihin tutustumaan.
Mistä tuo intoa antaa neuvoja mutun perusteella kumpuaa? Olisitko halunnut juristiksi, mutta ovet eivät avautuneet tiedekuntaan ja toteutat sitten täällä patoutuneita tarpeitasi?
" Olisitko halunnut juristiksi, mutta ovet eivät avautuneet tiedekuntaan ja toteutat sitten täällä patoutuneita tarpeitasi? "
Oikeudellisista asioista keskustelu ja vinkkien antaminen ei ole tällä palstalla juristien yksinoikeus, jos olet sitä mieltä että annettu ohje on väärä, niin korjaa ja anna parempi vastaus ja vähennä turhan mussuttamisa. Se on vain hyvä että maallikot ovat kiinnostuneita juridiikasta ja rohkeasti ottavat kantaa asioihin.
Tällä palstalla käyneillä vastaajista varsin monella on alan tutkinto (löytyy), mutta yleensä he ovat osoittaneet osaamistaan vastaustensa tasolla, eikä joutavilla ad-homineilla.
Käytöksesi on sivistymätöntä eikä sitä voi ymmärtää, sillä peruskunnioitusta pitäisi olla jokaista keskustelijaa kohtaan, varsinkin kun tämä ketju oli asiallinen.
Mitä ihmettä teet tällä palstalla jos et arvosta sen keskustelijoita?
Hyvä, että paljastit olevasi rikosasioista mitään tietämätön TODELLINEN MAALLIKKO. Koska kyse on rv-jutusta, niin poliisi voi ratkaista sen monella tavalla.
Poliisi voi valmistaa asiasta pöytäkirjan, kuten esimerkissäsi ja lähettää sen syyttäjän ratkaistavaksi.
Syyttäjä voi silloin tehdä asiasta sjp:n, tai palauttaa asian poliisille takaisin ja määrätä, että poliisi antaa rv:n, tai viedä asian tuomioistuimeen.
MUTTA poliisi voi ratkaista asian itsenäisestikin antamalla rv:n epäillylle. Sen jälkeen rv menee syyttäjän vahvistettavaksi. Syyttäjä ei enää voi tehdä sjp:tä, mutta voi mitätöidä poliisin antaman rv:n, alentaa päiväsakkomäärää, tai palauttaa asian takaisin poliisille, jos jotain muuta lainkohtaa tulisi soveltaa. Jos syyttäjä toteaa, että poliisin antaman rv:n päiväsakko on liian pieni, niin hänen on silloin vietävä asian tuomoistuimeen. Syyttäjä ei voi korottaa poliisin antaman päiväsakon määrää, mutta voi sitä alentaa. Jos poliisi on asian vuoksi tehnyt esitutkinnan, niin se riittää tuomioistuinkäsittelyyn, mutta jos poliisi on käyttänyt suppeaa menetelmää ilman pöytäkirjaa, niin syyttäjä pyytää poliisia suorittamaan esitutkinnan ja palauttamaan asian hänelle pöytäkirjan valmistuttua.
Taas kerran täyttä lööperiä, mistä näitä "tietäjiä" aina löytyy??
Mikä kohta on väärin ??
"Mitä ihmettä teet tällä palstalla jos et arvosta sen keskustelijoita?"
Miksi pitäisi arvostaa ihmisiä, jotka ovat yksinkertaisia?
"Miksi pitäisi arvostaa ihmisiä, jotka ovat yksinkertaisia? "
Osaatko antaa yhtään perustetta miksi ylimielistä k-päätä pitäisi täällä arvostaa?
"Osaatko antaa yhtään perustetta miksi ylimielistä k-päätä pitäisi täällä arvostaa?"
Osaatko kertoa henkilön joka olisi moista vailla? Jos olet ylivoimainen, voit vähän herkutella huonompiesi kustannuksella ja silti sinulle maksetaan.
http://www.youtube.com/watch?v=UDWnMXzgeZo&feature=related
Moottoripyörässäkin on maksimi desibelit joita saa päästellä eli ei niihin voi mitä tahansa tehoputkia laittaa.Jos taasen on todella tehdaspyörä esim vanha HD joka jymisee jotta taulut tippuu seiniltä niin ei voi mitään ellei tahalleen kaasuttele joka päivä huvikseen kadulla.Kyllä kotiin ja pois saa vapaasti ajella jos ajoneuvo on lain mukainen vaikka vain kävisi kahvit juomassa ja taas baanalle.Sitä ei voi estää kukaan ei edes poliisi.
Muistathan jos kyseessä sattuu olemaan liivijengiläisen moottoripyörä niin paras olla vain hiljaa suoraan sanottuna.