Hei!
En ole koskaan käynyt Australiassa, mutta arvelen, että ei sinne ihan halvalla pääse. Miten olette metsästäneet halvimmat lennot Australiaan (mielellään ei pitkiä vaihtoaikoja, meillä aikaa rajallisesti). Mikä on järkevin tapa matkustaa siellä paikasta toiseen, lentämällä? Saako lentoja paikan päältä helposti ja edullisesti. Osaatteko suositella lentoyhtiötä. Olen noviisi kaikessa Australiaan liittyvässä.
Huvittavaa tässä on se, että suunnittelemme mahdollisesti muuttoa Australiaan. Emme kumpikaan ole siellä koskaan edes käyneet, emmekä varsinaisesti edes ajatelleet käyvämme. Olisi järkevää tutustua paikkoihin, ennenkuin miettii minne asettuisi, meillä olisi mahdollisuus valita parista paijasta.
Tästä aasinsiltana sitten eri paikkoihin Australiassa. Onko kellään kokemusta Perthistä? Millaisia eroja eri alueilla on Australiassa, mitä voisitte suositella.
Kaikki tieto otetaan vastaan.
matka ja ehkä jopa muutto...
1
210
Vastaukset
- Down Under
Matkustamiseen Australiassa on tarjolla ziljardi erilaista vaihtoehtoa. On täysin yksilöllistä, miten haluaa matkustaa, mitä haluaa nähdä ja kokea ja kuinka paljon on aikaa ja rahaa kierrellä siellä. Näistä seikoista pitäisi saada jonkilainen selvyys ennen kuin matkaa alkaa edes suunnitella.
Itse jouduin ekalla kerralla tyytymään sikäläisiin matkapalveluihin toki jo 80-luvulla. Sittemmin olenkin suunnitellut kaiken itse. Ja nykyäänhän "kaikki" löytyy netistä.
Käytä Google Mapsia ja sen street viewiä. Tässäkin osastossa on monta hyvää linkkiä erilaisiin vinkkisivustoihin. Ole aktiivinen netissä, sieltä löydät pahaiten, mistä itse olet kiinnostunut jne. Niin, ja jos urheilusta, varmista, että näet edes yhden AFL-ottelun livenä.
Peth on miellyttävä paikka, muistuttaa San Franciscoa (on myös ns. homo-kaupunki). Sitä voi suositella aina. Haittana voi joillekin olla sen eristyneisyys muihin suurkaupunkeihin verrattuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?465881Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki583336- 1862729
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t122584mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132259- 292181
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/171951- 181705
- 1481379
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2751273