Varmint 308

Vili Kettunen

Aion ostaa paksupiippuisen 308 kiväärin yleisaseeksi (hirvelle ja kyttäysjahtiin) Hinta haarukoitui 800-1000 ja hinnaltaan sopiviksi vaihtoehdoiksi jäivät Howa, Cz, Weatherby ja Remington. Olin jo päättänyt ostaa Howan , mutta HW-Huntin sivuilta silmiini sattui Wetherby varmint tarjous. No yritin lueskella netistä Weatherbystä, mutta Lontoon kieli ei niin hyvin taivu että olisin tullut kovin paljon viisaamaksi. No päätinkin rohkeasti kysyä tällä palstalla asiasta ja mielipiteitä kyseisten aseiden laadusta ym. Valintahan on itse tehtävä mutta olisi hienoa kuulla muidenkin mielipiteitä aseista. Cz taitaa olla herkistinkoneitolla varustettu laukaisu, mitenköhän muissa ?

4

507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilman kuuta

      Ei noista ole huonoja mikään normaaliin ko metsästykseen. Miten oma silmäsi ja tuntuma aseisiin tuntuu. Oisihan noita hyvä päästä hipelöimään ennen ostopäätöstä. Kiikarin kanssa sulle tuleekin sit enempi miettimistä. Hirvelle 3x suurennus on usein liikaa ja varsinkin hämäräkyttäys tarvii isoa etulinssiä ja huom reilumpaa suurennusta.

    • allrounderi

      Mulla on täysin samat ajatukset!
      Kerro jos kuulet, missä voisi päästä hiplaamaan Weatherby Vanguard Sub-Moa'ta!

      Noista vaihtoehdoistasi HOWA ja Weatherby Vanguard tulevat samalta tehtaalta: Howa machinery, Japan.
      Eli niissä laatu on sama, vain piipuissa eroa. Howa'lta löytyy ne 20 ja 24", kun Weatherby tilaa omansa 22" tuumaisella. En nyt muista mitä eroa oli rihlauksissa.
      Näitten kiväärien yleislaatua on kehuttu kohtalaisen hyväksi.
      Näihin saa myös tarkkuuslaukaisun tarvikkeena, jolloin n800e lähtöhinta tulee tasoihin 1000e CZ Varmintin kanssa.
      Mutta yleisesti uskon että ovat laadukkaampia kuin CZ ja Remington.

      • Ilman kuuta

        Kokemuksesta setorissa on karhea lukkotoiminta ensimmäiset 500 laukausta, mut idioottivarma patruunan syöttö verrattuna mitä itselläni oleviin tikkaan, sakoon, marliniin ja brouvinkiin nähden.


    • ylimääräinen ase

      Mulla olis myynnissä 308 Tikan raudoilla ja Mauserin lukolla,jossa on herkistin.Kiinnostaisko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      418
      3523
    2. On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon

      Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat
      Maailman menoa
      126
      2635
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      108
      2600
    4. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      2
      2397
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      36
      2183
    6. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      5
      2096
    7. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      13
      1743
    8. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1607
    9. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      62
      1515
    10. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      43
      1473
    Aihe