Ruokinta - lonkkakysely

ruinaaja09h

Kootaan tilastoja. Tämä kysymys siis niille joille pentu on tullut luovutusiässä :) Toivottavasti saadaan paljon vastauksia!

Millä koiranruokamerkillä ruokittiin ja mikä oli lonkkien tulos 1-3 vuoden iässä.

Oma:
Happy Dog - C-lonkat

4

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lonkkatuloksiin vaikuttaa tietenkin todella paljon muutkin seikat kuin pennun ruokinta eli sinällään tällainen tilasto ei kerro mitään. Lonkkiin vaikuttaa suuresti koiran perintötekijät usean eri sukupolven yli, samoin liikunnalla pentuaikana on merkitystä (millaista liikuntaa/miten paljon) ja erilaiset traumat vaikuttavat suurelta osin tuloksiin (mahdolliset loukkaantumiset).

      Ruokinta on siis vain pisara meressä eikä pelkän ruokinnan perusteella voi asiasta sanoa juuta eikä jaata. Tietenkin kasvavalle pennulle tulee tarjota hyvää ja laadukasta ruokaa, joka tukee kasvua ja antaa parhaat mahdollisuudet terveille lonkille.

      Ylipaino on nykyään valitettavan yleistä ja liiallinen paino kyllä kostautuu koiran terveydessä. Pentuaikana koiran tulee siis ehdottomasti olla hoikka, se omalta osaltaan edistää suuresti lonkkien terveyttä! Siksi kauhulla luenkin viestejä, joissa jo vuoden ikäinen koira painaa lähemmäs 40 kiloa - se on ihan suoraan järkyttävän ylipainoinen, vaikka omistajat kuinka selittäisivät, että koiralla "on vain lihaksia" tai "koira on korkea". Se on ihan selittelyä! Hallaa vain omistajat tekevät koirilleen ja koiriensa terveydelle syöttämällä ne tynnyreiksi :(

    • ruinaaja09h

      Luitko kysymystä?

      Tässä kysyttiin nyt ainoastaan lonkkia ja ruokintaa. Ei sitä mitkä muut asiat lonkkiin vaikuttaa. Olen kyllä tietoinen niistä.

      • Luin kysymyksen. Kommentoin vain sitä, että tällaisella "tilastolla" ei ole niin minkään valtakunnan merkitystä, kun terveystuloksiin vaikuttavat PALJON muutkin tekijät kuin se ruokinta. En siis ymmärrä mitä tälla haetaan takaa, kun ei tällä kyselyllä ole mitään merkitystä, eli tämä kysely ei kerro yhtään mitään ruokinnan ja lonkkien välisestä suhteesta. Kahta eri koiraa on voitu ruokkia aivan samalla ruoalla ja aivan samalla tavalla ja silti niiden lonkissa voi olla eroa kuin yöllä ja päivällä. Tiedän pari rotoa jotka on ruokittu Happy Dogilla ja niillä on A-lonkat, samoin tiedän muutaman rotoa, jotka ovat natustaneet Royal Caninia ja toisella on E-lonkat, toisella B-lonkat. Ei voi siis vetää mitään johtopäätöksiä ruoan ja lonkkien välille, vaan on otettava huomioon ne muutkin seikat.

        Ymmärrän tarpeen tehdä tilastoja koirien terveydestä, mutta silloin tutkimuksissa otetaan huomioon kaikki asiaan vaikuttavat seikat ja tekijät, eikä vain yhtä pientä osatekijää. Saahan sitä kysyä ihan mitä vaan, mutta pitää huomata sitten johtopääksissä se, että johtopäätöksiä ei voi tehdä.


    • lonkkaset

      Royal Caninin maxi junnu. A/A.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      220
      5875
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5734
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4801
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      54
      4104
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4037
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      7
      2799
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      13
      2214
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1663
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1480
    Aihe