Walliinin valehtelu ja vedätys saattaa suistaa hallituskriisiin. Katainen ei kehtaa myöntää Walliinin kusettaneen häntä. Puolustusvoimien ylintä kenraalikuntaa on huijattu ja Walliinin tuoli ministerinä keikkuu ja kohta se kaatuu. Haloskan tuki ei paljoa auta .Peli on jo pelattu.Walliinin seuraaja ei varmasti ole RKP:sta .
Katainen ja Walliin
Walli
3127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onko mahdollista tällaisessa tiukassa tilanteessa salainen keskustelu ja päätännät oman pään mukaan, huomaa terve diktatuuri ???
jos tämä on oikein niin silloin Wallin toimi aivan oikein mut kuten hän puhui eilisessä ohjelmassa(miehellä oli munaa tulla!) niin hän puolusti itseään sanomalla että tämä asia ei ollut maailman tärkein asia kuten Suomen liittyminen Natoon josta olisi tehty kansanäänestys mutta tämäkin toki tärkeä asia mutta Wallin koki että ilman salaisia neuvotteluja ei hänen ehdotusta olisi hyväksytty koskaan joten hän päätti toimia itsepäisesti.
Mielenkiintoista saako näin toimia joissain tapauksissa, en tiedä.
Ei ole mulla mielipidettä asiasta enkä uskalla sanoakaan koska en oo varma mutta Wallin ajoi tässä hienoa asiaa sillä Suomi on kaksikielinen maa jossa ruotsinkielistä alueita pitää myös puolustaa eikä dissata kuten monet tekee.
jotenkin tuntuu että valtaosa Suomalaisista ei pidä ruotsinkielestä vaan oksentaa sille jne.
Tavallaan mulla on kaksijakoiset mielipiteet tästä asiasta, Wallin ajoi hyvää asiaa mutta ehkä väärällä tavalla joten olen neutraali tässä.
VAI NIIN
Katainen kysyi puolustusministeriltään miksi joukot siirretään pois itärintamalta ? Walin vastasi venäläiset voivat koukata Ruotsin kautta.