hp pavilion dv5-omistajan (vuodelta -08) kone kiukutellut jo jonkin aikaa, heti käynnistyttyä heittää mustaa näkymää ilmoituksella "SMART Hard Disk Error".
Kone käynyt oikeastaan aina aika kuumana ja nyt vielä viimeisen viikon ajan ei suostu sammumaan normaalisti vaan näyttää minuutti kaupalla "sammuttaa" viestiä ja lopulta vetää windowsin vaaleansinivihreävalkoiset raidat näytölle vaakasuoraan ja virta pitää sammuttaa virtanappulasta. eilen vielä teki tämän tiltin vaikkei konetta oltu edes sammuttamassa, ihan vaan selaimen sammutin. ne jotka tuntee koneiden sisälmystä paremin (itse vaan osaan suht hyvin tehdä asioita sillä) kertokaa kannattaako mennä vararikkoon uuden koneen kanssa vai poistuisiko ongelmat mahdollisesti uuden kovalevyn vaihtamisella?
uusi kone vai uusi kovalevy
5
401
Vastaukset
- K*@i]7S}
Kuumeneminen johtuu tukkeutuneista ilmakanavista. Ne saa puhtaaksi parhaiten avaamalla kotelon ja puhaltamalla paineilmalla. Tuulettimen siivistä on syytä pitää kiinni ettei ilmavirta pääse pyörittämään. Ylikierrokset voivat rikkoa puhaltimen. Myös jäähdytinsiili voi olla huonosti paikallaan tai lämpötahna välissä kuivunut.
Levy on syytä vaihtaa uuteen kun tuollainen ilmoitus tulee. - kone hajalla
Kokeile kovalevyä jossain toisessa läppärissä. Luultavasti toimii eikä kovalevyssä välttämättä ole mitään vikaa.
Todennäköisesti on emolevyn konkat kärsineet liian kuumuuden takia, jolloin kovalevyohjain ja näytönohjain reistailee ja muutenkin toimii epävakaasti. Tuulettimien puhdistus on jo myöhäistä kun kone on jo hajonnut, uuden osto edessä ja siitä kannattaa pitää parempaa huolta eikä päästää pölyyntymään ja ylikuumenemaan. - Tiedoton!
Minulla Pacard Bell Easynote tk81. Tippui noin metrin korkeudesta. Näyttö pimeni. Kome oli silloin 4 kk ollut käytössä. Kokeilin Acer 21" ulkoista näyttöa. Näkyi 1368x768 resoluutiolla. Acer näyttö epästandardi 16:10, 21". PB näyttöä myydään netissä 70-170€ hintaan. Acerin huollossa arvioitiin näytön vaihdon maksavan noin 300€ huollossa. Onko itse tehty näyttöpaneelin vaihto vaikeaa? Koneen hinta uutena noin 600€.
- uusiks meni
Tuolta saa vielä halvemmalla ja samalla sivulla on video-ohje näyttöpaneelin vaihtoon:
http://www.screencountry.com/index.php?section=products&model=EASYNOTE TK81&brand=Packard Bell&size= - Tiedoton!
uusiks meni kirjoitti:
Tuolta saa vielä halvemmalla ja samalla sivulla on video-ohje näyttöpaneelin vaihtoon:
http://www.screencountry.com/index.php?section=products&model=EASYNOTE TK81&brand=Packard Bell&size=Kiitos vastauksesta. Noudatan sitä ja tilaan näyttöpaneelin USAsta. $ halpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4094600Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221805- 1391555
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751315Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151126Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔761123Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131059Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään661003- 38970
- 66962