Aloittelen laatoittamaan kiviportaita. Askarruttaa tuon laatan reunan jääminen näkyviin. Laatassa ei ole lasitettua reunaa, mitä tuohon keksisi, jotta tulisi siisti jälki?
Kiviportaiden laatoitus
AFBDBADFB
152737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Siinä on joko laatan reuna, sauma tai lista.
Pistä alumiinilistaa, joka on tarkoitettu noihin kulmiin. En tiedä, miten kestää kävelyä ja kolhimista tosin...
alumiininen pyöristys ehdoton, tai sitten jätät laatat puol senttiä auki ja teet viisteet
saumalla.
Rosterilista kestää paremmin mutta tulee helposti kalliimmaksi kun itse laatat. Joko sellainen L-mallinen lista tai sitten neliömäinen.
Ulos vai sisälle ? Jos ulos, älä tee lasitetusta. Lumi pinnalla ja takaraivo halki.
Sisälle tulevat portaat kyseessä. Tuollaista vahvaa rosteri-listaa en ole löytänyt, taidan vain maalata tuon laatan reunan??
Pitäisi kyllä löytyä melkein kaikista rautakaupoista, samoin kuin laattapisteistä ym. Ja rosteri nyt on käytännössä kaikista kovinta/vahvinta/kestävintä materiaalia siihen ulkokulmaan.
No jopsa saat viisaita vastauksia...tai no , tavallaan kaikki hyviä.
Huomaa ettei kunnon laattamies noihin edellisiin ainakaan vastannut.
Mene laattakauppaan ja osta kunnon porraslaatta , jossa etureuna viimeistelty pyöristyksellä.... Eikä mitään listoja taikka saumauksia siihen...
Meinaan , jos kunnollista lopputulosta haluat
pyöritetystä, ei varsinkaan sukkasillaan oleva jalka saa otetta kulmasta, vaan helpohkosti luiskahtaa. Kenkä--, ei yö jalassa kosketus on pitävämpi. . Puuportaissa lasihelmetkin kuluvat nopeasti pois. Ehkäpä läpivärjätty, mitallistettu puristelaatta olisi turvallinen, ja yhtäväriä. Vain se terävin kulma pois.
Lienet jo tehnyt, mutta tulevia varten. Kaakelikeskuksessa on L-profiilin rosterilistoja. Minimalistinen ratkaisu. Sauma- ja maalikulma ei kestä pidemmän päälle.
Ääni myös L-rosterilistoille. Meillä esimerkiksi portaiden yläpäässä johtava tila on myös laatoitettu, niin saatiin samalla laatalla tehtyä myös portaat. Yhtenäinen linja jatkuu alas asti. Jos taas ottaisi porraslaatan niin joutuisi ottaa erilaista laattaa. Harvoin löytyy samasta sarjasta lattia- ja porraslaattaa.
Rosterilistassa suositttelisin harjattua. Kiilloitettu on ensinnäkin mielestäni halvemman näköinen ja käytön naarmut tulevat esiin. Jos 90cm askelma, kannattaa etsiä 270cm pitkiä listoja, niin ei tule lainkaan hukkaa.
Muistakaa hoitaa myös liukastuksenesto laatan etureunaan.
Eipä tarvetta kovinkaan usein liukuesteelle. Laatta on kuitenkin käytännössä kaikista pitävin materiaali portaissa. Sen sijaan esim. lakatut puuportaat on ihan tappokamaa.
Onko portaat kivestä eikä betonista? Miksi ihmeessä laatoitat arvokkaat kiviportaat?
Joo, virhe tuli otsikkoon kyseessä siporex portaat (ei kivi eikä betoni)
täytynee käydä laattapiste tsekkaamassa. Joku rautakauppa myi rosterilistaa 90cm hintaan lähes 60€/kpl, etsin halvempia.
Kysäisepä laattafirmat läpi. Ja pyydä vaan suoraan tarjous isommasta erästä. Tarvinnet kuitenkin noin 20kpl 90cm pätkää. Sopiva hinta jotain max 50e / kanki (2,5-2,7m).