Kiviportaiden laatoitus

Aloittelen laatoittamaan kiviportaita. Askarruttaa tuon laatan reunan jääminen näkyviin. Laatassa ei ole lasitettua reunaa, mitä tuohon keksisi, jotta tulisi siisti jälki?
152737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Siinä on joko laatan reuna, sauma tai lista.

Pistä alumiinilistaa, joka on tarkoitettu noihin kulmiin. En tiedä, miten kestää kävelyä ja kolhimista tosin...

Äänestä

alumiininen pyöristys ehdoton, tai sitten jätät laatat puol senttiä auki ja teet viisteet
saumalla.

Äänestä

Rosterilista kestää paremmin mutta tulee helposti kalliimmaksi kun itse laatat. Joko sellainen L-mallinen lista tai sitten neliömäinen.

Äänestä

Ulos vai sisälle ? Jos ulos, älä tee lasitetusta. Lumi pinnalla ja takaraivo halki.

Äänestä
  • Sisälle tulevat portaat kyseessä. Tuollaista vahvaa rosteri-listaa en ole löytänyt, taidan vain maalata tuon laatan reunan??

    Äänestä

  • AFBDBADFB kirjoitti:

    Sisälle tulevat portaat kyseessä. Tuollaista vahvaa rosteri-listaa en ole löytänyt, taidan vain maalata tuon laatan reunan??

    Pitäisi kyllä löytyä melkein kaikista rautakaupoista, samoin kuin laattapisteistä ym. Ja rosteri nyt on käytännössä kaikista kovinta/vahvinta/kestävintä materiaalia siihen ulkokulmaan.

    Äänestä

  • AFBDBADFB kirjoitti:

    Sisälle tulevat portaat kyseessä. Tuollaista vahvaa rosteri-listaa en ole löytänyt, taidan vain maalata tuon laatan reunan??

    No jopsa saat viisaita vastauksia...tai no , tavallaan kaikki hyviä.
    Huomaa ettei kunnon laattamies noihin edellisiin ainakaan vastannut.
    Mene laattakauppaan ja osta kunnon porraslaatta , jossa etureuna viimeistelty pyöristyksellä.... Eikä mitään listoja taikka saumauksia siihen...
    Meinaan , jos kunnollista lopputulosta haluat

    Äänestä

pyöritetystä, ei varsinkaan sukkasillaan oleva jalka saa otetta kulmasta, vaan helpohkosti luiskahtaa. Kenkä--, ei yö jalassa kosketus on pitävämpi. . Puuportaissa lasihelmetkin kuluvat nopeasti pois. Ehkäpä läpivärjätty, mitallistettu puristelaatta olisi turvallinen, ja yhtäväriä. Vain se terävin kulma pois.

Äänestä

Lienet jo tehnyt, mutta tulevia varten. Kaakelikeskuksessa on L-profiilin rosterilistoja. Minimalistinen ratkaisu. Sauma- ja maalikulma ei kestä pidemmän päälle.

Äänestä

Ääni myös L-rosterilistoille. Meillä esimerkiksi portaiden yläpäässä johtava tila on myös laatoitettu, niin saatiin samalla laatalla tehtyä myös portaat. Yhtenäinen linja jatkuu alas asti. Jos taas ottaisi porraslaatan niin joutuisi ottaa erilaista laattaa. Harvoin löytyy samasta sarjasta lattia- ja porraslaattaa.

Rosterilistassa suositttelisin harjattua. Kiilloitettu on ensinnäkin mielestäni halvemman näköinen ja käytön naarmut tulevat esiin. Jos 90cm askelma, kannattaa etsiä 270cm pitkiä listoja, niin ei tule lainkaan hukkaa.

Äänestä
  • Muistakaa hoitaa myös liukastuksenesto laatan etureunaan.

    Äänestä

  • perslento kirjoitti:

    Muistakaa hoitaa myös liukastuksenesto laatan etureunaan.

    Eipä tarvetta kovinkaan usein liukuesteelle. Laatta on kuitenkin käytännössä kaikista pitävin materiaali portaissa. Sen sijaan esim. lakatut puuportaat on ihan tappokamaa.

    Äänestä

Onko portaat kivestä eikä betonista? Miksi ihmeessä laatoitat arvokkaat kiviportaat?

Äänestä
  • Joo, virhe tuli otsikkoon kyseessä siporex portaat (ei kivi eikä betoni)
    täytynee käydä laattapiste tsekkaamassa. Joku rautakauppa myi rosterilistaa 90cm hintaan lähes 60€/kpl, etsin halvempia.

    Äänestä

  • AFBDBADFB kirjoitti:

    Joo, virhe tuli otsikkoon kyseessä siporex portaat (ei kivi eikä betoni)
    täytynee käydä laattapiste tsekkaamassa. Joku rautakauppa myi rosterilistaa 90cm hintaan lähes 60€/kpl, etsin halvempia.

    Kysäisepä laattafirmat läpi. Ja pyydä vaan suoraan tarjous isommasta erästä. Tarvinnet kuitenkin noin 20kpl 90cm pätkää. Sopiva hinta jotain max 50e / kanki (2,5-2,7m).

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


AFBDBADFB kirjoitti:

Aloittelen laatoittamaan kiviportaita. Askarruttaa tuon laatan reunan jääminen näkyviin. Laatassa ei ole lasitettua reunaa, mitä tuohon keksisi, jotta tulisi siisti jälki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu