Golden Voice Oy

Massi 123

Golden Voice Oy oli suomalainen yhtiö, joka dubbasi lukuisia piirrossarjoja pääasiassa videokaseteilla, mutta myös muutamassa televisiotuotannossa. Yhtiön tilat sijaitsivat Vaasassa.

Muistaako kukaan vaasalaisista tätä.?

mitä sijaitsee nykyään golden voicen paikalla. ?

käsittääkseni osa dubbaajista asuu vielä vaasassa. Ainakin yksi.

Lapsuuden nostalgiaa

21

3715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Massi 123

      RIP Pertti Nieminen =(

      Suomen maskuliinisen äänen omaava mies !

      Itse olen ulkopaikkakuntalainen, mutta kun näin tämän vaasa kohdan päätin kysyä ihmisiltä mitä muistaavat yhtiöstä.

      • Anonyymi

        Tuo äänen maskuliiniseksi sanominen lienee ironiaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo äänen maskuliiniseksi sanominen lienee ironiaa.

        No ei todellakaan. Ääni on todella miehekäs.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei todellakaan. Ääni on todella miehekäs.

        Tottakai on.


    • Massi123

      Kai nyt joku tietää vastata!? cmon elkääs nyt viitsikö..
      uteliaisuutta kysyin x)

    • 77754kl

      Minuakin kiinnostaisi tietää, mitä Golden Voicen paikalla nykyään sijaitsee ja yksi näyttelijöistä taitaa tosiaankin asua edelleen Vaasassa.

    • Käännöstutkija

      Kuten kopioimasi wikipedia-ote jättää kertomatta, mutta jonka viittaamassa muistokirjoituksessa todetaan, oli Nieminen ainakin "vihtiläinen" eli ilmaisusta päätelleen asunut jo pitkään Vihdissä. Hän on myös esiintynyt jokusessa suomalaisessa näytellyssäkin filmissä (enemmän kuin ryhmän muut jäsenet) mm. Pahoissa pojissa pappina ihan viimeisinä minuutteina (jos katsoo tarkkaan, voi melkein erottaakin muistokirjoituksen kuvaa vastaavaksi), 8 päivää ensi-iltaan ja Kaurismäen elokuvassa Juha, joista osa on ainakin kuvattu Pääkaupunkiseudun tuntumassa, voisi päätellä että ryhmä on jakautunut melko ympäri Suomea. Ilkka Moisiokin, joka kylläkin esiintyi dubbauksissa vähemmän tunnnetaan kai lähinnä vihtiläisenä (mm. Niemisen kanssa Vihdin teatterissa). Ymmärtääkseni Ulla Ollikainen on se, josta liikkuu huhuja, että asuisi Vaasassa (en tosin tiedä, mihin faktoihin tämä huhu nojaa). Päivi Sorsan jäljet ovat melko kadonneet ja Erkki Murto saattaisi olla vaihtanut nimensä tiettyjen hakutulosten perusteella, jolloin hänkin saattaisi olla Etelä-Suomessa. Mielenkiintoinen paketti kaikenkaikkiaan. Toinen mielenkiintoinen sotku on näiden dubbaajien kääntämien videolevittäjien takana pyörivät piirit. Melko hämärän oloisia.

      • Massi123

        Joku henkilö youtuubesta oli tavannut ollikaisen vaasan teatterin lähettyvillä. vuonna 2007, oli kuulemma halunnut tavata jo pitkään kyseisen näyttelijän.
        siitä tämä huhu että asuu vaasassa.

        voi olla että on videolevittäjät pistäneet pillit pussiin.

        Sorsasta ja Murrosta ei tietoa paljon löydy mutta luultavammin ovat lopettaneet dubbauksen ja siirtyneet muihin hommiin.

        kuitenkin olisi kiva että jos joku yhtiössä ollut osaisi kertoa että mitäpä kuuluu nykyään porukalle ?

        Hopsu oli itselle kova juttu pienenä =D

        Youtuubesta löytyy yhtiön töitä, Nostalgista


      • pokke

        Keitä hahmoja esimerkiksi esittää Erkki Murto?


      • henezi

        Vähän myöhässä tämä kysymys, mutta miksi Murto olisi vaihtanut nimensä?


      • Anonyymi
        pokke kirjoitti:

        Keitä hahmoja esimerkiksi esittää Erkki Murto?

        Tiny Toonsissa ainakin Montana Maxia ja Veli Vemmelsäärtä.


      • Anonyymi
        pokke kirjoitti:

        Keitä hahmoja esimerkiksi esittää Erkki Murto?

        Ville Vallattomassa herra Karjusta vuoden 1989 dubbauksessa.


    • Massi123

      Ja oli ollikainen sanonut että kokoontuvat joskus muistelemaan menneitä porukan kanssa.

    • weg554

      Firma ei tosin yritysrekisterin mukaan ole lopetettu ja sen kotikunta oli vihti. http://fi.wikipedia.org/wiki/Golden_Voice . Ilmesesti yrityksen perustaja ja ryhmän keulaääni Pertti Niemisen kuoltua firma on vaihtanut omistajaa, mutta saimainen firma se silti vielä on.

    • HXC

      Pakko kysyä, tunteeko kukaan näitä näyttelijöitä? ovatko heidän äänensä tälläisiä siviilissä? vai oliko näitä muokattu jollain ohjelmalla? tyhmä kysymys tälläinen :D toki hienoa jos on tälläiset äänet siviilissä :D

    • Anonyymi

      Ovatko Erkki Murto ja Erkki Ollila sama henkilö?

    • Anonyymi

      tietääkö kukaan kuka ääninäytteli esimerkiksi daisukea ja hopeanuolta!

    • Anonyymi00020

      urakointi t. vainio on vanha koulukiusaaja

    • Anonyymi00021

      En tiennyt tätä..kään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe