Hyvä kamera alle 200€:lla

Katyusha

Haussa olisi digikamera, joka ei saisi maksaa yli 200€, vielä enemmän mielellään alle 150€. Opiskelijabudjetilla kun mennään, ja kameralle olisi kova tarve. Käytännössä kamera tulisi vain lomamatkojen, illanviettojen ja muiden vapaa-ajan harrastusten kuvailuun. Ei siis minkäänmoista ammattimaista kuvailua, ihan vain omaksi iloksi ja muistoiksi kuvia. Kuitenkin mielellään suhteellisen hyvälaatuisia kuvia, joskin oletettavasti nykyisin suurimmalla osalla digikameroista saakin varmasti kuvia, jotka eivät ole pelkkää pikselimössöä :D

Mieluusti viisinkertainen optinen zoomaus ja optinen kuvanvakain. Kuvia kun olisi kiva saada myös vähän kauempaa, sekä liikkeestä. Kamera siis tulisi lähinnä vapaa-ajan juttujen kuvailuun, mutta olisi silti kiva, jos kuvat olisivat ihan kunnollisia, ja niitä tosiaan saisi myös esimerkiksi erilaisista tilanteista, tai nopeasti liikkuvista asioista (lemmikit, lapset, jne.).

Tähän asti olen käyttänyt lähinnä Canonin digikameroita, mutta olen avoin myös muille ehdotuksille. Joskin edelleen Canon tuntuu siltä omimmalta, kun sitä on tottunut käyttämään. Kamera siis tosiaan haussa sen takia, että olisi oma kamera, eikä aina tarvitsisi lainailla vanhemmilta tai kavereilta.

Kiitos ja kumarrus jos joku sekavan tekstini ymmärsi ja vieläpä osaisi jotakin digikameraa minulle ehdottaa!

2

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toisen merkin mies

      Canon-ehdotukseni sinulle olisi IXUS 220 HS, joka lähtee alle 150 eurolla.

      Vähän kalliimmassa IXUS 230 HS:ssä olisi 8-kertainen zoom, mutta sen telepään äärialueella lienee varsin vähän käyttöä loma- ja illanviettokuvauksessa.

      IXUS 220 HS:n laajakulma-alue alkaa jo 24 mm:stä (kinovastaavuus), kun 230 HS:n vastaava lukema on 28 mm. Erotuksella on ahtaissa huonetiloissa oma merkityksensä, mielestäni näppäilykamerassa tärkeämpi kuin telepään ulottuvuuksilla. Lisäksi 220 HS:n ohjektiivin valovoimakin on halvemmasta hinnasta huolimatta himpun verran parempi.

      Itselläni ei ole kumpaakaan Canonia. Olen kuvannut aikaisemmin vanhemmalla Canon PowerShotilla ja ostanut vaimolleni muutama vuosi sitten kameran senhetkisestä IXUS-mallistosta. Hyvin ovat pelittäneet, olemme olleet tyytyväisiä.

      Nyt kuvaan Nikon-järkkärillä, joka on Nikonin vahvinta aluetta. Pokkareistakin löytyy hyviä Nikoneita, mutta noissa hintaluokissa tuskin Canonia parempia.

    • Sillä onko zoom 4x vai 5x ei juuri ole merkitystä, jos pidemmältä haluat kuvata, niin katso niitä, joissa on n. 10x tai enemmän. Periaatteessa joka kameralla voi kuvata lapsia ja lemmikkejä. Canoneissa on ihan oma ohjelma tälle. Sen nimi on - yllätys yllätys - lapset ja lemmikit. Kannattaa kuitenkin muistaa, että pokkarilla liikkuvia kohteita voi kuvata lähinnä hyvässä valossa, etenkin telepuolella.

      Canonilla hyvä yleiskamera on PowerShot SX220 HS, mutta se menee hieman yli 200 euron (min 225 euroa). Ixus 230 HS:n 8x zoomilla saa n. 200 euroon, se toki on pienempi, mutta esim. säätömahdollisuudet ovat huonommat. Harkitse kolme kertaa ennen kuin 20-30 euron takia ostat sopimattoman kameran.

      Jos haluat edullisen peruskameran, niin Ixus 115 HS:ää saa Anttilasta satasella ja mukaan tulee vielä laukku. Muista, että tarjouksia tulee, jos tarvitse kameraa lähinnä kesäksi ei kannata välttämättä heti rynnätä. Parin viikon päästä on Hullut Päivät. Sielläkin on tarjouksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe