Taikatemppujen harrastaminen

majormagic

Täällä onpaljon keskusteltu halusta tulla taikuriksi tai oppia taikatemppuja.

Nykypäivän maailmassa tuloksia halutaan liian nopeasti; luullaan että taikuriksi voi tulla muutamassa viikossa. Näin ei kuitenkaan ole. Tie taikuriksi on vuosien työn tulos, tuhansien harjoitteiden, oppimisen, erehtymisen, onnistumisen pitkä tie.

Väkertämällä itsekseen voi päästä alkuun, tiettyyn pisteeseen, mutta kehitys väistämättä pysähtyy. Siihen ei autoa kirjat, DVD:t, videot, ohjelmat jne.

Kaveritkin tekevät karhunpalveluksia; kehuvat liikaa ja saavat harrastajan luulemaan, että nyt tässä ollaan suuria artisteja ja valmiita taikureita.

Paras tie taikuriksi on taikuriyhdistyksen kautta. Siellä voi saada oppia muilta taikureilta; harrastajilta ja ammattilaisilta. Mestari-kisälli perinne elää taika-alalla ja se on paras tie opin saamiseen, vielä mielutein sillain, ettei tukudu yhteen ja ainoaan opastajaan.

Taikuriyhdistyksen jäseneksi pääseminen ei ole niin kovin haastavaa, jos vaan aloittelijassa on riittävästi intoa ja paloa ja jonkunverran temppuja ja ohjelmaa hallinnassa.

Ainakin seuraavat taikuriyhdistykset tarjoavat opetusta ja opastusta harrastajalle ja niihin on mahdollisuus liittyä mukaan ilman kohtuuttomia vaikeuksia.

Suomen Taikurit www.suomentaikurit.net (Helsinki)
[email protected]

Viihdetaikurit www.viihdetaikurit.net (Tampere, valtakunnallinen)
[email protected]

Kysykää rohkeasti lisätietoja ja lähtekää harrastamaan ophattuna, yhdistysten kautta!

1

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10v taikurinalku

      Kiitos tiedosta.Olen mielestä jo hyvä taikuri.Ehkä ensi vuonna taikuri yhdistykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe