Osaako kukaan auttaa?

Hankala tilanne

Olen nuoruudessa kussut asiani ulostottoon, mitä lyhennän kuukausittain pois. Olen hommanut MP:n joka on avovaimon nimissä, sattuneesta syystä.
Nyt pyörää on lyhenetty alkupeäishinnasta yli 2000€ ( käytettynä ostettu).
Nyt on tullut ero ja pyörä pitäisi saada jotenkin itselle. Riittääkö vakuutena pyörä, koska siitä on jo lyhennetty niin paljon, että myyntiarvo on jo suurempi mitä olisi velkahinta.
Ja mistä tätä lainaa siihen olisi sitten mahdollista hakea? Myös takaajan olen varmuuden vuoksi itselleni jo saanut.
Mutta voiko saada lainan mp:tä vastaan ( n.5000€ ) ilman luottotietoja ja jos voi, niin mistä/ miten ?
Kiitos neuvoista!

7

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hankala tilanne

      Kun rekisteröit pyörän itsellesi, niin vouti tulee ja vie.
      Pyörä ei todennäköisesti kelpaa vakuudeksi yhdellekään lainanantajalle sellaisenaan. Toisaalta, jos luottotiedot ovat ihan punaisella, niin et taida saada lainaa mistään paikasta.

      Nyt kannattaa ottaa yhteys omaan pankkiin ja kysellä sieltä. Ja ainahan voi kysellä Santanderilta tms.

    • AP

      Ei vie vouti, kun ottaa palkasta sovitusti. Eikä ole niin paljoa ulosotossa, joten pyörän hinta menee sen yli.
      Omaan pankkiin on aika varattu, ajattelin vain vaihtoehtoja jos siellä ei onnistu,

      • Hankala tilanne

        Olet siis sopinut voudin kanssa maksuosasta? Hyvä, ei vouti ehdoin tahdoin halua ketään ajaa ns. killumaan. Muista toki pitää oma osasi sopimuksesta - muuten käy ns. ohraisesti.
        Minä olen sen suuren laman uhri ja olin voudin kanssa ystävällisissä suhteissa rapiat 13v. Maksoin sovitusti maksuja ja joskus pyysin vapaakuukauden - ja sain. Lopulta oli hommat hoidettu. Luottotiedot olivat punaisella, mutta jossain vaiheessa tarkistin ne ja kas, eipäs ollutkaan enää.

        Joten hyvä asia on todellakin mennä pankkiin keskustelemaan. Ja ihan avoimesti ja rehellisesti.

        Voimaa ja tsemppiä! "Tiineeksi ne ei saa, lyödä ne ei uskalla!"


    • Asianaja 1960

      Mun mielestä teet nyt vain paperit siitä pyörästä naisen kanssa, eli ostat pyörän häneltä, loppurahoitusvelka siirtyy sinun nimiin. Jos tämä ei onnistu niin etsi sellainen luotettava lainanantaja joka myöntää lainaa juuri sellaisille henkilöille joilla ei luottotiedot ole kunnossa tai muita maksuvaikeuksia. Korko näissä voi olla hivenen korkeampi kuin nor lainoissa mutta tässä on nyt ilmeisen tärkeää että saat sen oman pyöräsi siltä naiselta nopeaa pois, hänhän voisi periaatteessa laillisesti saada jopa pyörän itselleen kun näyttöä siitä että on sitä maksanut yms kai sentään olet väleissä tään naisen kanssa? Nyt nimittäin kantsii olla tarkkana ja toimia nopeaa sillä joku kuitenkin naisen puolelta äkkää ton mahdollisuuden omia pyörän.

    • vaihtoehto 1

      Myy pyörä ja maksa velkasi. Sen jälkeen saat pankista lainan uuden ostoon ja asiat ovat muodollisestikin kunnossa.

      • AP

        En voi myydä pyörää koska se ei ole nimissäni, muuten hyvä vaihtoehto.
        Toisekseen rakastan juuri tätä PYÖRÄÄ, sen takia se valittiinkin ja niitä ei löydy samanlaisia. Jos se ei olisi pyörästä kiinni, niin voisin odottaa sen vuoden verran että olen saanut kaikki maksettua ja hommata sitten pyörän, mutta kun asia hoituisi näinkin, niin en haluaisi luopua..
        PS. En ostaisi pyörää ikinä uutena, siinä sitä tappioo vasta tekeekin.


      • Tappiota?
        AP kirjoitti:

        En voi myydä pyörää koska se ei ole nimissäni, muuten hyvä vaihtoehto.
        Toisekseen rakastan juuri tätä PYÖRÄÄ, sen takia se valittiinkin ja niitä ei löydy samanlaisia. Jos se ei olisi pyörästä kiinni, niin voisin odottaa sen vuoden verran että olen saanut kaikki maksettua ja hommata sitten pyörän, mutta kun asia hoituisi näinkin, niin en haluaisi luopua..
        PS. En ostaisi pyörää ikinä uutena, siinä sitä tappioo vasta tekeekin.

        Minä kyllä ostan pyöräni uutena. Ei niiden omistaminen tai pitäminen mitään liiketoimintaa ole. Mutta velaksi en ostaisi mitään.

        Ja onnea pyöräsi kanssa. Toivottavasti asiat selviävät ja saat pitää sen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      59
      4462
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      159
      1435
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      160
      1387
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      47
      1371
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      250
      1183
    7. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      201
      1092
    8. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      146
      1047
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      60
      948
    10. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    Aihe