Mietin tuota ruskulla maalaamista eli olen keväällä tai alkukesällä maalaamassa omakotitaola ulkopuolelta. Siis puuverhous on kyseessä. Olen jsotain kuullut, että maali pitää aina hiertää lautaan eikä ulkomaalauksessa kannata käyttää ruiskumaalausta. Onko kellään kokemusta asiasta. Kuinka paljon vuosia vähemmän kestäisi maalaaminen ruiskulla kuin pensselillä. Ruiskumaaluas olisi kuitenkin monta kertaa nopeampaa ja voisi ajatella, että malauksen voisi sitten tehdä nopeammin uudelleen!!
Ruiskumaalaus
Maalari maalaa taloa
3127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä hyvä mies pilaa taloasi ruiskumaalaamalla. Maalit ovat sen verran kalliita, että kannattaa tehdä työ kunnolla. Kunnon tellingit ja seinä kerrallaan. Aloita varjon puolelta ja hanki talkooporukkaa niin hyvä viikonloppu riittää ja tulos on kestävä. Kaikki nopea ja huoleton, kuten tässä tapauksessa ruiskumaalaus,ei ole järkevä toimenpide. Maali jää liian ohuena pintana ja tulos on kuin juostenk.... Usko vain, olen asiantuntija työkokemusta yli 20v.
No joka tapauksessa kannattaa aloittaa auringon puolelta, kun siellä maalipinta on heikompaa!
Omakotitalo on senverran pieni maalattava, ettei siihen mene sutillakaan kauaa. Edellyttää sitä, että suti heiluu ja siinä on maalia.