Riitaa kaason kanssa..

smokkej

Hei,

Menemme mieheni kanssa naimisiin nyt tulevana kesänä ja omasta mielestäni valitsin ihanimmat kaasot ikinä. Nyt kuitenkin kaason kanssa on tullut riitaa ihan meidän henkimaailman eroista ja tällaisista perusasioista. Olemme pystyneet aina puhumaan kaikesta ja olemaan toisillemme avoimia jonka vuoksi hänet toiseksi kaasokseni valitsi, parhaimman ystäväni.

En mitenkään haluaisi vaihtaa / poistaa häntä kaason tehtävästä. Tiedän että asia pitää selvittää mutta nyt emme ole olleet puheissa kohta 2vk ollenkaan. Hänen mielestään tässä ei ole mitään ongelmaa mutta tiedätte varmasti tunteen kun jostakin ihmisestä näkee selvästi kun asiat vaivaavat.

Sekavasti selvitetty, mutta silti. Mitä tehdä ja mitä sanon kaasolle? :(

4

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • purkki puu

      Soitat hänelle, ja pahoittelet kun et ole soittanut aijemmin. Kerrot kuinka rakas ihminen ja ystävä hän sinulle. On kysyt kokeeko kaaso hääjärjestelyt raskaakaaksi ja kerrot ettet halua rasittaa häntä. Sanot että hän voi osallistua häiden esijärjestelyihin sen verran kun tahtoo. Ja kerrtot olevasi pahoillaan kun olet loukannut häntä. Kerro myös että tarvitset häntä hääpäivänä. Ja toivot sydämmesi pohjasta että kaaso olisi silloin sinun rinnallasi.

      Älä missään nimessä erota kaasoa. Suhteenne voi tulehtua lopullisesti. En tietenkään tiedä tilannettasi mutta muista että häät on sinun joten sinä huolehdit järjestelyistä itse. Kaaso ei ole ilmaista työvoimaa yönpikkutunneilla. Ellei hän sitä itse ehdota.

    • smokkej

      Ainut ongelma on että kerrankin voin sanoa että en itse ole tehnyt mitään väärää. Lähdin juttelemaan hänen kanssaan siitä kuinka minusta tuntuu että vain minä pidän meidän ystävyyttä elossa. Minä soitan, minä ehdotan tapaamista (muussakin kuin häiden merkeissä) eli olen se "aktiivinen" osapuoli, ei tietenkään ole kyse mistään kisasta että kumpi soittaa enemmän mutta tuleehan siitä väkisin sellainen olo että toista ei minun seura enää kiinnosta kun vain minä olen koko ajan yhteydessä sekä aina kun soitin niin vastaus oli tyyliin "olikos sulla jotain, vai?" Käsittääkseni ystävilleen voi soittaa vain kuullakseen äänen ja vaihtaa kuulumisia jos ei ole keretty nähdä. Jos menisin nyt pyytämään anteeksi tekemätöntä niin hän talloisi minua jatkossakin.

    • hj

      tuota juuri pelkään omien häideni koittaessa -että valitsen parhaan ystäväni kaasokseni, ja menetän hänet riitoihin.

      onko suhteenne ollut siis aiemmin jo tuollainen, että sinä hoidat suhdetta ja hän vain "vie kaiken positiivisen energian" ?

      • sk

        On se ollut tuollaista aikaisemminkin, mutta ajattelin jotenkin tämän lähentävän meitä, koska pidämme molemmat materiasta ja häiden suunnittelusta ja olen sanonutkin että haluamme rennot häät että kenenkään ei tarvitse ressata valmisteluista kun aloitimme sen verran aikaisemmin.

        Kaverini elää niin tunne edellä ja järki perässä että hän on monesti tehnyt ne asiat joista häntä varoitan pari viikkoa ennen ja sitten tulee luokseni "itkien" että nyt kävi näin ja sanon että mitäpä sanoin.

        Sitten jos kaikki menee hyvin niin häntä ei oikeastaan kuulu ollenkaan..

        *huokaus*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      187
      5075
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      25
      4472
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3137
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      259
      3039
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      144
      2934
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2531
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1873
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      77
      1814
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1787
    Aihe