Diojen digitointi?

D3100-noviisi

Olen tuore D3100 -käyttäjä. Minulla on kameraan 35 mm f 1.8 -normaaliobjektiivi (sekä 18–200 mm:n zoomi, jolla ei liene nyt puheena olevassa asiassa merkitystä).

Minulla on filmiaikakauden peruina parituhatta muovikehyksiin kehystettyä diakuvaa (24 × 36 mm). Tekisi mieli saada ainakin huomattava osa niistä digitoituun muotoon. Lopputuloksen ei tarvitse olla ammattilaislaatua, mutta kuitenkin sellainen, että tiedostoja viitsii katsella ruudulta muistojen verestämiseksi ja vaikka lähettää sähköpostitse muillekin.

Diakannellista tasoskanneria olen kokeillut. Hidasta hommaa, vaatimaton lopputulos.

Onko kukaan kokeillut diakuvien digitointia digijärkkärillä makrokuvauksena? Kokemuksia?

Ajattelin käyttää D3100-kameraa ja makro-objektiivin puutteessa 35 mm:n prime-lasia, loittorengasta tai -renkaita sekä hajavalosuojaa eli itse kyhättävää pahvi- tms. torvea, joka asettuu objektiivin etureunan ympärille objektiivin jatkeeksi ja jonka ulompaan päähän tulee dianpidin. Dian ja valonlähteen (päivänvalon) väliin voisi laittaa vielä vaikkapa läpikuultavan muovilevyn tasoittamaan valoa. Torven pituus tarkennusetäisyyden mukaan.

Voisiko idea toimia? Olisi ainakin halvempi kuin varsinaiset paljelaitteella varustetut diaduplikaattorit.

Objektiivin aukon asetus yksinkertaisia ”kylmiä” loittorenkaita käytettäessä? Jos kiinnitän objektiivin suoraan kameraan, asetan aukon esivalinta -tilassa haluamani aukon ja painan aukon lukituspainiketta samalla kun irrotan obiskan kamerasta, niin jääkö aukko valitsemaani arvoon siten että voin kiinnittää obj:n loittorenkaaseen ja sen välityksellä takaisin kameraan ja aloittaa kuvaamisen tuolla valitulla ja tallennetulla aukolla?

Kaikki mielipiteet, kokemukset ja vinkit teeman tiimoilta tervetulleita.

11

840

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linkin värkillä se käy riittävällä tarkkuudella ja nopeasti:

      https://reflecta.de/en/products/detail/~id.419/reflecta-x1-Scan.html

      Toinen mahdollisuus ovat laitteet jotka korvaavat kameran objektiivin ja joissa on Diateline toisessa päässä, olen nähnyt mutta en muista valmistajaa. Tämäkään ei muistaakseni ollut kovin arvokas hinnaltaan.

      Nuo molemmat saa alle 100€/kpl joten paljoa ei kannata askarrella.

      • D3100-noviisi

        Kiitos!

        Tuon linkkisi värkin kokeilusta tehdyn selostuksen olin jo lukaissutkin päällisin puolin. Halpa on, täytyy myöntää, mutta odotuksetkaan eivät voi olla kovin korkealla.

        http://www.filmscanner.info/en/ReflectaXScan.html

        Joitakin vuosia sitten digitoin vuoden 2000 mallisella 3,3 Mpix -kompaktikameralla (Canon PowerShot S20) kokeeksi joitakin dioja heijastamalla ne projektorilla valkokankaalle ja kuvaamalla heijastuneen kuvan jalustalle asetetulla kameralla, aikavalotuksella. Pääsin jopa auttaviin tuloksiin. Ehkäpä tuolla ReflectaZScanilla saisi vähän parempaakin aikaan.

        Kuvittelisin silti, että 14 Mpix -resoluution järkkärillä – jopa D3100:n tasoisella – pääsisi sopivilla järjestelyillä selvästi parempiinkin tuloksiin, enkä viitsisi ostaa liki 100 euron hintaista rekkuletta ihan turhaksi leluksikaan, entisten romujen sekaan pyörimään.

        Askartelussa on myös oma viehätyksensä. Vielä parempi, jos olisi edes toivoa kelpo tuloksista!


    • jhkudfwirkq

      "Ajattelin käyttää D3100-kameraa ja makro-objektiivin puutteessa 35 mm:n prime-lasia, loittorengasta tai -renkaita sekä hajavalosuojaa eli itse kyhättävää pahvi- tms. torvea, joka asettuu objektiivin etureunan ympärille objektiivin jatkeeksi ja jonka ulompaan päähän tulee dianpidin. Dian ja valonlähteen (päivänvalon) väliin voisi laittaa vielä vaikkapa läpikuultavan muovilevyn tasoittamaan valoa. Torven pituus tarkennusetäisyyden mukaan."

      Tottakai onnistuu. Monet on menetelmää käyttäneet. Minäkin satunnaisesti, vaikkakin makroobjektiivilla, joka ei vaadi edes loittoja, ellei halua osasuurennuksia.

    • kuugle

      hyvällä tasoskannerilla saat varmasti parempaa jälkeä kuin kuvaamalla tai diakopiolaitteella. Katso vertailuja netistä.

      • D3100-noviisi

        Ehkäpä, mutta h-e-l-e-v-e-t-i-n hitaasti, jos skannattavana on parituhatta diaa!

        Kopiointiprojektini on ollut nyt pari-kolme kuukautta seisovassa vedessä, mutta koetan terästäytyä ennen pitkää.


      • gujkol

        Skannerilla saa tasaisemman jäljen ilman vinjetointeja, mutta skannerin pitää olla hyvä ja riittävän tarkka.
        Kuvauksessa ratkaisee, kamera, objektiivi ja valaisu, joiden kaikkien pitää olla kohdallaan.
        Moni skannaa kuvia kameralla, kun niissä alkaa pikselitkin riittämään ja on nopeaa.
        Asiakirjatkin saa kameralla nopeammin, kuin skannerilla, mutta pitää olla reproteline ja sopiva valaisu.


    • mäenhaluu

      Hei, maailmassa tahtoo olla sellainen totuus, että näistä vain kaksi kerrallaan toteutuu: halvalla, nopeasti ja laadukkaasti - siis nähdäkseni kaikki mitä tässä elämässä tehdään on kompromissi näistä: hinta - aika - laatu.

      Mutta ei 2000 diaa ole kovinkaan paljoa isossa mittakaavassa.

      Lykköä tykö hankkeeseesi! :)

      klaus r
      www.kar.fi

    • Johnnymale

      ei niin, äkkiä laskettuna. DSLR makro 100 kuvaa tunnissa. sitten kun omaa jo vähän rutiinia. jos kuvaa 3 tuntia illassa. viikon urakka.

      kameran ja makron lisäksi tarvitset novoflexin makrokiksiskon eriksaeen ostettavan diapidikeen, salaman ja salamalle synkronijohdon.a makron lisä

      kameran ja makron ja salamasydeemien lisäksi n. 350 euroa.!

      Minulla kaikki vehkeet on jo, paitsi tuo diapidike. n. 100 eur. sisältäen 36 mpix kamera :)

      • niintainäin

        samaa testailin jokuaikasitten ja päädyin muihin ratkaisuihin. Kuvaamalla saa kyllä esitys/katseluversiot, mutta muuhun käyttöön skannaus on selvästi parempi.


    • Ainoa järkevä tapa on käyttää kunnon diaskanneria, mutta ko.laitteet eivät ole halpoja. Itselläni on Braun Multimatic 4000 joka tekee kyllä tosi hyvää jälkeä. Olen valmis kyllä auttamaan diojen siirtämisessä esim. muistikulle tai CD:lle. Voit soitella 0500498525. Heikki.

    • Johnnymale

      Noviisi-3100. Missäpäin asut. Mulla olisi välineitä projektin läpiviemiseksi. Diasta 60*40 cm printti. jos käytössä ollut kodacrome 64 diafilkka. kiinnostaisi ihan testata ;)

      Niin, Oulussa asustelen minä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe