Mitä kuuluu "vanhoille"potilaille ?

-ra

Oletteko pysyneet terveinä ?

14

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent.syöpäpotilas.

      Kiitos kysymästä,olen pysynyt terveenä,hoidot loppuivat tammikuussa.
      Nyt kevättä kohti ja iloa elämään hiusten kasvun myötä..

    • ls.potilas.

      KIZZ3,Keväänkukka ym.v.2010.syöpäpotilaat,mitä teille kaikille kuuluu?

      • Lysu10

        Kiitos kysymästä. Minulla hoito keskeytettiin viimevuoden heinäkuussa, kun meni liikuntakyky. Joulukuussa oli kolonoskopia jossa sisältäpäin suoli todettiin terveeksi. Kolonoskopiassa lääkärin toteamat (ei syövästä vaan hoitojen seuraamuksien tunnottoman ja kireän suoliston) laajentuneet sisäiset laskimorauhaset (pukamat) hoidetaan nukutuksessa leikkauksella huhtikuussa.
        Kesäkuussa on seuraava syöpäkontrolli silloin varmaan kuvataan keuhkot ja maksa myös. Kaikille palstalaisille hyvää alkanutta kevättä!


    • -ra

      Niin olisi kiva kuulla myös v.2007 potilaistaMitå teille kuuluu-

      • Hei kaikille,kiitos kysymästä,hyvää kuuluu.Tulee nykyään harvoin käytyä tällä palstalla,joten mukavaa,että joku muistaa minunkin olemassaoloni.Eka kontrollit on takana ja niiden mukaan kaikki OK.Huhtikuussa plastikkakirurgi suunnittelee uutta rintaa.Tarkoitus rakentaa oikea rinta ja korjata vasen,joka on suoraan sanottuna riivatun ruma pienennyksen jäljiltä.Olen kyllä ihan kahden vaiheilla menenkö koko leikkaukseen,mutta jää sitten nähtäväksi. Olen myös ajatellut tuota Kevään kukkaa,mitähän hänelle kuuluu?Onhan täällä vielä joitakin "aikalaisia ",mm.nimim.Mailta.Mukava olisi kuulla myös Ex-syöppiksestä ja muista.Eipä muuta,näillä mennään eteenpäin ja porskutellaan kevättä kohti.Jaksamistoivotuksia erityisesti hoitoja parhaillaan läpikäyville ja hyvää kevättä kaikille !


      • Kevään kukka
        KIZZ3 kirjoitti:

        Hei kaikille,kiitos kysymästä,hyvää kuuluu.Tulee nykyään harvoin käytyä tällä palstalla,joten mukavaa,että joku muistaa minunkin olemassaoloni.Eka kontrollit on takana ja niiden mukaan kaikki OK.Huhtikuussa plastikkakirurgi suunnittelee uutta rintaa.Tarkoitus rakentaa oikea rinta ja korjata vasen,joka on suoraan sanottuna riivatun ruma pienennyksen jäljiltä.Olen kyllä ihan kahden vaiheilla menenkö koko leikkaukseen,mutta jää sitten nähtäväksi. Olen myös ajatellut tuota Kevään kukkaa,mitähän hänelle kuuluu?Onhan täällä vielä joitakin "aikalaisia ",mm.nimim.Mailta.Mukava olisi kuulla myös Ex-syöppiksestä ja muista.Eipä muuta,näillä mennään eteenpäin ja porskutellaan kevättä kohti.Jaksamistoivotuksia erityisesti hoitoja parhaillaan läpikäyville ja hyvää kevättä kaikille !

        Heipä hei !
        Kiva huomata, että joku vielä muistaa. Mahtavia uutisia KIZZ 3 ja todella kiva kuulla sinustakin. Minulla on menossa toinen kierros sytoissa ja aika hankalasti on nämä pari ensimmäistä hoitoa sujunut, valkosolut heitti kuperkeikkaa ja siitä seurasi sairaala reissu. Nyt on kaikki kuitenkin hyvin ja ensiviikolla taas uutta sytoa tarjolla.
        Oikein hyvää kevään jatkoa kaikille !


      • Kevään kukka kirjoitti:

        Heipä hei !
        Kiva huomata, että joku vielä muistaa. Mahtavia uutisia KIZZ 3 ja todella kiva kuulla sinustakin. Minulla on menossa toinen kierros sytoissa ja aika hankalasti on nämä pari ensimmäistä hoitoa sujunut, valkosolut heitti kuperkeikkaa ja siitä seurasi sairaala reissu. Nyt on kaikki kuitenkin hyvin ja ensiviikolla taas uutta sytoa tarjolla.
        Oikein hyvää kevään jatkoa kaikille !

        Vai niin on käynyt,että olet joutunut toiselle kierrokselle.,harmin paikka.Eipä voi muuta kun toivotella jaksamista.Ainakin tiedät jo,mitä kaikkea voi tulla eteen.Kirjoittelethan joskus kuulumisia?


      • vm.-57
        Kevään kukka kirjoitti:

        Heipä hei !
        Kiva huomata, että joku vielä muistaa. Mahtavia uutisia KIZZ 3 ja todella kiva kuulla sinustakin. Minulla on menossa toinen kierros sytoissa ja aika hankalasti on nämä pari ensimmäistä hoitoa sujunut, valkosolut heitti kuperkeikkaa ja siitä seurasi sairaala reissu. Nyt on kaikki kuitenkin hyvin ja ensiviikolla taas uutta sytoa tarjolla.
        Oikein hyvää kevään jatkoa kaikille !

        On ikävä uutinen täällä,Kevään kukka.
        Muistan että sinulla oli levinnyt rintasyöpä ja se hoidettiin.

        En osaa sanoa muuta nyt kuin että voimia sinulle ja jos jaksat ja haluat niin kirjoita tälle palstalle, uskon että tukijoukkosi ovat täällä kuten oli ensimmäisellä kierroksella.Virtuaali halaus.


    • Eräs ex-sp

      Vuoden 2010-11 syöpiksistä tulee kuulumisia. Ei voi muuta kuin tsempata jokaiselle tälle palstalle kirjoittaville! Etenkin kevään kukalle, joka saa parhaillaan toisen kerran sytohoitoja...Muistan vielä erään nimimerkin, Hro tai HRO...Jaksamishaleja aina teille!
      Syöpäpotilaan selviytymisoppaasta ottaen: Toivo elää! Kirjan kannessa kettu roikkuu ilmapallon varassa. Siis ilmapalloja teille!

    • -08,ex-potilas.

      Joskus tälle palstalle on kirjoittaneet mm. nimimerkit ' tässä ja nyt ' , ' kirjo sieppo' , ' vilmuska', , mitenn teidän asiat lienee,toivottavasti syöpänne ei ole uusiutunut,jos vielä vuosien jälkeen käytte joskus palstalla,kertokaa kuulumisenne.

      Karjalan käkönen myös on ollut jo pari vuotta hiljaa,miten hän voi?

      Sairastin syövän vuonna -08. ja olen siitä parantunut,enää yksi kontrolli ja uskon,että saan ns.terveen paperit.
      Muistakaa kaikki uudet rintasyöpää sairastavat,meitä on paljon,jotka täysin paranemme paikallisesti levinneestä rintasyövästä,päälle 90%.

    • -ra

      Olisi tosi mukava kuulla miten heillä tänään menee.

    • Yhä kontrollissa käy

      Tuskin ko. nimimerkit viitsivät kirjoittaa. Etenkin -ralle. Varmaan joku sairastunut kommentoi anonyymisti jossain palstan aloituksessa.

      • kevätmielinen

        Sattumalta tuli mieleen kurkata tänne. V 2007 syöpähoidoissa rähminyt siis ilmoittautuu toistaiseksi terveen kirjoissa pysyneeksi, vielä on edessä yksi kuvauskäynti syöpiksellä ja yksi poliklinikka käynti, jos kaikki hyvin menee.

        Syövän suhteen kaikki siis toistaiseksi kunnossa, muuta murhetta on kyllä elämään mahtunut, mutta niinhän meillä kaikilla.


      • -ra
        kevätmielinen kirjoitti:

        Sattumalta tuli mieleen kurkata tänne. V 2007 syöpähoidoissa rähminyt siis ilmoittautuu toistaiseksi terveen kirjoissa pysyneeksi, vielä on edessä yksi kuvauskäynti syöpiksellä ja yksi poliklinikka käynti, jos kaikki hyvin menee.

        Syövän suhteen kaikki siis toistaiseksi kunnossa, muuta murhetta on kyllä elämään mahtunut, mutta niinhän meillä kaikilla.

        Mulava kuulla sinusta.Meillä oli aina samaan aikaan hoidot.Toivon sydämennästani jotta saat terveen paperit.Aikanaan sait minulle puhtia hoitojen aikana,kun kerroit käyväsi marjassa,ja koiran kanssa lenkeillä.Kaikkea hyvää toivon sinulle ja siunausta perheellesi.Kirjoittele jos ennätät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      96
      2191
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2142
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1380
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      90
      1326
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1130
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1093
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      920
    Aihe