Tarvitseeko cairnterrieri trimmata? Cairnterriereiden sivuilla sanottiin että kyllä tarvitsee, mutta monet (koirakirjat)sanovat että ei ole välttämätöntä, mutta voi käydä trimmauttamassa. Jos sinulla on Cairn niin voisitko kertoa käytkö trimmauttamassa sitä ja kuinka usein?(:
Cairnterrierin trimmaus
7
2410
Vastaukset
- kikkelitonttu
En tiedä vastausta.!
- 4-6 kertaa vuodessa
Cairni on trimmattava rotu.
- 3+6
kerta pari vuodessa riittää riippuen turkin kasvunopeudesta, ja jos et käy näyttelyissä
- Karvakamu
En aio käydä näyttelyissä, joten riitäisikö 3 krt vuodessa? esim. tammikuussa, toukokuussa ja syyskuussa? (:
- 4-6 kertaa
Sehän riippuu aivan sinusta itsestä kuinka usein haluat trimmautaa koirasi, ei ole mitään ehdotonta aikarajaa. Myös karvan kasvu vauhdista ja laadusta riippuu minkä näköinen koira on. Jos haluaa kotikoirankin pitää siistin ja cairnin näköisenä, niin ei edes 3 kertaa trimmausta vuodessa riitä.
Näyttelytrimmit on sitten erijuttu. - Wanha cairn-isäntä
Jos pidät koiraa ns. kotikoirana, etkä käy näyttelyissä, niin n. 3 krt trimmaamista vuodessa riittää. Samoin, jos käytät luolakoirana l. metsästykseen, on karva parempi vähän pidempänä. Näyttelykoira on sitten eri juttu. Silloin joutuu trimmaamaan kerran tai pari useammin, riippuen siinäkin aktiivisuudesta käydä näyttelyissä. Trimmaamista voi säätää myös vähän vuodenajan mukaan, niin, että kylmimmän talven ajan antaa karvan kasvaa vähän pidemmäksi. Cairnit kyllä kestävät säitä mainiosti ja usein emäntä/isäntä valittaa pakkasta paljon ennen koiraa. Jopa -25 astetta käy koiralle mainiosti ulkoilusääksi, eikä sillä ole mikään kiire sisälle.
- remy
Meillä cairni nypitään itse kotona :) samoin kuin norwich ja norfolk. Ompa meillä käynyt muidenkin koiria nypittävänä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-196055Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite895682Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin993679- 1253664
- 1261434
- 571367
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1301292- 381089
- 451083
- 261059