Cairnterrierin trimmaus

Karvakamu

Tarvitseeko cairnterrieri trimmata? Cairnterriereiden sivuilla sanottiin että kyllä tarvitsee, mutta monet (koirakirjat)sanovat että ei ole välttämätöntä, mutta voi käydä trimmauttamassa. Jos sinulla on Cairn niin voisitko kertoa käytkö trimmauttamassa sitä ja kuinka usein?(:

7

2410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkelitonttu

      En tiedä vastausta.!

    • 4-6 kertaa vuodessa

      Cairni on trimmattava rotu.

    • 3+6

      kerta pari vuodessa riittää riippuen turkin kasvunopeudesta, ja jos et käy näyttelyissä

    • Karvakamu

      En aio käydä näyttelyissä, joten riitäisikö 3 krt vuodessa? esim. tammikuussa, toukokuussa ja syyskuussa? (:

    • 4-6 kertaa

      Sehän riippuu aivan sinusta itsestä kuinka usein haluat trimmautaa koirasi, ei ole mitään ehdotonta aikarajaa. Myös karvan kasvu vauhdista ja laadusta riippuu minkä näköinen koira on. Jos haluaa kotikoirankin pitää siistin ja cairnin näköisenä, niin ei edes 3 kertaa trimmausta vuodessa riitä.
      Näyttelytrimmit on sitten erijuttu.

    • Wanha cairn-isäntä

      Jos pidät koiraa ns. kotikoirana, etkä käy näyttelyissä, niin n. 3 krt trimmaamista vuodessa riittää. Samoin, jos käytät luolakoirana l. metsästykseen, on karva parempi vähän pidempänä. Näyttelykoira on sitten eri juttu. Silloin joutuu trimmaamaan kerran tai pari useammin, riippuen siinäkin aktiivisuudesta käydä näyttelyissä. Trimmaamista voi säätää myös vähän vuodenajan mukaan, niin, että kylmimmän talven ajan antaa karvan kasvaa vähän pidemmäksi. Cairnit kyllä kestävät säitä mainiosti ja usein emäntä/isäntä valittaa pakkasta paljon ennen koiraa. Jopa -25 astetta käy koiralle mainiosti ulkoilusääksi, eikä sillä ole mikään kiire sisälle.

      • remy

        Meillä cairni nypitään itse kotona :) samoin kuin norwich ja norfolk. Ompa meillä käynyt muidenkin koiria nypittävänä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      19
      6055
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      89
      5682
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      99
      3679
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3664
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      126
      1434
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1367
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1292
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1089
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1083
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      26
      1059
    Aihe