Missä pankissa on paras korko säästötilille?
Paras korko?
Joku
72544
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nykyisillä koroilla (nollataso) ja palvelumaksuilla on paras kun tunkee sukanvarteen ylimääräiset eurot.
Nooa Säästöpankilla (pääkaupunkiseutu)on suht hyvät korot 0-4999 € 1.25 % ja 5000 €- 1.5 % . Nettipankki eQ on myös hyvä mutta silloin pitää olla yli 5000 egeä heti talettaa ja korko on 1.25 %,joten Nooa taitaa olla sopivin. Nordeat ja OP:t on vain laina pankkeja niiltä ei saa mitään korkoja olen vertaillut.Pitempiaikaiset sijoitukset ovat koroiltaan 2,3 ja 2,44 % mutta silloin Dollarit on kiinni joten ei voi ostaa mitään kivaa vaan pitää sitoutua säästämiseen ,muuten 1980 sai säästötilille korkoa 7,8 % joten on ajat hiukka muuttunu.
1980-luvun puolivälissä sain korkoa reippaasti yli 10 prosenttia. Repikää siitä!
Vois loppua sijoittaminen lyhyeen jos pankkitilille sais kymmenen prosentin koron...
Noo kyllähän siellä kultaisella 80-luvulla oli paljon muutakin mukavaa. Nykyäänhän ei saa edes tarjota enempää kuin 2.5% takuukorkoa.
Paljonkos maksoit lainasta korkoa? Taisi mennä 15 % rikki helposti.
On muuttunut ja tuossa suhteessa parempaan suuntaan. Vuonna 1980 inflaatio oli 12% joten reaalikorko -4 %. Nyt inflaatio on lähes nollassa ja nimelliskorot suunnilleen siis samat kuin reaalikorot. Kaipaatko takaisin? :)
Parhaat riskittömät korot saa rahamarkkinarahastoista, tällä hetkellä noin 1,9% eikä tarvitse sitoa pitkäksi aikaa vaan voi nostaa muutaman päivän viipeellä milloin vain.