Kertokaa kokemuksianne tästä kohteesta ja Riu Palace hotellista. Kiitoooos!
Playa del Carmen, Meksiko
Heidi
73509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Soneraplazan forumi matkalaukussa on hae viestit kohta johon hakusanalla Playa del carmen antaa parisataa vanhaa viestiä kohteesta.
Olen ollut kaksi kertaa Playa del Carmenissa, ensin Riu Tequila:ssa ja nyt pari kuukautta sitten Riu Palacessa. Kummatkin olivat todella siistejä ja hyviä hotelleja mutta Riu Palace vei kyllä kirkkaan voiton. Palvelu, siisteys ja ruuat juomat todella hyvät. Suosittelen!
Olen poikaystäväni kanssa lähdössä elokuussa kyseiseen paikkaan. Osaisitko kertoa enemmän itse hotellista (Riu Tequila)? Millaiset hotellihuoneet olivat? Saako hotellista pullotettua vettä, siis kuuluuko se All inclusive pakettiin? Vai pitääkö pullotettu vesi ostaa itse,jos esim. rannalle lähtee tai muuallekkin?
Ajattelimme varata rahaa mukaan yhteensä 1200e, josta 400e menee retkiin. Tuo on varmasti riittävä summa?
kiitos jo etukäteen!
..tietoa hakusanalla "Playa Del Carmen" ja kieli englanti vaikka. Löytyy PALJON infoa! Tai sitten laita hakusanaksi tuo hotelli.
Sitten voit myöskin hakea pelkkiä kuvia hakusanalla; löytyy mahtavaa matskua!
Jos olette suklausihmisiä, tilaa Bookplus-sivulta (googlesta löytyy sekin) sellainen suklaus/snorklaus opus (englanniksi); sinne hakusanaksi muistaakseni The Mayan riviera tms, niin johan löytyy muhkea tietopaketti! Siinä on muutenkin aika yleisestikin tietoa noilta seuduilta. Itse olemme marraskuussa lähdössä juuri samaiseen hotelliin häämatkalle;)
Upea paikka tuo Playa Del Carmen! Mukavia ihmisiä (ainakin sen jälkeen kun huomaavat, ettet ole jenkki)..5th avenuella jonkin verran on tuputtavia kauppiaita, mutta muuten saa kierrellä rauhassa. Ranta on upea, vaikkakin Cancunin Hotel Zonella vieraillessamme ranta oli ehkä parempikin --tai niinkuin joku sanoi; ne ovat erilaisia. Cozumel ei oikein kolahtanut meihin --menimme sinne matkamme ainoalle järjestetylle turistiretkelle snorklaamaan ja kieltämättä näkymät olivat upeat, mutta turistimeininki ahdisti. Sen sijaan Isla Mujeres oli ihana paikka --sinne menevä lautta oli mukava, matka sopiva, eikä aiheuttanut edes pahaa oloa kuten Cozumelin lautta. Kuljimme paljon jalan matkan aikana ja paikallisbusseilla, jotka ovat todella edullisia, ilmastoituja ja vessoilla varustettuja (aijoo ja telkkareilla). Jopa Chichen Itzaan menimme näin omin päin Playan siltä vanhemmalta bussiasemalta --ehkä joltain turistiryhmäkauppiaalta olisi saanut edullisemmankin matkan, mutta tämä on taas makuasia tykkääkö ryhmämeiningistä vai ei. Matka maksoi paikallisbusseilla 30 USD menopaluu/hlö ja sisään maksaa 9-10USD (mitä se nyt oli sitten...) Sinne kannattaa ehdottomasti mennä!!! Varatkaa tarpeeksi juotavaa. Playassa Carlo´s n Charlie´s oli loistava paikka syödä, vaikkakin aikalailla Suomen hintainen. Muutenkin ravintolahinnat olivat 8e ateria paikkeilla. Ruoka ei ollut missään tulista eikä muutenkaan mitenkään ihmeellistä. Ostimme itsellemme hotelliin/huoneistoon paikallisesta citymarketista ja leipomosta sapuskaa (etenkin kahden päivän vatsataudin jälkeen..) kai se yleinen ohje on, että pitäisi syödä sellaisessa paikassa missä on paljon väkeä muutenkin, ettei ruoka ole uudelleen lämmitettyä. Iltaelämästä ..biitsillä oli sellainen paikka kuin Blue Parrot, jossa tanssialattia on rannalla ja on keinubaari ---tosi hieno fiilis siellä näin suomalaisen vinkkelistä :)
Pitäkää hauskaa ja muistakaan snorklata! :)
-Piupau
Joten kirjoitelkaa vaan lisäkommentteja ja Riu Tequilasta myöskin voisi pistää infoa tulemaan, tältä kesältä/syksyltä, "tuoreimmat" vinkit..Niin ja jos jollain on sukelluskokemuksia/firmaa suosittaa, nekin tiedot tervetulleita!
Ehkäpä törmäillään :) Täällä myös yksi pari lähdössä marraskuussa häämatkalle!
Saatiin kirja Meksikosta lahjaksi ja sitä nyt siemaillaan odotellessa...