Miehelleni on tullut hyvä työtarjous ( samasta yrityksestä ) ulkomailta, ja kyseessä olisi 2 - vuoden pesti. Joka tarkoittaa sitä talommekin menisi myyntiin.
Olemme puhuneet tästä paljon ja puntaroineet tätä asiaa kaikin tavoin erinäkökantilta.
Mukaamme tulisi myös sisareni tytär ja hänenkin mielipide on otettu huomioon. Tyttö suhtautuu siihen niin, että pääseehän lentokoneella Suomeen lomalle tai vaikka takaisinkin. Pienimmät ei tätä käsitä, mitä se tarkoittaa.
Työ alkaisi tämän vuoden elokuussa, mutta lopullisesti asian ratkaisee minun terveys. Menen tarkkoihin tutkimuksiin huhtikuussa ja toukokuun lopulla on lääkärin aika, jolloin kuulen vastaukset.
Kohdemaa olisi Brasilia.
Valintojen edessä.
5
253
Vastaukset 5
- hcfvgfhx
Kannattaisiko ottaa selville miten siellä terveydrn hoito on.
- Eräs syöppis
Voi kun ihanaa Glaudia,toivottavasti lääkärisi antaa luvan muuttoon ja onhan Brasialiassakin varmasti hyviä yksityisiä lääkäreitä,ja toinen vaihto ehtohan on että lennät Suomeen lääkärisi luokse tarkastuksiin,se voi olla raskasta,kun lentomatkat ovat niin pitkät.
Kiva kun sisarentyttäresi näkee asian positiivisesti ja mikä hyvä kokemus hänellekkin.Mutta meitä et saa unohtaa,lupaathan sen?Mä olen ajatellut että siellä on mun kotini, missä on perheeni.
Tuntematon asia peloittaa ja sitä on tullut iän myötä varovainen kun mä olen tietoinen sen maan rikollisuudesta.
Mutta me saisimme työsuhdeasunnon alueelta, missä on eurooppalaisia paljon ja myös suomalaisia.
Olen nähnyt kuvia siitä alueelta aika tiivistä se asuminen siellä on, ei omia pihoja.
Minä jäisin siellä tietenkin kotirouvaksi, ja apulaista en ota vaikka sellaiseen olisi myös mahdollisuus ns, luontaisetuna.
Mutta jo ajatus vieraasta ihmisestä saman katon alla ei miellytä, vaikka olisi kuinka ihana ihminen.
Elämä on täynnä valintoja, ja kallistun itse tuon muuton puoleen.
Todennäköisesti siinä tulee käymään käytännössä niin että, minä jään tänne lasten kanssa vielä suomeen pitkälle elokuuhun hoitaisin käytännön asioita on kelan kanssa asiat saatava kuntoon.
En unohtaisi teitä ja minulla on koneella se skypekin sitä me käytämme muutenkin aika usein.
Kreikassa mieheni suvussa on tällä hetkellä paljon työttömyyttä, ja he eivät pääse tänne laisinkaan ja me emme voi matkustella sinne usein, kun on lapsilla koulu.
- Tsemppiä jakava
c.c! Toivon sinulle kaikkea hyvää! Pääasia on kuitenkin se, että tiedät toukokuun kontrollin jälkeen mikä on sinun terveydentilasi. Odotus on inhottavin jakso. Jaksamista lääkärin käyntiin asti!
:),c.c!Emme myy taloa, teimme päätöksen että minä tulen kotiin lasten kanssa lomille jo jouluna suomeen. Ei kannata mitään myydä tänäaikana ja me palaamme suomeen ja on lomaa pitämättä talvella 3 - viikkoa.
Koti pitää olla täällä, ajatus talon myymisestä oli kokonaan minun ei yhteinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3721204- 71768
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37716- 50622
- 44605
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri21544SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht337535- 63533
- 84498
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459