Perustuksen kevyt raudoitus

rullalta

3

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+9

      Perustuksen raudoitus on muutenkin niin yksinkertainen, ettei liene tarvetta moisiin keksintöihin.

    • Ylivarovainen?

      Voi olla ihan hyväkin keksintö, ilmeisesti tuota voi käyttää myös lattioissa, välipohjavaluissa jne?

      Joka tapauksessa omalla omakotityömaalla olen tietoisesti pyrkinyt välttämään kaikkia "uusia keksintöjä" ja käyttämään materiaaleja ja työmenetelmiä jotka ovat varmasti tuttuja urakkaporukalle ja joista on pitkäaikaisia käyttökokemuksia. Vaikka tuote itsessään voi olla todella hyväkin niin aina on riski että tekijät eivät osaa sitä asentaa (jos eivät ole itse aikaisemmin käyttäneet) tai että tuotteesta löytyy ns lastentauteja.

      Isoilla työmailla haetaan jatkuvasti lisää tuotantotehokkuutta ja uskoisin että sellaisissa tuo voi hyvinkin lyödä läpi.

      Omassa talossani (jossa ajattelin asua lopun ikääni) en haluaisi kokeilla ensimmäisenä mitään uutta, varsinkaan perustuksissa tai rungossa.

      Mutta joo, en halua tyrmätä uusia ideoita koska eihän kehitys muuten kehity, mutta mielummin annan jonkun muun suorittaa beta-testauksen...

    • 5+9

      Sinällänsä ihan turvallinen tuote varmasti anturoissa, koska USEIN puurunkoisten pientalojen anturat ovat ns. raudoittamattomia. Eli niissä on teräkset vain hillitsemässä kutistumisesta aiheutuvia halkeamia. Teräkset eivät siis ole laskennallisesti tuomassa anturaan lujuutta. Se talo ei sorru, vaikkei nuo rautaviritelmät ihan niin hyviä olisikaan. Mutta niinkun jo aiemmin sanoin, anturan raudoitus on hyvin helppo tehdä ihan perinteisillä terästangoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      28
      6177
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3824
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      64
      3661
    4. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      237
      3030
    5. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      61
      2777
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2715
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2570
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2450
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      32
      2054
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      125
      1829
    Aihe