Sortavalassa

Marmeladova

Sortavalassa oli eilen kaunis ilma kuten näiiläkin seuduilla. Ajoimme aamupäivällä Vyartsilasta kaupunkiin. Tie oli melko ikävässä kunnossa, lumisohjoa saatiin muutama kerta tuulilasin täydeltä kun rekat painelivat ohi. Onneksi ei noussut kiviä lasiin. Alavilla paikoilla oli laajoja vesilammikoita. Rikkinäisin kohta oli siinä, missä junarata menee tien alitse, ja myös Marmorin tienovilla oli rosoista. Kierreltiin kauppoja, kaupungin kaduillakin oli jonkin verran sohjoa, mutta kevättä ilmassa. Takaisin tullessa sohjo oli maantieltä lähes poissa, mutta kuopat valitettavasti olivat velä jäljellä.
Kaupungilla on ilmeisesti juhlavuosi, täyttää 380 vuotta. Toivottavasti tien saavat kuntoon niin että päästään mukaan juhliin.
Kurssi 38,40, bensa Matkaselässä 28, 70, Värtsilässä 31,40.

4

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tatiana Horovitch

      Kun tieasioistakin oli puhe, niin myös Svetogorskin ja Viipurin väli on taas melko kuoppaista ja huonossa kunnossa routavaurioiden takia. Ajelin viimeksi 18.3, kun tein tämän havainnon.

      Pari vuotta sitten tien päällyste uusittiin ja oli ilo ajella kuopatonta tietä. Mutta kun tien pohjatyöt on tehty aikoinaan Venäjän tyyliin, niin eihän se kestä raskasta liikennettä ja routavauriot ovat yhtä varma asia kuin vanhan kuolema.

      Pitäneekö ajoreitti jatkossa taas kerran valita Nuijamaan kautta, vaikka tulee hieman pidempi kyyti. Mahtaa taas muutama vuosi vierähtää, kunnes saavat taas korjattua Sveto - Viipuri välisen tien henkilöautolla ajettavaan kuntoon.

      • Volna...

        Hei Tatjana!

        Lähde mukaan Petroskoin lähelle Paatjärvelle. Olet tervetullut!


        Ressu


    • Ressu....

      Mitenkäs se heinä-elokuun matka Petroskoihin?
      Olen saamassa jo porukkaa kasaan. Nostan tuon asian palstalla ylemmäksi.

    • Hei! Mistä löydän sähköpostiosoitteesi? Minun on pto52suomi24.fi.
      Pitäisi puhua siitä Paatjärven reissusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3483
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2084
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1789
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1557
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1528
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1440
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1257
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1185
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1132
    Aihe