nikon coolpix L120 vs Olympus sp-620uz ?

---

10

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siis etsitkö nimenomaan superzoomia vai ajatteletko, että kun kamera on vähän järkkärin näköinen, sillä saa parempia kuvia?

    • Jos minulta kysyt

      >jolla sis otettuu suht tarkkoja kuvia

      Paino varmaankin sanalla 'suht'.

      Tod näk saat tarkempia kuvia saman hintaluokan pokkarilla, jonka optiikan zoom-kerroin on maltettu jättää pienemmäksi. Pokkari on lisäksi paljon, paljon näppärämpi kuljettaa mukana.

      Jos noiden superzoom-kameroiden piirtokyky ja vääristymien hallinta olisi samaa luokkaa kuin kiinteäpolttovälisten tai edes zoom-kertoimeltaan maltillisten objektiivien, ei muunlaisia kameroita varmaan valmistettaisikaan.

      Saksalainen tuntee käsitteen ”eierlegende Wollmilchsau” eli muniva villamaitosika. Sitä kai tuollaiset superzoomkamerat lähinnä ovat.

      Kun yrittää saada kaikki yhdessä, ei saa oikein mitään kunnolla. Yritys tavoittaa leveät kohteet ahtaissa tiloissa ja pienet kohteet kaukaa ehkä onnistuukin – mutta arvaa kahdesti, joudutko antamaan muista osin periksi kuvien laadussa ja kuinka paljon!

      • villamaitosika

        >>”eierlegende Wollmilchsau”
        Ja sitten saksalaisia pidetään mukamas huumorintajuttomina...


    • Mieti nyt vielä

      josko järkkäri olisi kuitenkin se oikea vaihtoehto.
      Kaikki muut ovat aina joltakin osin kompromisseja.

      • Jep!

        Kunnolliset pokkarit maksavat nykyään maltaita.

        http://www.finepix-x100.com/

        Itse en ostaisi kumpaakaan aloittajan ehdottamaa vekotinta. Tuossa hintaluokassa on sitä parempi, mitä vähemmän on zoomkerrointa. Mielellään ei ollenkaan. :)


      • Pickpocket
        Jep! kirjoitti:

        Kunnolliset pokkarit maksavat nykyään maltaita.

        http://www.finepix-x100.com/

        Itse en ostaisi kumpaakaan aloittajan ehdottamaa vekotinta. Tuossa hintaluokassa on sitä parempi, mitä vähemmän on zoomkerrointa. Mielellään ei ollenkaan. :)

        Ovatko kompaktikamerat sinulle pokkareita? Minulle eivät ole.

        Ehkä minulla on vain liian pienet taskut.


    • Jurrin Ykä

      Tarkkuus on suhteellista, filmiaikaan moni sanoi: "hyvä kamera sillä tuli ihan selviä kuvia" (vaikka kuvaaja oli kännissä, kuten usein on)
      Kyllä nuo esimerkkivermeet asiansa ajaa otat minkä tahansa. Telepäät ovat melko pehmeitä, mutta tuskinpa se hirveätä haittaa tekee. Kuvan rajaus on käy noilla näppärästi ja se säästää kengänpohjia.

    • näin on .,.,.

      Osta se Nikon, saat riittävän hyviä kuvia, ja jos tarvitaan on sitten zuumia käytössä. Älä usko näitä zoom ja pixeli vihaajia, ei ne tiedä valokuvista juuri mitään, no ehkä sen "osta järkkäri" manian ne osaa.Tuon Nikonin kuvanlaatu riittää mainiosti A4 kokoisiin valokuviin, ja kukaan ei näe kuvissa vikaa, ei tule järkkärillä juurikaan parempia. Tuo zoomi on hyvä kun näet kuvattavaa vähän kauempana, ja lähemmäs ei pääse/voi mennä, ja saat kuitenkin yksityiskohtaisen tarkkaa kuvaa.

    • apina

      eiks noi molemmat ollu järkkäreitä, ite saan mummulta ton ekan ;)

      • ei ei ei ei

        Ei kumpikaan ole...molemmat halvimman luokan superzoomeja ja laatu sen mukainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1403
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1375
    4. 168
      1281
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      920
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe