kumpi olisi ns. parempi vaihtoehto ottaa kaksi tyttö- vai poika rottaa? mitä eroja? :)
kokemuksella vastatkaa... :)
minä
7248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tytöt on ainakin vilkkaampia ja pienempiä.. pojista tulee isoja jässiköitä ja varsinkin vanhana viihtyy hyvin sylissä =)
Meillähän oli 4 poikaa samassa häkissä (se häkii veikin sitten ihan mahottomasti tilaa). En tiedä onko suurtakaan eroa, sillä tyttöjäkin on ollut ja varmasti tulee olemaan.
Pojilla vain on taipumus merkata kaikki kun pitää vapaana. Mutta tytöt ei mielestäni viihtynyt niin hyvin sylissä, saattaa toki olla yksilöllistä. Mutta pojat (varsinkin isoin) nukkukin sylissä, tytöillä ei tälläistä ilmennyt, hajottivat mielymmin paikkoja. :)
ei meille tytöt hajota mitään paikkoja =)
molemmat on kesyjä,mutta hieman villejä.. silti aivan ihania molemmat =) mun ensimmäiset rotat on nämä 2tyttöä
Meil on 21 rottaa=)ja ihka ensimmäinen rottani oli poika.Se joutui elämään pari ensimmäistä kuukautta yksin kunnes päätin vihdoin hankkia sille muutamia kavereita=)No itse pidän poijist enemmän koska ne ovat juuri rauhallisimpia ja se eka poju on niin kesy et se ei ole koskaan purrut ei ikuna ikinä purrut ketään ei vaik sormet tuoksuis kuinka hyvälle ruualle=)no ei ne toisetkaan niin purevaa sorttia ole,mut must poika on silti nuemero yksi=)
Tyttörotat on mulla ainakin ollu vähän vilkkaampia, tosin sekin on hyvin yksilöllistä,jotkut tytöistäkin ovat olleet ihan rauhallisia. Pojat on sitten vähän rauhallisempia ja viihtyy paremmin sylissä. Tosin vieläkin haluaisin korostaa yksilöeroja! Poikarottien virtsa haisee mielestäni jonkun verran voimakkaammalle kuin tyttöjen ja pojat saattavat 'merkkailla', mutta syliin saattaa käydä vahinko niin tytöillä kuin pojillakin välillä vahingossa (tekevät kyllä häkkiin, jos muistan ne välillä sinne viedä käymään hellittelyn välillä :)
itselläni on 2 tyttörottaa,poikarotista ei vielä ole kokemusta.Tyttöni osaavat kyllä olla oikeita vilperttejä,mutta tykkäävät hirveästi kiipeillä puserossa,viihtyvät myös sylissä ja osoittavat hellyyttä nuolemalla,olkapäällä ollessaan nuuhkivat korvia,eivätkä ikinä ole purreet!Rottani ovat vielä pieniä,mutta naaraat jäävät kyllä pienemmiksi kuin pojat.Tyttörotat ovat mielestäni oikealla totutuksella ja käsittelyllä yhtä kesyjä kuin pojat.Monenlaisia yksilöitä on.
"Tyttöni osaavat kyllä olla oikeita vilperttejä,mutta tykkäävät hirveästi kiipeillä puserossa,viihtyvät myös sylissä ja osoittavat hellyyttä nuolemalla,olkapäällä ollessaan nuuhkivat korvia,eivätkä ikinä ole purreet!"
Kokemuksella pojista voin kertoa,että pojat ovat AIVAN samanlaisia:)Vanhempina niistä tulee oikein sylissä hellittäviä mussukoita..