Focus paukkuu varsinkin kääntäessä oikealle. Huollon pässit sanoivat että tyyppivika joissakin malleissa - poljinasetelma osuu runkoon. No, laittoivat jonkun välikappaleen sinne. Parin viikon päästä sama meteli alkoi uudestaan. Onko vastaavia kokemuksia.
Taitaa tulla ensi kerralla merkin vaihto. Vai onko noi edellistä mallia Mondeot yhtään parempia?
Taitaa tulla ensi kerralla merkin vaihto. Vai onko noi edellistä mallia Mondeot yhtään parempia?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ettei vaan olis vetoakselit itelläni on vm.1999 Focus ja siihen vaihdettin vetoakselit takuutyönä kuukaus sitten ja tuo pauke loppui, ainakin toistaiseksi. Surullista että alle 70tkm ajetussa on tuollaisia vikoja.
Mulla paukkui kans ja laittoivat poljinasetelmaan jotain lattarautaa. Nyt ajettu sen jälkeen 20tkm eikä ainakaan vielä pauku.
Allekirjoittaneen -99 1.8 stw Focus tekee samaa. Lienee systeemissä, joka vetää polkimet kolarissa pois jaloista. Fordikauppa lupasi ottaa jonkun palikan pois n. 60 eurolla, sen pitäisi lopettaa kolina mutta kolarissa ei polkimetkaan vetäydy.
Teille joille on näitä fiksailtu, mitä siellä tarkkaan ottaen on tehty? Ei pitäisi varmasti olla pahakaan homma itse joku välipala laittaa tai ottaa pois. Tai onko joku tällaisen itse laittanut kuntoon?
Älkää nyt hyvät typerykset menkö joka paikkaan itte koskeen ja poistaan sieltä mitään osia? Vaan viekää ne AUTONNE asian tuntevaan MERKKIKORJAAMOON! kyllä se minunkin auton kolina siellä lakkasi! ja jos se sulla palasi niin sitä ei ole osattu tehdä OIKEIN!!