Onko kukaan tämän palstan lukijoista hankkinut itselleen jakohihnan vaihdossa tarvittavia erikoistyökaluja(kampiakselin ajoitustappi nokka-akselien lukitustyökalu)? Itse olisi kovasti kiinnostusta, kun on korjaamolla aika tyyris(350-600€) tuo vaihto-operaatio. Autona minulla on Megane 1,4 16V –00, eli K4J –moottori.
Renaultin liikkeestähän nuo voisi ostaa, hintaa kertyy 96€, ovh. Itse asustelen JKL:n seudulla, eli jos omistat(voisin vuokarata) tai haluaisit hankkia ko. työkalut yhteisomistukseen, kirjoittele minulle niin katsotaan asiaa.
Jakopään hihnan vaihtovälihän tässä moottorissa on 80 000/4v. Ilmeisesti tuota suositusta on laskettu, eikös se ollut alun perin 120 000/ 5v. Ja välillä se taisi olla 100 000/5v. Minulla nyt kilometrejä 68 000, neljä vuotta täyttyy näinä päivinä. Ajattelin kuitenkin ajaa vielä syksyyn ja vaihtaa hihnan sitten ennen pakkasia.
Jakopään osat ovat renaultissa aika kalliita, ylläolevan moottorin osat tekevät n. 200 € Motonetistä ostettuna, muualta hivenen kalliimpia (vesipumppu mukana). Työn osuus on pikaisen kyselyn mukaan n. 150-200€. Eli jos omalle työlle ei laske hintaa, niin kyllähän tuo työkalujen osto olisi kannattavaa. Tosin ns. jakopään takuu menee jos itse vaihtaa…. mutta kun itse tekee niin tietää että on tehty kunnolla.
Mites muut, oletteko itse vaihtaneet ko. hihnaa? Kannattaako mielestänne nähdä vaivaa? Kommentit ja erilaiset näkökannat ovat tervetulleita.
BTW: Mikä on sytytystulppien vaihtoväli tässä koneessa?
Jakohihnan vaihto
12
29792
Vastaukset
- Rellumies
Ennemmin veisin huoltoon merkkiliikkeeseen. Tuttavapiirissäni on jo kolmelta katkennut renusta jakohihna, itse mukaan laskettuna. Onneksi kaikilla on ollut renault liikkeessä vaihdettu ja hihnan ajokilometrit ei ole tulleet lähellekkään täyteen. Maahantuoja ja huoltoliike on korvannut täysin jokaisen auton remontin, lukuunottamatta uuden hihnan hintaa joka asennetaan moottoriin.
Liike tai maahantuoja ei olisi korvannut remonttia jos hihna ei olisi merkkiliikkeessä vaihdettu. Remppa olisi ollut todella kallis koska moottorista oli aika paljon palikkaa mennyt rikki, jo työtunteja meni todella paljon. - dTi
Älä rupee tinkii varma on aina varmaa vaikka se vähän maksaa.
Itselläni on Laguna 1,9 dTi -00. Aikoinaan 75000km huollossa tehtiin hihnanvaihto, huollon hinta 860,00€. Huolto tuli kuulemma vähän halvemmaksi kun ei tarvinnut säätään (säätöpaloilla) venttiilejä kovin paljon. Sanoin jo silloin huollon kaverille että seuraavan hihnanvaihdon teettää joku muu kuin minä. Nyt 150000km lähestyy ja sen myötä hihnanvaihto, joten tilasin uuden auton (ei ole Renault) huhtikuun lopussa ja saan sen elokuun puolivälissä.- vaihtaja
Vie huoltoon,ite vaihdatin 1.6 huhtikuussa,950e 60tkm:n huollon yhteydessä.Voithan vaihtaa ite,mutta varaudu 3000-4000e huoltolaskuun jos hihna sattuu menemään poikki...
- Megane-00 16v
Hihna on ainakin tähän 16v malliin todella vaikea vaihtaa. Tilakin on niin ahdas, että moottoria joutuu nostamaan ja laskemaan.
Suunnittelin avata itse, mutta jätin kuitenkin pienen huoltofirman hommaksi. Vesipumpun, ja hihnan vaihto maksoi 340€.
Kannattaa myös vesipumppu vaihtaa, itse jouduin tekemään tämän vesipumppuremontin, vaikka edellinen omistaja oli 10tkm. sitten vaihdattanut hihnan. oli vaan jäänyt pumppu vaihtamatta. Autolla ajettu nyt 114tkm. - huoltomies
On tullut nähtyä muutama epäonnistunut tuollainen moottorin"itse tehty" hihnanvaihto... Että onneks olkoon vaan :)
- dti
kaverini vaihtoi 100e pelkkä hihna motonetistä hain nyt ajettu no 95th ja vieläkin menohaluja
- Nissaneita
niin ei tarvii koskaan vaihtaa hihnaa, never.
- ötz
Tosiaan jos et laske omalle työllesi arvoa ja ihan vaikka harrastuspohjalta haluat hihnan vaihtaa, niin mikäs siinä. Toivottavasti olet jo aikaisemmin ainakin muutaman hihnan vaihtanut niin suurinpiirtein tiedät homman periaatteen. Eihän siinä oikeastaan muuta riskiä ole jos huolellisesti ja ajatuksella ohjeiden mukaan tekee, kuin se että esim. hihnassa tai kiristimessä on joku valmistusvika jonka takia kone kilahtaa. Varmasti erittäin vaikea saada korvauksia mistään. Ja tuossa joku kirjoitti että kolmesta autosta mennyt merkkiliikkeessä vaihdettu hihna poikki, sehän kertoo vaan jotain niiden tasosta. Itse olen vaihdattanut Cliooni hihnan eräässä pienehköön ketjuun kuuluvassa liikkeessä kohtuuhintaan. Olisin varmaan vaihtanut itse jos olisi ollut 8v moottori jossa ei erikoistyökaluja tarvita ja enempi tilaa tehdä.
itsellä osat hihnan vaihtoon mut ei paikkaa halpaa korjaamoa kertokaa auto megane vm 01 1.6 16v
- Naisimmeinen
konde kirjoitti:
itsellä osat hihnan vaihtoon mut ei paikkaa halpaa korjaamoa kertokaa auto megane vm 01 1.6 16v
Hieman tiedustelua - Meganesta 2003 meni jakopäänhihna poikki . Oma vika siis, kun en ajoissa vaihtanut .
Ajettu 80 tkm.
Noh, ajattelin korjauksesta tarjoukset kyseltyäni selviäväni halvemmalla pienemmällä korjaamolla X , ei siis W (Oulussa).
Autoa on nyt rempattu kolmatta viikkoa - muutama venttiili, vesipumppu, hihna yms perusasiat.
Korjaamo jo myönsikin jonkin 'virheen' jonka vuoksi piti tosiaan vielä viikonlopuna korjailla (en tiedä oliko venttiili huonosti kiinni vai mitä , mutta kolisi kuulema)
Sunnuntaina sain auton korjaamolta - oliv ielä vikakoodina 'Check injection' ja auto ma-aamuna nykikin kylmäkäynnistyksen jälkeen aikalailla.
Asettui kuitenkin tuo nykiminen seuraavalla startilla.
Sittenpä kun ajoin atrkastusta varten korjaamolle X takaisin - ilmeni että jäähdytinnesteet valahtivat pihalle. Täysin. Korjaaja nosti auton ylös ja vaihtoi jonkin tiivisteen, lisäsi nesteet - ja ajoimme peräkanaa virhekoodin purkuun naapurikorjaamolle.
Summasummarum - valutti kohta uudestaan jäähdytinnesteet pihalle.
Auto jäi eilen sinne - kysymys lähinnä kuuluu että eikös tuo jäähdytinnestefalskaus ole todennäköisesti seurausta huonosti kiinnitetyistä venttiileistä tms - eli heikon korjauksen syytä. Nääs että mitä maksuja tässä vielä mulle kuuluu ?
Korjaaja ymmärtääkseni aikoi vaihtaa lohkolämmittimen - en tiedä miksi ? - asentaja-antti
konde kirjoitti:
itsellä osat hihnan vaihtoon mut ei paikkaa halpaa korjaamoa kertokaa auto megane vm 01 1.6 16v
Sillä korjaajan vastuuseen kuuluu (jos on kunnollinen korjaamo) tuommoset mokat, ilmeisesti lokilämmitin ehkä vuotaa ne nesteet , joko sen ovat irroittaneet/kolhineet remontissa ja eivät ole saaneet enää tiiviisti takasin, pitäisi sekin kyllä onnistua.
Mutta jos sen lämmmittimen vastus on palanut esim. vanhuuttaan, niin sitten ehkä joudut siitä pelkästään vielä jotain maksamaankin.
Venttiilit ei liity mitenkään tuohon nestevuotoon, joku letkuliitos tai kannentiiviste (jos jotain on mokattu sen paikalleen laiton kanssa) on myös mahdollinen, mutta niiden korjaus ei kuulu sinun maksettaviin töihin. - sailetu
asentaja-antti kirjoitti:
Sillä korjaajan vastuuseen kuuluu (jos on kunnollinen korjaamo) tuommoset mokat, ilmeisesti lokilämmitin ehkä vuotaa ne nesteet , joko sen ovat irroittaneet/kolhineet remontissa ja eivät ole saaneet enää tiiviisti takasin, pitäisi sekin kyllä onnistua.
Mutta jos sen lämmmittimen vastus on palanut esim. vanhuuttaan, niin sitten ehkä joudut siitä pelkästään vielä jotain maksamaankin.
Venttiilit ei liity mitenkään tuohon nestevuotoon, joku letkuliitos tai kannentiiviste (jos jotain on mokattu sen paikalleen laiton kanssa) on myös mahdollinen, mutta niiden korjaus ei kuulu sinun maksettaviin töihin.Voiko joku kertoa kokemuksista jakohihnan vaihdosta Rellu 19:ään? Moottori 1,4, vm -89. Mulla on tällainen Rellu, todellinen helmi, kuin pakasta vedetty, Espanjassa, mutta "ilmeisesti"(!) hihna siinäkin pitäis vaihtaa... Jos kilometrit eivät vaadi vaihtoa niin totisesti aika! (aj vasta 78tkm)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1217055Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam554787Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk743734Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272824Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni342497Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221936Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei2071462Martinan prinsessahäät peruuntui
Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.3191254Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona
Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on421065Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/162921