Polttouhrit, mitä mieltä olette?

Että tälläistä...

Tämä josta 1970-luvun lopussa tehtiin tv-sarjakin. Muistan kun sen silloin lapsena katsoin ja parikymppisenä kirjan luin, sen jälkeen lukenut useamman kerran. Minusta hyvä, suorastaan erinomainen. Etenkin se kun kertoo mm. tavallisesta epäpoliittisesta Eric Dorfista, lakimiehestä josta tulee massamurhaan aktiivisesti osallistuva. Onko jotain vastaavia kirjoja, sellaisia mikä näyttää miten helposti ns. tavallinen ihminen menee "pahan valtakunnan" palvelukseen?

4

547

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haluatko lukea faktaa vai kertomakirjallisuutta, s.o. sepitettä? "Polttouhrit" on sepitettä, historiasta mitään tietämättömälle amerikkalaiselle suurelle yleisölle tarkoitettua. Samanlainen kertomus on esimerkiksi "Kaikkien rakkaitteni puolesta", jonka kirjoittajakin on feikki.

      Tätä propagandaa on kuorma-autolasteittain. Aikanaan ilmestyi Readers Digestissä kuukauden kirjanakin sankarivastarintaliiketarinaomaelämänkerta "Je ne sais pas" eli "Minä en tiedä mitään". Joku sankarikirjoittajan aseveli torppasi legendan lähettämällä itsestään ja sankarista valokuvan, joka oli otettu Tyynellämerellä samaan aikaan, kun sankarin piti olla ollut Gestapon kidutettavana.

      Älä muodosta maailmankuvaasi sepitteen pohjalle. Lue historiaa historiana ja kertomakirjallisuutta kertomakirjallisuutena.

      • Ma

        Oliko myös Maanalainen armeija sepitettä?


      • Näin se vain on

        Polttouhrit on fiktiota mutta on siinä paljon aivan todellisia henkilöitä ja se hyvin kertoo miten juutalaisvainot kehittyivät kansanmurhaksi. Hyvä kirja, hyvä tv-sarja, ei todellakaan mitään propagandaa. Vain täydellinen tietämättömyys voi aiheuttaa tuollaisen harhaluulon.


    • Lienet seurannut prosessia luonnossa 1930-40-luvuilla läheltä, kun voit käyttää tekstisi lähdeviitteenä omaa kokemustasi ("Näin se vain on") ja tiedät lisäksi ettei se ole mitään propagandaa.

      Mitä on "täydellinen tietämättömyys"?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4158
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3127
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe