Polttouhrit, mitä mieltä olette?

Että tälläistä...

Tämä josta 1970-luvun lopussa tehtiin tv-sarjakin. Muistan kun sen silloin lapsena katsoin ja parikymppisenä kirjan luin, sen jälkeen lukenut useamman kerran. Minusta hyvä, suorastaan erinomainen. Etenkin se kun kertoo mm. tavallisesta epäpoliittisesta Eric Dorfista, lakimiehestä josta tulee massamurhaan aktiivisesti osallistuva. Onko jotain vastaavia kirjoja, sellaisia mikä näyttää miten helposti ns. tavallinen ihminen menee "pahan valtakunnan" palvelukseen?

4

561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haluatko lukea faktaa vai kertomakirjallisuutta, s.o. sepitettä? "Polttouhrit" on sepitettä, historiasta mitään tietämättömälle amerikkalaiselle suurelle yleisölle tarkoitettua. Samanlainen kertomus on esimerkiksi "Kaikkien rakkaitteni puolesta", jonka kirjoittajakin on feikki.

      Tätä propagandaa on kuorma-autolasteittain. Aikanaan ilmestyi Readers Digestissä kuukauden kirjanakin sankarivastarintaliiketarinaomaelämänkerta "Je ne sais pas" eli "Minä en tiedä mitään". Joku sankarikirjoittajan aseveli torppasi legendan lähettämällä itsestään ja sankarista valokuvan, joka oli otettu Tyynellämerellä samaan aikaan, kun sankarin piti olla ollut Gestapon kidutettavana.

      Älä muodosta maailmankuvaasi sepitteen pohjalle. Lue historiaa historiana ja kertomakirjallisuutta kertomakirjallisuutena.

      • Ma

        Oliko myös Maanalainen armeija sepitettä?


      • Näin se vain on

        Polttouhrit on fiktiota mutta on siinä paljon aivan todellisia henkilöitä ja se hyvin kertoo miten juutalaisvainot kehittyivät kansanmurhaksi. Hyvä kirja, hyvä tv-sarja, ei todellakaan mitään propagandaa. Vain täydellinen tietämättömyys voi aiheuttaa tuollaisen harhaluulon.


    • Lienet seurannut prosessia luonnossa 1930-40-luvuilla läheltä, kun voit käyttää tekstisi lähdeviitteenä omaa kokemustasi ("Näin se vain on") ja tiedät lisäksi ettei se ole mitään propagandaa.

      Mitä on "täydellinen tietämättömyys"?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe