Polttouhrit, mitä mieltä olette?

Että tälläistä...

Tämä josta 1970-luvun lopussa tehtiin tv-sarjakin. Muistan kun sen silloin lapsena katsoin ja parikymppisenä kirjan luin, sen jälkeen lukenut useamman kerran. Minusta hyvä, suorastaan erinomainen. Etenkin se kun kertoo mm. tavallisesta epäpoliittisesta Eric Dorfista, lakimiehestä josta tulee massamurhaan aktiivisesti osallistuva. Onko jotain vastaavia kirjoja, sellaisia mikä näyttää miten helposti ns. tavallinen ihminen menee "pahan valtakunnan" palvelukseen?

4

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haluatko lukea faktaa vai kertomakirjallisuutta, s.o. sepitettä? "Polttouhrit" on sepitettä, historiasta mitään tietämättömälle amerikkalaiselle suurelle yleisölle tarkoitettua. Samanlainen kertomus on esimerkiksi "Kaikkien rakkaitteni puolesta", jonka kirjoittajakin on feikki.

      Tätä propagandaa on kuorma-autolasteittain. Aikanaan ilmestyi Readers Digestissä kuukauden kirjanakin sankarivastarintaliiketarinaomaelämänkerta "Je ne sais pas" eli "Minä en tiedä mitään". Joku sankarikirjoittajan aseveli torppasi legendan lähettämällä itsestään ja sankarista valokuvan, joka oli otettu Tyynellämerellä samaan aikaan, kun sankarin piti olla ollut Gestapon kidutettavana.

      Älä muodosta maailmankuvaasi sepitteen pohjalle. Lue historiaa historiana ja kertomakirjallisuutta kertomakirjallisuutena.

      • Ma

        Oliko myös Maanalainen armeija sepitettä?


      • Näin se vain on

        Polttouhrit on fiktiota mutta on siinä paljon aivan todellisia henkilöitä ja se hyvin kertoo miten juutalaisvainot kehittyivät kansanmurhaksi. Hyvä kirja, hyvä tv-sarja, ei todellakaan mitään propagandaa. Vain täydellinen tietämättömyys voi aiheuttaa tuollaisen harhaluulon.


    • Lienet seurannut prosessia luonnossa 1930-40-luvuilla läheltä, kun voit käyttää tekstisi lähdeviitteenä omaa kokemustasi ("Näin se vain on") ja tiedät lisäksi ettei se ole mitään propagandaa.

      Mitä on "täydellinen tietämättömyys"?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1836
    2. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      60
      1455
    3. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      36
      1375
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      160
      1303
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1209
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1201
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      846
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      57
      800
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      12
      784
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      13
      736
    Aihe