teho jäähdytin ?

isompi syylari....

Mistä saa ns. yleismallin jäähdyttimiä ?????
Siis normaalia jäähdytintä suurempi jääjdytion olisi tarpeen volkkariin.....
kun tehoja otetaan enempi...

7

1538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuhiskisk

      Välijäähdytin olisi sopivampi tuohon virityshommaan. Harvemmin sitä jäähdytintä vaihdetaan ensimmäisenä.

    • puuhiskisk

      Välijäähdytin olisi sopivampi tuohon virityshommaan. Harvemmin sitä jäähdytintä vaihdetaan ensimmäisenä.

    • puuhiskisk

      Välijäähdytin olisi sopivampi tuohon virityshommaan. Harvemmin sitä jäähdytintä vaihdetaan ensimmäisenä.

    • voitlaittaakaksikin

      Voit laittaa 2 tavallista jäähdytintä myös. Tekee saman asian kuin yksi 2 kertaa isompi. Jos on halvempi ja helpompi noin.

      Vesipumppua kyllä kannattaa tehostaa samalla jotta se jaksaa kierrättää jäähdytysvettä paremmin, pelkkä tehokkaampi pumppukin jo auttaa pelkästään.

    • a

      Jäähdytysnesteenjäähdytin on yleensä viimeinen jäähdytin, jonka kokoa tarvisee kasvattaa.

      Eli ensin välijäähdytin isommaksi, siis jos on ahdettu, sitten öljynjäähdytin, termostaattikin kannattaa vaihtaa vähän kylmempään malliin, se samalla pienentää moottorin oktaanivaatimusta.
      Vieläkään jos ei jäähdytysteho riitä, niin sitten voi ruveta etsimään isompaa jäähdytintä. Vakio vesipumppukin riittää pitkälle, kunhan se on kunnossa, eli moottoria rakennettaessa kannattaa käydä läpi kaikki.

    • >>TurbotOn<<

      Joo en ole itsekään koskaan kuullut että katuautoihin olisi jäähdytin vaihdettu isompaan. Katuautosta, oli se sitten miten tehokas tahansa ei oteta koskaan täysiä tehoja ulos niin pitkää aikaa yhteen menoon että syyläri kävisi liian pieneksi ja flektin jäähdytysteho olisi käynyt liian pieneksi. Jos autolla jostain syystä ajettaisiin tuntikausia dynamometrillä täysillä tehoilla saattaisi moottorin vesimäärän lämmöt nousta liikaa vaikka flekti kokoajan pyörisikin. Hyvän kuvan moottorin jäähdytysnesteen/syylärin riittävyydestä saa siitä kun kiinnittää huomiota milloin ja miten pitkään flekti pyörii. JOS flekti pyörii kokoajan ajossakin niin silloin on jokin pielessä. Mutta silloinkin syy on todennäköisesti jossain muussa kuin jäähdyttäjän "pienuudessa". Tämä tietysti toimii vain sähköflektillä.

      Kyllä epäilen että jos joku haluaa isomman syylärin laittaa virityksen takia niin kyseessä on erikoisuuden tavoittelu tai puutteellinen tieto moottoritekniikasta. Aloittajalle vaan vinkiksi että katsele sitä moottorin lämpötilamittaria sillä uudella viritetyllä moottorilla ajaessasi ja jos vesi alkaa keittämään niin silloin on jokin pielessä mutta tuskin silloinkaan on kyse syylärin jäähdytystehon pienuudesta.

    • jöö-ööööööööööööö

      välijäähäri öljyn lauhutin tulee tehojakin lisää ja jos muka lämmöt nousee liikaa sitten vesipumppu paremmaksi ja syyläri paremmaksi mutta tuskin on tarpeen en ole koskaan kuullut että lämmöt nousee vakio jäähärillä vaikka tehot tuplataan, mutta jos kaasu on pohjassa jollakin tollolla niin kannatta miettiä miks ne läämmöt nousee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      169
      3101
    2. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      44
      1899
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      31
      1884
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      196
      1827
    5. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      26
      1650
    6. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      77
      1266
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      88
      1206
    8. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      181
      1065
    9. Martinan pankkikortti

      Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1063
    10. Kadonnut Kajaanissa

      Yllättävän hyvät kuvat poliisilla, luulisi löytyvän niiden perusteella?
      Kajaani
      21
      1019
    Aihe