teho jäähdytin ?

isompi syylari....

Mistä saa ns. yleismallin jäähdyttimiä ?????
Siis normaalia jäähdytintä suurempi jääjdytion olisi tarpeen volkkariin.....
kun tehoja otetaan enempi...

7

1588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuhiskisk

      Välijäähdytin olisi sopivampi tuohon virityshommaan. Harvemmin sitä jäähdytintä vaihdetaan ensimmäisenä.

    • puuhiskisk

      Välijäähdytin olisi sopivampi tuohon virityshommaan. Harvemmin sitä jäähdytintä vaihdetaan ensimmäisenä.

    • puuhiskisk

      Välijäähdytin olisi sopivampi tuohon virityshommaan. Harvemmin sitä jäähdytintä vaihdetaan ensimmäisenä.

    • voitlaittaakaksikin

      Voit laittaa 2 tavallista jäähdytintä myös. Tekee saman asian kuin yksi 2 kertaa isompi. Jos on halvempi ja helpompi noin.

      Vesipumppua kyllä kannattaa tehostaa samalla jotta se jaksaa kierrättää jäähdytysvettä paremmin, pelkkä tehokkaampi pumppukin jo auttaa pelkästään.

    • a

      Jäähdytysnesteenjäähdytin on yleensä viimeinen jäähdytin, jonka kokoa tarvisee kasvattaa.

      Eli ensin välijäähdytin isommaksi, siis jos on ahdettu, sitten öljynjäähdytin, termostaattikin kannattaa vaihtaa vähän kylmempään malliin, se samalla pienentää moottorin oktaanivaatimusta.
      Vieläkään jos ei jäähdytysteho riitä, niin sitten voi ruveta etsimään isompaa jäähdytintä. Vakio vesipumppukin riittää pitkälle, kunhan se on kunnossa, eli moottoria rakennettaessa kannattaa käydä läpi kaikki.

    • >>TurbotOn<<

      Joo en ole itsekään koskaan kuullut että katuautoihin olisi jäähdytin vaihdettu isompaan. Katuautosta, oli se sitten miten tehokas tahansa ei oteta koskaan täysiä tehoja ulos niin pitkää aikaa yhteen menoon että syyläri kävisi liian pieneksi ja flektin jäähdytysteho olisi käynyt liian pieneksi. Jos autolla jostain syystä ajettaisiin tuntikausia dynamometrillä täysillä tehoilla saattaisi moottorin vesimäärän lämmöt nousta liikaa vaikka flekti kokoajan pyörisikin. Hyvän kuvan moottorin jäähdytysnesteen/syylärin riittävyydestä saa siitä kun kiinnittää huomiota milloin ja miten pitkään flekti pyörii. JOS flekti pyörii kokoajan ajossakin niin silloin on jokin pielessä. Mutta silloinkin syy on todennäköisesti jossain muussa kuin jäähdyttäjän "pienuudessa". Tämä tietysti toimii vain sähköflektillä.

      Kyllä epäilen että jos joku haluaa isomman syylärin laittaa virityksen takia niin kyseessä on erikoisuuden tavoittelu tai puutteellinen tieto moottoritekniikasta. Aloittajalle vaan vinkiksi että katsele sitä moottorin lämpötilamittaria sillä uudella viritetyllä moottorilla ajaessasi ja jos vesi alkaa keittämään niin silloin on jokin pielessä mutta tuskin silloinkaan on kyse syylärin jäähdytystehon pienuudesta.

    • jöö-ööööööööööööö

      välijäähäri öljyn lauhutin tulee tehojakin lisää ja jos muka lämmöt nousee liikaa sitten vesipumppu paremmaksi ja syyläri paremmaksi mutta tuskin on tarpeen en ole koskaan kuullut että lämmöt nousee vakio jäähärillä vaikka tehot tuplataan, mutta jos kaasu on pohjassa jollakin tollolla niin kannatta miettiä miks ne läämmöt nousee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1374
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      103
      889
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      615
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      533
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      461
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      35
      432
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      399
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      394
    Aihe