Eli kaverille tuli tällainen tosi raju täristys sarviin, kun oli ottanut käden kaasulta korjatakseen peilin asentoa. Eikä meinannut lakatakaan, vaikka nopeasti koetti jarruttaa. Oli jo luullut ,että metsään menee - niin raju ravistus jo tuossa vauhdissa!
Onkohan tämä jotain voblausta, ja missä mahtaa olla "järistyksen keskus"?
Hiljattain tuo -89 -malli hankittu . Muuten mukavasti kulkee.
Aiomme etsiä, mistä falskaisi , kun toinen pitää sarvista ja toinen retuutttaa etupyörää...
Omassa vanhemmassa EFissäni ei minkäänlaista värinää ainakaan 100 kmh asti.
Tietäisittekö te kokeneet antaa vinkkejä, kun olette varmaan hyvin perehtyneitä .noihin.
Olisko mahdolisesti kallis reppaus tiedossa?
Kiitos lukemisestakin :) .
Kova tärinä 50 kmh, kun kaasukäsi irti!
9
404
Vastaukset
- aIoIttaja´
Siis GSX 1100 F -89 tieteski :)
- jhuytre
Voi olla eturengas tai joskus kolaroitu, kannattaa tutkia sekä etupää että takalinkku.
- mkmkjkj
Kannattaa etsiä vikaa renkaasta/vanteesta,esim. renkaan rikkonainen profiili saattaa aiheuttaa tuon,en ajaisi yhtään ennen kuin tuon aiheuttaja on selvillä.
Kerro mikä tuon aiheutti kun tiedät:) - oli hyvä pyörä
Todennäköisesti runko poikki.
Viimonen malli tuli vahvistetulla rungolla.
Omani kun möin,ostaja kysyi pystyykö ajamaan yli 120km?
Oli myynyt omansa tuollaisen vian takia.
Jos löytyy yhtään ratkeamaa niin etsi lisää,yleensä on sitten kolmessa kohtaa.
Voi hitsata ilman mitään kommervenkkejä jos mig pysyy kädessä.- vaarallista touhua
Ei kannata migillä halkeillutta runkoa hitsailla, tulee hitsausvirheitä varmasti. Tig ja kunnon hitari, joka osaa hitsata materiaalin läpi, eikä halkeaman päälle mitään naruja.
- rutiili46
vaarallista touhua kirjoitti:
Ei kannata migillä halkeillutta runkoa hitsailla, tulee hitsausvirheitä varmasti. Tig ja kunnon hitari, joka osaa hitsata materiaalin läpi, eikä halkeaman päälle mitään naruja.
miksei sähköllä ja puikolla voi ?
- VOI,mut ei kestä
NIIN,TAI ERILÖÖPERILLÄ LIIMATA?
- PSy
Ota pois se takaboxi ja koita sitten uudellee - ilmavirtaukset ovat joskus niin ihmeellisiä...Ihan totta iso takaboxi aiheuttaa voblausta 40-50 km/h vauhdissa kun otat kädet tangolta - ei esiinny myöskään kovemmassa vauhdissa...Oma kokemus Honda CB900 F Hornetilla takaboxilla ja ilman.
- GSX1400
Jos pyörässä on takana molemmin puolin iskarit/jouset niin tarkista niiden samanlainen toiminta..., itselläni samaa vikaa, kun vauhti hidastuu niin paino periaatteessa siirtyy eteenpäin jolloin perä nousee ka kevenee.
Toinen iskari on jumissa jolloin nouseva liike ei ole tasainen vaan vääntää runkoa vinoon ja ohjaus alkaa ravistaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3984460Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1211732- 1351504
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko731263Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151076Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔721067Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131009Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään64956- 38950
- 65931