Itävaltalainen tuttuni kertoi heidän lupamaksustaan. 240 euroa . Sillä maksulla saa taloudessa olla viisi vastaanotinta, joihin lasketaan tv, radio, autoradio ja nettiyhteys. Jos enemmän, niin eikun uutta lupaa. Kaiken lisäksi siellä on vain kansallinen yleisradioyhtiö OIRT, ei kaupallisia. Aika halpaa lystiä on tuleva tv-maksu meillä.
Ihan vain vertailun vuoksi
5
214
Vastaukset
- Hitler maksaa
Hitler oli itävallasta! Pyysikö tuttusi anteeksi Hitlerin puolesta? Jos ei, niin sitten ei kiinnosta mitä Natsi kaverisi makselee ja kelle.
- tiedoksi
Valon lisääntyminen keväällä suistaa monet raiteiltaan.
- alpolle
Kuinka moni taloudessa maksaa tv maksun jos on kaksi veronmaksajaa
maksaako molemmat 140 euroa veroa kukaan ei puhu mitään miten
se tulee ollaan vain kuin kusi sukassa pitäis paremmat tiedotukset
riittää kun valtio saa tuplaten omansa.- Karhu ovella 2013?
Jatkossa maksun perii ihan ennakon periaatteella verottaja, joten sen perinnästä ei kannata huolestua: Aina lähtee..
http://www.vero.fi/fi-FI/Tietoa_Verohallinnosta/Tiedotteet/Ylevero_voimaan_2013_alussa(21522)
Ja sitten kootut selitykset: http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Ylevero__usein_kysyttya(21525)
Jos et halua maksaa Yle-veroa, niin tulot vaan alas tai muuta Ahvenanmaalle;)
- persiistä
itävalta on aika perseestä tämän vuoksi, ei kannata muuttaa sinne. oon kuullu tuon jo aiemmin.
on siellä kaupallisia kanavia, mut ORF röhkii suurimmat mässit. eikä edes toteuta täysin julkisen palvelun tehtävää mm. radiopuolella (kilpailee kaupallisten kanssa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897229- 353821
- 453420
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402562- 2082366
- 412352
- 1232246
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292149Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241878- 401809