Alienware Aurora R4 ylihinnoiteltu?

Alienware Aurora R4 2349.00$
Prosessori
Intel® Core™ i7-3930K (Six Core, 12MB Cache,Overclocked up to 3.9Ghz )

Käyttöjärjestelmä
Genuine Windows® 7 Home Premium, 64Bit, English

Ei Monitoria

Muisti
16GB4 Q DDR3 SDRAM at 1600MHz

Kiintolevy
2TB RAID 0 (2x 1TB SATA 6Gb/s) 7,200RPM

Näytönohjain
1GB GDDR5 NVIDIA® GeForce® GTX 555

Optinen asema
Single Drive: Dual Layer Blu-ray Reader (BD-ROM, DVD±RW, CD-RW)

Ei näppäimistöä

Takuu
1 Year Basic Service Plan

Paino
45 lbs


-Itse tässä vain ihmettelin tuota hintaa, koska minun arvioltani tuo olisi jotakuinkin 1500?, 1600?, 1800? Mutta kahdentonnin vaatiminen on jo aika sievoinen summa..
(Mielipiteitä ja muutenkin asiaan liittyvää kommenttia tuleemaan, tässä yritetäänkin parhaimillaan selvittää miten "ylihinnoiteltu" on alienware aurora.)

Mistä päättelen että se on ylihinnoiteltu?
-Sen huomaa jo hinnasta, ja olen erityisesti lukenut paljon kommenttia tuosta Alienware Aurorasta että kuinka "ylihinnoiteltu" se on.

HUOM! Tämä ei nyt tarkoita että vähättelen Dellin tuotteita tai muutenkaan Alienware:ia, ottaisin mielelläni Alienwarein koneen.

Kiitos jo etukäteen.
12445
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Äänestä jaloillasi , älä osta.

Äänestä
  • Noniin -.-

    Äänestä

Se kahden tonnin hinta tulee sen takia, että se TOIMII. Ei ole sitä kuraa mitä marketeissa.

Itse ostin Dellin pöytäkoneen, erittäin toimintavarma laite ollut mutta ei väliä, kun laite menee seuraavat 8v helposti. Laatu maksaa.

Äänestä

"Mistä päättelen että se on ylihinnoiteltu?
-Sen huomaa jo hinnasta"

Ei hemmetti kun repesin, aaaahhhaahhaaaa...ihania nämä analyysit

Äänestä
  • Joo, hauskaa viikonloppua vaan sullekin.

    Äänestä

luulisi saavan jo ssd-aseman käyttikselle sekä pikkasen paremman (nopeamman) näytönohjaimen.

Äänestä

Ehdottomasti ylihintainen p**ka. 2000€ saa jo huomattavasti tehokkaamman koneen jossa on jo se 120GB SSD asemakin. Ja vieläpä valmiiksi kasattuna ja testattunakin joten M-Kar voi olla hiljaa sen "luotettavuus" uhonsa kanssa.

->> http://www.jimms.fi/tuote/JIMM-MC2-B2

Äänestä
  • Jos hankitaan mahdollisimman paljon ominaisuuksia, tehoa ja kapasiteettia mahdollisimman halvalla níin silloin se on pois myös laadusta.

    Insinöörilakia ei voi kumota. Ominaisuuksista, laadusta ja halvasta hinnasta voi valita aina korkeintaan kaksi.

    Äänestä

"Jos hankitaan mahdollisimman paljon ominaisuuksia, tehoa ja kapasiteettia mahdollisimman halvalla níin silloin se on pois myös laadusta."

Kerroppa tuo Jimm'ssin pojille. Sa nähdä mitä vastaavat tuohon väitteeseen laadusta. Samoja palikoita Alienwarekin käyttää kokoonpanoissaan kuin Jimm's. hinta on vaan 2x suolasempi kuin Jimm'ssillä joka ei ota kasauksesta juurikaan mitään. Ja aivan varmaan siellä ollaan tietoisia että kuinka kasataan laadukas ja yhteensopiva kone. Tuossakin linkissä olevassa koneessa on käytetty erittäin laadukkaita MSI.n osia ( military class ) jotka pitäisi olla normi osia kestävämpiä ( konkat ym..) intelin i2600k on varmaan laadukas? eikö? ja MSI.n omat HD 6950 kaksin kappalein on laadukkaat myös ja miljoona kertaa tehokkaammat kuin tuon alienwaren yksi kpl.GTX555.

Äänestä
  • "Kerroppa tuo Jimm'ssin pojille. Sa nähdä mitä vastaavat tuohon väitteeseen laadusta. Samoja palikoita Alienwarekin käyttää kokoonpanoissaan kuin Jimm's."

    Mitä tekemistä sillä on mitä palikoita käyttävät? Enemmän kiinnostaa tässä testauksessa miten toimivat yhteen. Dell rakentaa niitä koneita tyyliin 1000kpl pelkästään testausta varten, ja koneet pyörivät sitten kuukauden päivät jossain kuormitustestissä, että nähdään miten oikeasti toimivat. Toki myös ajavat niitä myös esim. tavallista kosteammassa/kuumemmassa ilmassa, että voidaan simuloida kulumista ja saadaan jotain tilastoa asiasta. Tietysti myös asennusimage testataan, että softat toimivat.

    Jimm's nyt on vain joku nyrkkipaja missä laitetaan jotain osia kasaan mikä on katsottu nopeasti että näyttäisi toimivan. Toki tämäkin on varmempaa kuin se että itse kasaisi kun Jimm's on myös varmaan rakentanut pari kokoonpanoa ennen kuin vakioi jonkun mallin tyyliin puoleksi vuodeksi.

    "HD 6950 kaksin kappalein on laadukkaat myös ja miljoona kertaa tehokkaammat kuin tuon alienwaren yksi kpl.GTX555."

    AMD:llä on periteisesti olleet ajurit heikommat, että se GTX 555 toiminee varmemmin ettei tule bugittamista, bluescreeniä yms.

    Äänestä

Joo. Ja perinteisesti Nvidian ohjaimet syö virtaa pienen kylän verran ja lämmöntuotto lähentelee teräksen sulamispistettä. AMD ei ehkä prossu puolella ole kovin hyvä tuolla saralla mutta näytönohjaimien suhteen huomattavasti viileämpi ja virtapihimpi kuin Nvidia. Eipä ole myöskään BSODta näkynyt vaikka olen käyttänyt pelkästään AMD.n ja aiemmin ATI.n ohjaimia jo kohta 10vuotta.
Nvidian saralla on sen sijaan ollut milloin mitäkin ongelmia. Kavereilta olen kyseistä palautetta saanut. Ja jonkun aikaa sitten tehdas-uusi 590 löi kipinää ja savua kun alan nettisivustp otti kyseisen kortin testiinsä. Se että Nvidian korteista vitsailllaan hiustenkuivaajana ei ole myöskään kaukaa temmattu.

Mitä yhteensopivuustesteihin tulee niin luuletko ettei Jimm'ssillä ole siitä kokemusta? Kenties juuri siksi tuohon Jimm'ssin konepakettiin oli esim valittu Kingstonin muistit. Ja jos et ymmärrä mitä taas tuolla tarkoitan niin tutustuppa Kingstonin muisteihin ja eri valmistajien testauksen kautta tehtyihin yhteensopivuus taulukoihin.

Äänestä
  • "AMD ei ehkä prossu puolella ole kovin hyvä tuolla saralla mutta näytönohjaimien suhteen huomattavasti viileämpi ja virtapihimpi kuin Nvidia."

    Tämähän riippuu täysin piiristä. Minulla on nVidian näytönohjain joka kuluttaa vain 30W.

    "Kavereilta olen kyseistä palautetta saanut. Ja jonkun aikaa sitten tehdas-uusi 590 löi kipinää ja savua kun alan nettisivustp otti kyseisen kortin testiinsä."

    Missä tietokonemallissa tälläistä lelua on myyty?

    "Mitä yhteensopivuustesteihin tulee niin luuletko ettei Jimm'ssillä ole siitä kokemusta?"

    Niillä ei ole rahaa. 1000kpl tietokoneita rasitustestejä varten jolla mitataan eri osien vikaantumista on kallista puuhaa ja siihen ei millään nyrkkipajalla riitä rahkeet.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


asaawq kirjoitti:

Alienware Aurora R4 2349.00$
Prosessori
Intel® Core™ i7-3930K (Six Core, 12MB Cache,Overclocked up to 3.9Ghz )

Käyttöjärjestelmä
Genuine Windows® 7 Home Premium, 64Bit, English

Ei Monitoria

Muisti
16GB4 Q DDR3 SDRAM at 1600MHz

Kiintolevy
2TB RAID 0 (2x 1TB SATA 6Gb/s) 7,200RPM

Näytönohjain
1GB GDDR5 NVIDIA® GeForce® GTX 555

Optinen asema
Single Drive: Dual Layer Blu-ray Reader (BD-ROM, DVD±RW, CD-RW)

Ei näppäimistöä

Takuu
1 Year Basic Service Plan

Paino
45 lbs


-Itse tässä vain ihmettelin tuota hintaa, koska minun arvioltani tuo olisi jotakuinkin 1500?, 1600?, 1800? Mutta kahdentonnin vaatiminen on jo aika sievoinen summa..
(Mielipiteitä ja muutenkin asiaan liittyvää kommenttia tuleemaan, tässä yritetäänkin parhaimillaan selvittää miten "ylihinnoiteltu" on alienware aurora.)

Mistä päättelen että se on ylihinnoiteltu?
-Sen huomaa jo hinnasta, ja olen erityisesti lukenut paljon kommenttia tuosta Alienware Aurorasta että kuinka "ylihinnoiteltu" se on.

HUOM! Tämä ei nyt tarkoita että vähättelen Dellin tuotteita tai muutenkaan Alienware:ia, ottaisin mielelläni Alienwarein koneen.

Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu