Vielä tarvittaisiin pieni viimeistely makrooni ja se olisi sitten finito!
Nyt homma toimii, niin että painikkeen klikkaus copy/pastettaa A1:G50 kokoisen taulukon alaspäin ja samalla tiettyjen solujen linkki kopioituu toisille välilehdille. Ongelmana on että aina kun taulukon kopioi se säilyttää ensimmäisen kopioidun taulukon linkit.. taulukon kopioituessa aina alaspäin solut muuttuvat. Haluaisin että makro linkittää aina uudet solut välilehdille eikä alkuperäisiä. Eli kun taulukon kopioi uuteen sijaintiin jossa eri solut ->nämä solut linkittyisivät sheeteille. Osaisitko Kunde neuvoa vielä tässä asiassa? Koodi on tällainen nyt:
Option Explicit
Sub Siirrä()
Dim i As Long
Dim vika As Long
Dim vika2 As Long
Dim KopioAlue As Range
Dim KopioAlue2 As Range
Dim KopioAlue3 As Range
Dim KopioAlue4 As Range
vika = Range("A65536").End(xlUp).Row 3
Range("A1:G50").Copy Range("A" & vika)
' Kopioi toimittajien nimet
Set KopioAlue = Worksheets("Tulokset").Range("A7:A16")
KopioAlue.Copy
vika2 = Worksheets("Yhteenveto").Range("B65536").End(xlUp).Row 1
For i = 0 To KopioAlue.Cells.Count - 1
Worksheets("Yhteenveto").Range("B" & vika2).Offset(i, 0).Formula = "=Tulokset!" & KopioAlue.Cells(i 1, 1).Address
Next
' Kopioi toimittajien nimet
Set KopioAlue2 = Worksheets("Tulokset").Range("A33:A42")
KopioAlue2.Copy
vika2 = Worksheets("Yhteenveto").Range("B65536").End(xlUp).Row 1
For i = 0 To KopioAlue2.Cells.Count - 1
Worksheets("Yhteenveto").Range("B" & vika2).Offset(i, 0).Formula = "=Tulokset!" & KopioAlue2.Cells(i 1, 1).Address
Next
' Kopioi hukka-%
Set KopioAlue3 = Worksheets("Tulokset").Range("G7:G16")
KopioAlue3.Copy
vika2 = Worksheets("Yhteenveto").Range("C65536").End(xlUp).Row 1
For i = 0 To KopioAlue3.Cells.Count - 1
Worksheets("Yhteenveto").Range("C" & vika2).Offset(i, 0).Formula = "=Tulokset!" & KopioAlue3.Cells(i 1, 1).Address
Next
' Kopioi hukka-%
Set KopioAlue3 = Worksheets("Tulokset").Range("G33:G42")
KopioAlue3.Copy
vika2 = Worksheets("Yhteenveto").Range("C65536").End(xlUp).Row 1
For i = 0 To KopioAlue3.Cells.Count - 1
Worksheets("Yhteenveto").Range("C" & vika2).Offset(i, 0).Formula = "=Tulokset!" & KopioAlue3.Cells(i 1, 1).Address
Next
' Kopioi listojen hukka-% ja tuotedimensio
Worksheets("Tulokset").Range("B1").Copy
Worksheets("Eräkohtainen hukka").Range("A65536").End(xlUp).Offset(1, 0).Formula = "=Tulokset!" & "B1"
Worksheets("Tulokset").Range("B27").Copy
Worksheets("Eräkohtainen hukka").Range("A65536").End(xlUp).Offset(1, 0).Formula = "=Tulokset!" & "B27"
Worksheets("Tulokset").Range("B22").Copy
Worksheets("Eräkohtainen hukka").Range("B65536").End(xlUp).Offset(1, 0).Formula = "=Tulokset!" & "B22"
Worksheets("Tulokset").Range("B48").Copy
Worksheets("Eräkohtainen hukka").Range("B65536").End(xlUp).Offset(1, 0).Formula = "=Tulokset!" & "B48"
Application.CutCopyMode = False
Worksheets("Tulokset").Range("A" & vika).Select
End Sub
Kundelle kysymys liittyen edelliseen viestiini
Dillon87
2
117
Vastaukset
http://www.kundepuu.com/viewtopic.php?p=663#p663
;-)
Keep EXCELing
@Kunde- Dillon87
Nyt toimii erinomaisesti!! Mahtavaa! :) Kiitos paljon avusta!! Teet hyvää työtä kun autat muita täällä! Arvostettavaa toimintaa. On se excel hieno ohjelma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1885153Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813676Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers83413SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt623132SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun363101SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042285Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302142Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762110Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922059