Säästäminen

Oikeus voittakoon

Miksi eläkevakuutusyhtiöiden ei tarvitse säästää vaan roiskia vakuutusmaksuja asuntoihin ja johtajien palkkoihin ja palkkioihin ?
Varmasti löytyisi sieltäkin säästökohteista ja johtajien palkat kohtuullisiksi niihin menee kymmeniä eläkkeitä vuodessa. Huippukirurgit ansaitsevat tuollaiset palkat ja yrittäjät, jotka panevat kaikkensa peliin mutta eivät varmasti saa yhtä paljon vuodessa kuin nämä johtajat. Eläkevakuutusyhtiöissä ei tarvi tehdä tulojen eteen mitään kun raha tulee kuin "manulle illallinen" vakuutusmaksuthan on määrätty lailla ja työnantajat tilittävät ne.
Terv.
Oikeus voittakoon

1

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Köyhä työläinen

      Eläkevakuutusyhtiöt ovat hävinneet vuodesta 2008-2011 noin 2-3miljardia sijoituksissa.Kreikkaa ne hävisivät sijoittamiaan rahoja n.800milj.euroa,irlantiin,portugaliin,espanjaan,italiaan ym.sijoituksia.Nyt eläkeiän nosto vuodella, tuo eläkevakuutus yhtiöille 2miljardin säästön.Valtion velan maksulla ei ole mitään tekemistä eläkeiän noston kanssa,vaikka on niin annettu ymmärtää.Suomalaisia on niin helppo kusettaa,sillä ne uskoo kaiken ja ummistaa aina silmänsä tosiasioista.Onko mitään eläkerahoja työläisille enään olemassa,ne on vain meidän valtaeliittiä varten,pelaavat ja rohmuavat itselleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      196
      4286
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2823
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2327
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2270
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2233
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2057
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1909
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1901
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1876
    Aihe