Ulkomaalainen työntekijä maataloudessa?

Yhteydenottoja Venäjältä, Virosta ja Ukrainasta. Ei ainuttakaan Suomesta. Ei taida Suomalaista kiinnostaa. Monesti nuo ulkomaiset ainakin kertovat olevansa korkeasti koulutettuja, on lakimiestä, täkäläistä agronomia vastaavia. Työskennelleet mm. Tanskassa isoilla tiloilla.

Haluttaisiin Suomalainen työntekijä. Uskaltaakon noihin ulkomaalaisiin lähteä.

Minkälaista on ollut parhaimmillaan ja huonoimmillaan.

Kiitos jo etukäteen.

Ps. Lypsytaitoinen ja koneiden käsittelytaitoinen täytyisi olla.

8

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen muista!

      Älä luota vieraan apuun.

    • Muamuija

      Jo suomessa pitempään olleista lomittajista voisi olla helpoin kouluttaa tilan tavoille, ja olisi jotain pohjaa jo maataloudesta ja Suomen tavoista. Ummikosta kova työ saada selville, mitä osaa ja mitä ymmärtää. Kokemuksia omalta paikkakunnalta aivan laidasta laitaan, hyvästä aina täydelliseen katastrofiin. Käytännössä esim omalla tilalla käyneiden lomittajien (virolaisia enimmäkseen) ammattitaito voinut olla kymmenien vuosien takaa kolhoosista, lääkitykset ja varoaikavelvoite aivan tuntemattomia, utareliivit suuri hämmästyksen aihe ja yleensä nähdä nainen esim koneen korjuussa täysin käsittämätöntä. Toisaalta naapurin kirvesmies ahkera, tekee pitkää päivää, kiireaikoina myös kone-ja lypsyhommissa omasta tahdostaan. Halusi kammariin navetan vintille omassa ruokataloudessaan, kunhan saa suihkussa käydä talossa, niin jää enemmän rahaa lähetettäväksi kotiin, polkupyörän kunnosti talon aitasta löytyneestä raadosta ja sillä polkee vapaa-aikoinaan maanmiestensä luo vierailuille lähistölle. Siunaa onneaan että pääsi Suomeen töihin, tienaa täällä paljon enemmän kuin kotimaassa vaimon kanssa yhteensä.
      Muun ammattitaidon lisäksi ulkolaisessa työntekijässä täytyy muistaa huomioida kielitaito -jos kaksi kielipuolta solkkaa niin ettei kumpikaan ymmärrä toistaan, menee paljon aikaa hukkaan. Siis ainakin yksi molemmille kohtuullisen tuttu kieli, vaikka molemmille vieraskin kunhan sillä pystyy myös ajatuksiaan ilnmaisemaan. Tosin naapuri kouluttaa Iranilaista pariskuntaa pelkillä käsimerkeillä ja edeltä näyttämällä tilalleen töihin, mutta käyvät myös Suomen kielen kurssia kansalaisopistossa.

    • onhan se nääinkin

      Ulukomaalainen vaatii vähän enempi opastusta ja koulutusta, sekä seuraamista, kulttuuri mistä ne tulee on ihan erillainen, mutta motivaatio on yleensä hyvä ja se auttaa aika paljon, sitä ei voi aina sanoa suomalaisesta.

      • navettapiika

        Sama se on onko se suomalainen vai ulkomaalainen voi lopputulos olla yhtä surkia tai hommat on menny tosi hyvin. Osa suomalaisistakin semmosia tuulimyllyn lämmittäjiä, ettei yhtään tohdi yksin jättää. Ja sama asia tulee vastaan ulkomaalaisten kanssa. Meillä kävi yksi serbi lomittamassa ja kieltä ei osattu kumpikaan, lopputulos oli surkea. Olen myös opettanut ja tehnyt töitä virolaisten kanssa, osa on ollut kuin ajatus ja osalle ei talikkoa tohtinut antaa ilman vahinkoa. Maatalouskoulusta voisi ehkä saada jonkun harjoittelijan, jolla olisi jo koulutusta ja intoa oppia uutta. Rahahan se on näissä jutuissa hyvä konsultti, jos palkka on kohdallaan niin saa sillä hyvän työntekijänkin. Ilmanen renki, kun ei kovin suuria uskollisuuksi tilalle vanno ja saattaapi työn viereen nukahtaakin.


    • Pönttö-Einari

      Meillä oli Venäjältä töissä porukkaa useamman vuoden aikana ja hyvät oli kokemukset. Ahkeria ja työmotivaatio kohdallaan.

    • hanki lapsia

      ennen sisaret oliivat ilmaisia piikoja tai tyttölapset

      • Trollaajat

        heräilee tällekin päivälle heti aamusta..


      • niiimpä

        Lapsityövoima on nykyään laissa kielletty.
        Pitäshän sossun se tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      258
      5516
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      58
      2756
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      90
      2459
    4. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      407
      1648
    5. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      104
      1400
    6. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      29
      1213
    7. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      1139
    8. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      265
      1011
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      180
      947
    10. Haapaveen nähtävyys?

      Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u
      Haapavesi
      42
      925
    Aihe