Ulkomaalainen työntekijä maataloudessa?

Yhteydenottoja Venäjältä, Virosta ja Ukrainasta. Ei ainuttakaan Suomesta. Ei taida Suomalaista kiinnostaa. Monesti nuo ulkomaiset ainakin kertovat olevansa korkeasti koulutettuja, on lakimiestä, täkäläistä agronomia vastaavia. Työskennelleet mm. Tanskassa isoilla tiloilla.

Haluttaisiin Suomalainen työntekijä. Uskaltaakon noihin ulkomaalaisiin lähteä.

Minkälaista on ollut parhaimmillaan ja huonoimmillaan.

Kiitos jo etukäteen.

Ps. Lypsytaitoinen ja koneiden käsittelytaitoinen täytyisi olla.

8

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen muista!

      Älä luota vieraan apuun.

    • Muamuija

      Jo suomessa pitempään olleista lomittajista voisi olla helpoin kouluttaa tilan tavoille, ja olisi jotain pohjaa jo maataloudesta ja Suomen tavoista. Ummikosta kova työ saada selville, mitä osaa ja mitä ymmärtää. Kokemuksia omalta paikkakunnalta aivan laidasta laitaan, hyvästä aina täydelliseen katastrofiin. Käytännössä esim omalla tilalla käyneiden lomittajien (virolaisia enimmäkseen) ammattitaito voinut olla kymmenien vuosien takaa kolhoosista, lääkitykset ja varoaikavelvoite aivan tuntemattomia, utareliivit suuri hämmästyksen aihe ja yleensä nähdä nainen esim koneen korjuussa täysin käsittämätöntä. Toisaalta naapurin kirvesmies ahkera, tekee pitkää päivää, kiireaikoina myös kone-ja lypsyhommissa omasta tahdostaan. Halusi kammariin navetan vintille omassa ruokataloudessaan, kunhan saa suihkussa käydä talossa, niin jää enemmän rahaa lähetettäväksi kotiin, polkupyörän kunnosti talon aitasta löytyneestä raadosta ja sillä polkee vapaa-aikoinaan maanmiestensä luo vierailuille lähistölle. Siunaa onneaan että pääsi Suomeen töihin, tienaa täällä paljon enemmän kuin kotimaassa vaimon kanssa yhteensä.
      Muun ammattitaidon lisäksi ulkolaisessa työntekijässä täytyy muistaa huomioida kielitaito -jos kaksi kielipuolta solkkaa niin ettei kumpikaan ymmärrä toistaan, menee paljon aikaa hukkaan. Siis ainakin yksi molemmille kohtuullisen tuttu kieli, vaikka molemmille vieraskin kunhan sillä pystyy myös ajatuksiaan ilnmaisemaan. Tosin naapuri kouluttaa Iranilaista pariskuntaa pelkillä käsimerkeillä ja edeltä näyttämällä tilalleen töihin, mutta käyvät myös Suomen kielen kurssia kansalaisopistossa.

    • onhan se nääinkin

      Ulukomaalainen vaatii vähän enempi opastusta ja koulutusta, sekä seuraamista, kulttuuri mistä ne tulee on ihan erillainen, mutta motivaatio on yleensä hyvä ja se auttaa aika paljon, sitä ei voi aina sanoa suomalaisesta.

      • navettapiika

        Sama se on onko se suomalainen vai ulkomaalainen voi lopputulos olla yhtä surkia tai hommat on menny tosi hyvin. Osa suomalaisistakin semmosia tuulimyllyn lämmittäjiä, ettei yhtään tohdi yksin jättää. Ja sama asia tulee vastaan ulkomaalaisten kanssa. Meillä kävi yksi serbi lomittamassa ja kieltä ei osattu kumpikaan, lopputulos oli surkea. Olen myös opettanut ja tehnyt töitä virolaisten kanssa, osa on ollut kuin ajatus ja osalle ei talikkoa tohtinut antaa ilman vahinkoa. Maatalouskoulusta voisi ehkä saada jonkun harjoittelijan, jolla olisi jo koulutusta ja intoa oppia uutta. Rahahan se on näissä jutuissa hyvä konsultti, jos palkka on kohdallaan niin saa sillä hyvän työntekijänkin. Ilmanen renki, kun ei kovin suuria uskollisuuksi tilalle vanno ja saattaapi työn viereen nukahtaakin.


    • Pönttö-Einari

      Meillä oli Venäjältä töissä porukkaa useamman vuoden aikana ja hyvät oli kokemukset. Ahkeria ja työmotivaatio kohdallaan.

    • hanki lapsia

      ennen sisaret oliivat ilmaisia piikoja tai tyttölapset

      • Trollaajat

        heräilee tällekin päivälle heti aamusta..


      • niiimpä

        Lapsityövoima on nykyään laissa kielletty.
        Pitäshän sossun se tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe