Ulkomaalainen työntekijä maataloudessa?

Yhteydenottoja Venäjältä, Virosta ja Ukrainasta. Ei ainuttakaan Suomesta. Ei taida Suomalaista kiinnostaa. Monesti nuo ulkomaiset ainakin kertovat olevansa korkeasti koulutettuja, on lakimiestä, täkäläistä agronomia vastaavia. Työskennelleet mm. Tanskassa isoilla tiloilla.

Haluttaisiin Suomalainen työntekijä. Uskaltaakon noihin ulkomaalaisiin lähteä.

Minkälaista on ollut parhaimmillaan ja huonoimmillaan.

Kiitos jo etukäteen.

Ps. Lypsytaitoinen ja koneiden käsittelytaitoinen täytyisi olla.

8

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomalainen muista!

      Älä luota vieraan apuun.

    • Muamuija

      Jo suomessa pitempään olleista lomittajista voisi olla helpoin kouluttaa tilan tavoille, ja olisi jotain pohjaa jo maataloudesta ja Suomen tavoista. Ummikosta kova työ saada selville, mitä osaa ja mitä ymmärtää. Kokemuksia omalta paikkakunnalta aivan laidasta laitaan, hyvästä aina täydelliseen katastrofiin. Käytännössä esim omalla tilalla käyneiden lomittajien (virolaisia enimmäkseen) ammattitaito voinut olla kymmenien vuosien takaa kolhoosista, lääkitykset ja varoaikavelvoite aivan tuntemattomia, utareliivit suuri hämmästyksen aihe ja yleensä nähdä nainen esim koneen korjuussa täysin käsittämätöntä. Toisaalta naapurin kirvesmies ahkera, tekee pitkää päivää, kiireaikoina myös kone-ja lypsyhommissa omasta tahdostaan. Halusi kammariin navetan vintille omassa ruokataloudessaan, kunhan saa suihkussa käydä talossa, niin jää enemmän rahaa lähetettäväksi kotiin, polkupyörän kunnosti talon aitasta löytyneestä raadosta ja sillä polkee vapaa-aikoinaan maanmiestensä luo vierailuille lähistölle. Siunaa onneaan että pääsi Suomeen töihin, tienaa täällä paljon enemmän kuin kotimaassa vaimon kanssa yhteensä.
      Muun ammattitaidon lisäksi ulkolaisessa työntekijässä täytyy muistaa huomioida kielitaito -jos kaksi kielipuolta solkkaa niin ettei kumpikaan ymmärrä toistaan, menee paljon aikaa hukkaan. Siis ainakin yksi molemmille kohtuullisen tuttu kieli, vaikka molemmille vieraskin kunhan sillä pystyy myös ajatuksiaan ilnmaisemaan. Tosin naapuri kouluttaa Iranilaista pariskuntaa pelkillä käsimerkeillä ja edeltä näyttämällä tilalleen töihin, mutta käyvät myös Suomen kielen kurssia kansalaisopistossa.

    • onhan se nääinkin

      Ulukomaalainen vaatii vähän enempi opastusta ja koulutusta, sekä seuraamista, kulttuuri mistä ne tulee on ihan erillainen, mutta motivaatio on yleensä hyvä ja se auttaa aika paljon, sitä ei voi aina sanoa suomalaisesta.

      • navettapiika

        Sama se on onko se suomalainen vai ulkomaalainen voi lopputulos olla yhtä surkia tai hommat on menny tosi hyvin. Osa suomalaisistakin semmosia tuulimyllyn lämmittäjiä, ettei yhtään tohdi yksin jättää. Ja sama asia tulee vastaan ulkomaalaisten kanssa. Meillä kävi yksi serbi lomittamassa ja kieltä ei osattu kumpikaan, lopputulos oli surkea. Olen myös opettanut ja tehnyt töitä virolaisten kanssa, osa on ollut kuin ajatus ja osalle ei talikkoa tohtinut antaa ilman vahinkoa. Maatalouskoulusta voisi ehkä saada jonkun harjoittelijan, jolla olisi jo koulutusta ja intoa oppia uutta. Rahahan se on näissä jutuissa hyvä konsultti, jos palkka on kohdallaan niin saa sillä hyvän työntekijänkin. Ilmanen renki, kun ei kovin suuria uskollisuuksi tilalle vanno ja saattaapi työn viereen nukahtaakin.


    • Pönttö-Einari

      Meillä oli Venäjältä töissä porukkaa useamman vuoden aikana ja hyvät oli kokemukset. Ahkeria ja työmotivaatio kohdallaan.

    • hanki lapsia

      ennen sisaret oliivat ilmaisia piikoja tai tyttölapset

      • Trollaajat

        heräilee tällekin päivälle heti aamusta..


      • niiimpä

        Lapsityövoima on nykyään laissa kielletty.
        Pitäshän sossun se tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      260
      3172
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1234
    3. 66
      1163
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      958
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      866
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      60
      809
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      47
      799
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      711
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      45
      692
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      678
    Aihe