Uutta puhelinta hankkimassa, mutta nyt painin kahden vaiheilla Iphone 4 vai nokian N9? Kokemuksia ja mielipiteitä eroista?
iPhone 4 vs N9
NiP767
55214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 55
Vanhimmat
iPhone ehdottomasti. Nokia N9:n Meego on "kuoleva käyttöjärjestelmä", eli ei tule päivityksiä, ym. hirveän pitkään enään ja sovellusvalikoima pieni. iPhone 4:seen sen sijaan tulee päivityksiä noin pari vuotta viä ainakin ja sovellusvalikoima hyvä.
hyvää ei tarvitse päivittää vuosia.....
Henkilökohtaisesti en ostaisi kumpaakaan, en MISSÄÄN TAPAUKSESSA N9:ää, koska meego-järjestelmää ei kehitetä enää, eikä siihen saa juurikaan ohjelmia...
Mitäs ohjelmia kaipaat kun siinä on jo kaikki tarvittava vakiona ihan ilmasexi. Siis ysissä. Applessa kaikesta pitää maksaa ja asentaa appseja pikkuasiankin hoitoon.
N9 ollaan jo pitkään räätälöity androidia
jos joskus kyllästyy meegoon..
http://www.tietokone.fi/uutiset/nokia_n9_muuttui_android_puhelimeksi
Ainakin nämä: Irig midi, guitar rig, SampleWiz, Geo Synthesizer.
Sanoin ei kummallekkin. Appleen pitää tosiaan ostaa Appsit, N9:ään et saa ostamallakaan. Ilmaiseksi N ysiin on tosiaan vain muutamia tarjolla.....
Edelleenkin, ei kummallekkin....
Appleen saa tajuttoman kasan ilmaisia ja hyviä ohjelmia mutta myös maksullisia.
Ilmaisillakin pärjää erinomaisesti.
Noita tarvii ehkä koko suomesa 10 käyttäjää, eipä niitä paljoa ole myyty.
I phonelle on parempikin vaihtoehto.
Ilmaisia pieruohjelmia saa Appleen. Huutavat suolaisen hinnan esim. Angry birds space HD:stä, 2,39€, vastaavan HD tasoisen version saa android-tablettiin ilmaiseksi, toki pieni mainos pyörii siinä kyllä.....
Latenssimies taitaa alkaa taas kinastelunsa johon en lähde mukaan. Tällaisia kinaajia kutsutaan myös aivopestyiksi Apple-faneiksi, jotka fanittavat vaikka ladon ovea, jos siinä lukee Apple.... :D
Eipä ole maksanut vielä yksikään angry birds aikaisemmin mitä olen sieltä ladannut ja kuka niitä ja jaksaa edes nykyään pelata.
Enhän kinasatele koskaan, korjaan vaan vääryydet ja valheet yleensä, se on hyvä jos ei tartte inttää.
Android kaupan anti on tasan samantapaista kuin AppleStoressakin, ainut ero on että Applen maksulliset ohjelmat on n. puolet yleensä halvempia, ilmaisia toki löytyy kummastakin kaupasta ja niitä pieruohjelmiakin löytyy kyllä.
Ps. Mulla on Android itselläkin.
Heh.. Lataa Gooapple aOS 5.1 N9 laiteeseesi täältä..
http://www.gizchina.com/2011/12/07/gooapple-releases-updated-rom-follow-instructions-install/
Ei häpee ainakaan iPhonelle sitten kun ulkoasukin on yhtenevä :)
Download the new ROM to your computer (Gooapple_android_os.zip / Gooapple_ios.zip)
Connect your Gooapple V5 with computer, and the phone will display USB connected, click the button “Turn on USB storage”, then you will find your computer get a flash memory drive.
Copy the ROM file to your phone (don’t unzip the file). Then disconnect your phone from computer.
Turn off your phone.
Press the volume key “ ” and POWER key at same time for about 10 seconds, until the screen display a Android robot with a image that an exclamation mark in triangle.
Select the option: apply update from SD card, through the volume key up and down, hold the “-” volume key 2-3 seconds to access it.
Select the ROM files: Gooapple_android_os.zip or Gooapple_ios.zip, hold the “-” volume key 2-3 seconds to start updating, and it will process 1 minute.
When updating is complete, select this option: wipe data/factory reset, and then select this option: Yes — delete all user data, hold the “-” volume key 2-3 seconds to start, and this process will take about 10 seconds.
Select the option: reboot system now, hold the “-” volume key 2-3 seconds to reboot, and updating is finished.
N9 sen joutuu päivittämään tän oheen alun mukaan..
http://forum.nitdroid.com/index.php?topic=94
Jo on Snöörtillä huumoria, tehdä nyt oikee sekasikö, jossa vähän kaikista Nokiaa, androidia ja iphonee ::::::)
Voishan tota kokeilla ;)
Vielä kun poltattaa laserilla android logon ja apllen logon n9 takakanteen ;)
Ei ole HD appleen..
Se on karsittu! sen laskenta on vain puolet Android versiosta..
Koska sama olisi tökkinyt ipadeissa pahasti!
syy miksi apple ei hyväksynyt, on apllen laitteiden onnettomat prosessorit..
Wouuuu!
Sika makee Iponi ANDROID!
Latasin sen kokeeks ZTE Bladeen, pelittää upeesti :)
Nyt pitää koekilla sitä Iphone 4 :jään..
N9 turhan kallis testileluksi.
Paska rauta.. Ei löydä pääkameraa!
Muuten näyttäs toimivan..
"N9:ään et saa ostamallakaan"
Voithan koodata itse.
Kannattaa ottaa huomioon, että iPhone ei kestä kolhuja ollenkaan, koska siinä ei ole gorilla-lasia.
Ei niissä puhelimissa ennekään ollut ja kesti monilla oikein hyvin kun ei puotttele paljoa ja suojaa puhelimen kotelolla.
Tuo on kyllä totta, mutta kun siihen laitetaan kunnon suojakalvo (esim. http://www.verkkokauppa.com/fi/product/9303/csfjh/ZAGG-invisibleSHIELD-suojakalvo-Apple-iPhone-4 ), niin kyllä pysyy iPhone naarmuitta.
iphone kannattaa ostaa jos ei halua muuta kun ongelmia itselleen.
N9 saa Gigantista 299.
Siinä onkaikki sovellutukset valmiina mitä normikäyttäjä tarvii, jos olet muusikko niin sit ei käy, kun ei ole midiä.
Ysistä puuttuu kaikki APP storen 500000 pieruohjelmaa, siis ohjelmia joilla ei tee mitään.
On tosi edullinen tarjous, noitahan saa 2 applukan hinnalla, ominaisuudet ei häpeä yhtään i4$ rinnalla, päinvastoin.
Onkohan Applen puhelimet ylihinnoiteltu ?
Niin föönin kun ostaa sitten alkaa rahanmeno, toimivan navin saa 60 eurolla kun on päivittänyt kaikki kartat meni rahaa jo 150 €.
Koko ajan makselet apseist, tosin muutaman euron kpl, mutta jos haluat enemmän ominaisuuksia kunnon ohjelmat maksaakin sitten hunajaa.
Sama juttu on tosin anterossakin pierut saa ilmaseksi ilman hajua.
Kaikkein halvemmaksi tulee ostaa 10" miniläppäri 15O eurolla ja esim tämä puhelin:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/17049/ddjth/Huawei-G2800-dual-SIM-peruspuhelin
TuplaSIM ulkomailla helppo ostaa Prepaid liittýmä ja soitella sillä, kuitenkin Suominumero säilyy.. kumma ettei tätä ominaisuutta ole missään älypuhelimessa..
Läppäriin saa miljoonia ilmaisia ohjelmia, jotka jopa toimii ! Se tietyti on läppärin pahin puoli, sillä pystyy tekee töitä, hyi hiki..
iPhone 4 on muinaismuisto. jos iPhonen välttämättä haluat osta edes uudempi malli 4s.
iPhone5 on myös tulollaan
Loppujen lopuksi iPhone 4:ssa ja 4S:ssä ei ole muuta eroa kuin, että 4S:ssä on parempi kamera, Siri ääniohjaus (joka ei edes toimi suomenkielellä) ja parempi prosessori teho (jota ei käytännössä pääse hyödyntämään kunnolla kuin muutamassa sovelluksessa.
eli 4s on yhtä hyvä kuin 2v vanha malli.
Ässässä on antennit korjattu . Ei pätki niin paljoa. Minä kyllä odottasin viitosta, tai tulevaa 4 Gs..kumpi nyt sitten sattuu tulemaan
Kyllä se on 4Gs eli siinä on nämä LTE yhteydet ja vihdoinkin toimivat videopuhelut !
4 gs julkaistaan kesällä, syksyllä sitten pakkuukin viitonen ja markkinat ovat taas Applen ja kurssi hipoo taivaita.
aivan mahtavaa...uutta ostattavaa muutaman kuukauden välein....apple rules!!!
tottakai iphone hörhöt suosittelee omiaan,n9 on kuitenkin parempi nyt kun flashit ja androidkin toimii laitteessa,lisäks ios on niin suljettu systeemi että hitaampaa heikottaa pois ja nimi iphone maksaa satoja euroja hinnan päälle
n9 299e gigant
MIhin tarviit edes flassiä, tai paremminkin mihin se flash pystyy mihin Iphone, Podi, IPadi ei pysty?
koitappa katella vaikka ruutu.fi ohjelmia iifönel
Youtuupin musiikki videotkaan ei näy kaikki, sain selityksen, että nämä musiikkivideot ovat siellä laittomasti.. kuitenkin ne näkyi mun vanhassa 5800 kuin tyhjää vain, taidampa kaivaa sen naftaliinista.
5800 oli vielä yksi hyvä ominaisuus joka tästä nelosestani puuttuu kun katselin videon se kysyi haluunko tallettaa videon muistikortille.
Kiva katsella videoita myöhemmin.
Varmaankin tallentamiseen löytyy apuohjelma Appstoressa..?
Joo, löytyykö vielä muuta:
http://www.nelonenmedia.fi/ajankohtaista/node/347803
Ei anna tallentaa muuta kuin AppStoresta ostettua materiaalia.
Voit tietysti tallentaa Noksulla, siirrät tietsikalle ja synkkaat i phonelle...ei ole vaikeeta
Ja taas asennetaan, joka hemmetin palvelu vaatii asentelua, miksi iphone vois käyttää flässiä, toimis lennosta niin kuin muissa.
Kohta se on joka tapauksessa edessä joka luurilla tuo asentelu, muutenkin yleensä jos ns. älypuhelimia hommaillaan niin kyllä niihin myös sovelluksia asennellaan, tehtaalta tullessa ei yhdessäkään kännyssä ole kaikkea mitä tarvitsee.
tässä on sekin pointti, että jos EI halua luuria, joka on kaikilla (=iPhone), niin N9 on oiva valinta silloin.
N9 on harvojen herkku, siksi se löytyy multakin.
N9 on hyvä luuri, tiedän mutta niin on Iphonekin, se on vähän kiinni myös siitä mitä ohjelmia tarttee.
N9 on Gigantissa ALEESSA
229€ kö se oli !
299e maksaa Gigantissa.
iifönellä ei näy selaimella ruutu.fi
aivan sama mitä 3,5" näytöllä 'näkyy'
Ihan äskettäin oli TM lehti testaillut eri puhelimia. Siinä oli vertailtu kaneraa, tehoja ja kaikkea mahdollista muuta. Ensimmäiseksi sijoittui iPhone, sitten oli Lumia 800 ja välissä muutama HTC ja Samsung ja viimeisenä oli Nokia N9. Kun luin lehdestä vertailuja yms, tuli harvinaisen selväksi että N9 ei vedä vertoja iPhonelle. Lumia 800:kin on paljon parempi. Itse kallistuisin iPhonen puolelle, sille saa enemmän sovelluksia ja Appstore on luotettavampikin sekä selvempikin kuin esim. Android market. Nyt on kiire eikä ole aikaa selittää kaikkia eroja yms, ehkä myöhemmin... Mutta oma mielipiteeni on todellakin että iPhone se kannattaa ostaa jos nuita kahta vertailet!
N9 saa kaksi fööninhinnalla, nyt kun uusipäivitys tulee menee ohi föönistä nippanappa kävelemällä...ysissä toimii luutuutit, ratiot päivitys, ym..
teknisesti N9 on nopeempi kuin iPhone 4S
N9 on kevyempi ja hiotumpi käyttis.
I os on virtajuoppo vaikka pakottaakin taustaohjelmat kiinni.
N9 voi pitää aktiivisempana useampaa ohjelmaa, mutta nopeuden kustannuksella, kun pitää nauhotusta,navigointia ääniohjauksella, videokopiointia 3g verkossa, wlanilla skypeä alkaa teho kyllä hiipumaan,
i föönnissä mikään ei onnistu yhtä aikaa..aikas rajoittunut toi fööni on jos on tottunut N9 toimivaan moniajoon.
Eli jos tarviit useampaa ohjelmaa päällä on valitasi N9
Jos leikit vain netissä on apple valintasi, tosin nettihommaan riittää Gigantista saatava Samsung 39 € (3,2 tuuman vaakanäytöllä ! ).
Näin on.
Tuollaiset vertailut on loppujen lopuksi ihan yhtä tyhjän kanssa koska ihmisilä on niin erilaisia käyttötarpeita ja kaikkia ominaisuuksia ei vieläkään ole samassa paketissa. Yhdessä on jokin hyvä ominaisuus ja toisessa taas toinen. Miten kullakin sitten painotukset menee.
No esimerkiksi jos haluat ohjelman jolla voit lukea autosi vikakoodeja OBDII-liittimestä niin siihen löytyy ohjelma iipparille ja N9.lle. Jos taas harrastat astronomiaa niin iipparille löytyy aivan loistava ohjelma. Ja tietenkin valitset kännykäsi siten että se täyttää ne tarpeet jotka sille asetat. Siinä juuri tulee kyseeseen se kuuluisa EKOSYSTEEMI. Mutta jos vaan enimmäkseen puhuu ja tekstailee niin ei edes kannata mitään älypuhelinta harkita. Joten jos on älypuhelinta ostamassa niin ensin kannattaa kartoittaa että mitä kaikkea sillä VOI ja HALUAA tehdä.
En minä ainakaa pysty ketään neuvomaan että mikä kännykkä kannattaa ostaa ennenkuin on tiedossa että mihin sitä halutaan käyttää. Jokaisella on omat yksillölliset kriteerit.
Huuhaa puhelimella astrologiaa.
Laaditko föönillä horoskooppeja.
Nyt hoitoon.
Ei ihme että jobs otti ja lähti.
Etkö muka tiedä mikä ero on astronomialla ja astrologialla ? Mitähän teille kakaroille nykyään koulussa opetetaan ?
Astronomia on tähtitiedettä. Ja iPhoneen saa tosiaan ohjelman nimeltä PocketUniverse. Toimii todella hienosti, jos katselet tähtitaivasta ja haluat tietää mikä kirkas tähti loistaa taivaanrannassa niin suuntaat vaan puhelimesi tähteä kohti ja se kertoo mikä tähti on kyseessä. Ohjelma käyttää puhelimen sisäistä kompassia tähän tarkoitukseen.
En kyllä yhtään epäile etteikö myös astrologeille olisi oma ohjelma tarjolla. Tämähän on juurikin se ekosysteemi joka on olennainen osa älypuhelinta. Iipparin hyvä puoli onkin siinä että laadukkaita ohjelmia on pilvin pimein ja osa vieläpä ilmaiseksi.
Toki myös Nysille on jo olemassa jonkinlainen ekosysteemi ja hyödyllisiä ohjelmia. Sama juttuhan se on tietokoneissa, et sinä sillä käyttöjärjestelmällä töitä tee vaan niillä ohjelmilla.
hekosysteemi