uusien talojen takat ja leivinuunit ja niiden veto

etwwewef

Aika monella tuntuu olevan enemmän tai vähemmän ongelmia tulisijojen vetämisen suhteen. Toisilla ei vedä ollenkaan toisilla toimii paremmin. Joillakin ei auta vaikka sammuttaa koko ilmanvaihdon, toisilla auttaa jo takkakytkin toiminto.

Mikä näihin ongelmiiin on yleisin syy? Eikö toteutettu korvausilman saanti riitä? Voiko sen jotenkin varmistaa paremmin itse..?

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • savutti

      Ennen ei mikään tulisijä vetänyt, jos ei muurari saanut "pulloa" en nyt muista, miksi sitä lestiä nimitettiin.

      • savutti
        Niihänne väittivät,muuraru jätti pellin kiini,ettei muuraus pääsytkuivumaan,ei ollut vetoa hormissa.
        Lestissä nimitys on vanha pikkupojasta saakka,kun suutarisuuttu niin lestit lentää,syytä pysyä kaukana.
        Takoissa on yleensä se kun ei vedä savua ulos etenkin kun on matalapainen korvaus ilmaa ei tule riittävästi,sauhutta varmasti.
        Liesi tuuletin unhoittu päälle,tulee sauhua sisään.

        Takan sytyttämisessäkin on omat kikkansa,minä ladon ensin puut takkaan pystyyn ja sen jälkeen vasta sytytän tulen,eipä sauta lähtee palamaan heti.


    • masonry

      Voi varmistaa asentamalla korvausilmaventiilin kattoon takan kohdalle tai sitten ulkoseinään ikkunan/oven yläpuolelle.

    • 13

      """Mikä näihin ongelmiiin on yleisin syy? Eikö toteutettu korvausilman saanti riitä? Voiko sen jotenkin varmistaa paremmin itse..? """

      -------------------
      ""Ennen ei mikään tulisijä vetänyt, jos ei muurari saanut "pulloa" en nyt muista, miksi sitä lestiä nimitettiin.""


      Se oli "savuviinat"
      Ei vetänyt, kun sinne hormiin oli muurattu lasilevy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe