Pekingiin lähdössä

eli missä kannattaisi viikon reissulla vierailla. Kiinan muuri tietysti mutta mitä muuta Pekingin lähistöltä löytyisi? onko tuolla rantakohteita joissa voisi vaan levätä kun kaupunki sinänsä ei hirveästi kiinnostaisi. Kaikki vinkit tervetulleita.
Paljonko maksaa taksilla ajaminen 10km matkan, mitä ruokaa voi turvallisesti syödä, mitä pitää välttää, onko kaupungissa alueita joita tulee karttaa jne.
81110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Katso:

http://www.smt.fi/taskuoppaat/taskuopas_peking.shtml

for general information.

Hiilikukkula ja Kesäpalatsi Kiinan muurin lisäksi ovat suosikkikohteitani.

Rantalomalle voit mennä Beidaiheen, katso:

http://www.chinats.com/beidaihe/

Asuin Beijingissä viimeksi viime huhtikuussa, jolloin SARS ajoi minut vähän etelämmäksi, ja tuolloin 10 kilometriä taksilla maksoi muistaakseni 2,5-3 euroa.

Pysy poissa katukuppiloista. Turvallisesti voit syödä kansainvälisissä hotelleissa sekä luultavimmin Mäkkärillä, Kentucky Fried Chickenissä ja PizzaHutissa. Länsimaisia rafloja on paljon esim. DonDaQiao-kadun varrella (kulkee Silkkikujalta pohjoiseen).

Beijing on turvallinen kaupunki. Olen liikkunut siellä bussilla ja taksilla yksin yöaikaankin eikä mitään ole sattunut. Laitakaupungilla (lähiöt yms.) kannattaa olla todella varovainen. Kysy lisää, jos on tarve...

Äänestä
  • Suosittelen jättämään ruokailut kansainvälisissä hotelleissa väliin. Kaksi kertaa olen saanut niistä mahataudin mutta katukuppiloista en kertaakaan. Rohkeasti vaan katukuppiloihin syömään, ruuan laadun takaa ihmisten määrä eli mitä täydempi ravintola sen parempaa ruokaa. Tietty esim. Take5, Schiller´s jne. ovat hyviä länkkäriruokapaikkoja, suosittelen molempia.
    Muurireissulle suosittelen Mutianyua tai Jinshalingia, ei missään nimessä Badalingia (täys turistirysä).
    Kesäpalatsi on aivan ihana paikka jossa voi käveleksiä ja nautiskella koko päivän.
    Peking on kyllä aika kaupunkilomapaikka mutta jos haluat katsoa kiinalaista ruuhkaa uimarannalla niin suunnista Beidaiheen.

    Äänestä

  • Kun Jarkko ei kysy lisää niin minä kysyn. Vaikutat asiantuntijalta...

    Suunnittelen matkaa Pekingiin mutta yli 10 päivää saasteiden keskellä ei kuulosta hyvältä. Onko siis kohtuullisen matkan päässä rantakohdetta, johon pääsisi esim paikallisjunalla tms? Entä yöpyminen, onko vinkkejä majoituksen suhteen? Vai pysyisinkö kuitenkin kaupungissa koko reissun?

    Kerro vaan kaikkia vinkkejä, matkaoppaat ei suinkaan oo yhtä hyviä infonlähteitä kun reissaajien omat kokemukset. Mieleellään siis kuulen niitä lisää :)

    Äänestä

  • keskiviikkona sitten reissuun kohti uusia seikkailuja...

    Äänestä

  • marja kirjoitti:

    Kun Jarkko ei kysy lisää niin minä kysyn. Vaikutat asiantuntijalta...

    Suunnittelen matkaa Pekingiin mutta yli 10 päivää saasteiden keskellä ei kuulosta hyvältä. Onko siis kohtuullisen matkan päässä rantakohdetta, johon pääsisi esim paikallisjunalla tms? Entä yöpyminen, onko vinkkejä majoituksen suhteen? Vai pysyisinkö kuitenkin kaupungissa koko reissun?

    Kerro vaan kaikkia vinkkejä, matkaoppaat ei suinkaan oo yhtä hyviä infonlähteitä kun reissaajien omat kokemukset. Mieleellään siis kuulen niitä lisää :)

    Junalla kannattaa mennä. Tässä tietoa juna-aikatauluista Beijing-Beidaihe. Sori kun välillä on kiinaa, mutta uskon, että saat selvää.

    Ekana junan numero.

    T522/T523 Beijing south railway station (北京南)(klo 12:39) Beidaihe (北戴河)(klo 17:08)matkan kesto 04 h (小时) 29 min (分)

    T225/T228 Beijing railway station 北京(18:00) 北戴河(22:08) 04小时08分

    K27 Beijing railway station 北京(17:30) 北戴河(21:58) 04小时28分

    K215 Beijing railway station 北京(14:00) 北戴河(18:45) 04小时45分

    4495 Beijing railway station 北京(13:00) 北戴河(17:29) 04小时29分

    1301 Beijing railway station 北京(10:30) 北戴河(15:15) 04小时45分 400 49 81

    T11 Beijing railway station 北京(10:00) 北戴河(14:03) 04小时03分 400 55 87

    T509 Beijing railway station 北京(07:30) 北戴河(10:06) 02小时36分

    2178/2179 Beijing railway station北京(05:00) 北戴河(08:06) 03小时06分

    Hotelleista ja majoituksesta:

    http://www.sinohotel.com/hotel/city.html?cid=110

    http://www.chinaprivatetours.com/Chapter8/chapter8_0.html (alkaen sivun keskivaiheilta)

    Lisätietoa:
    http://martinwilliams.tripod.com/beidaihe/beidaihetown.html

    Äänestä

ei kai beijingissä minnekään mäkkärille mennä?! haloo?! eli tavallisiin paikallisiin ravintoloihin vaan rohkeasti. tajuttoman hyvää ruokaa tajuttoman halvalla.

kansainväliset hotellit ravintoloinen aivan turhan kalliita. olen ollut beijingissä 3 viikkoa enkä ikinä syönyt noissa muuta kuin sen pakollisen aamiaisen kun on ollut noissa hotelleissa yötä.

kiinalainen ruoka paistetaan tosi kuumaksi ja tarjoillaan välittömästi, joten mitään ongelmia ei ole koskaan ollut.

nam :)

Äänestä

  • Liinatukka kirjoitti:

    Omasta mielestäni noista ruokajutuista on turha alkaa kiistelemään... toisilla on parempia kokemuksia hotelleista, toisilla taas pikkukuppiloista tai jopa Mäkkäristä.

    Tämä sivu kannattaa katsoa:

    http://www.travelchinaguide.com/cityguides/beijing/dining.htm

    Moi
    vahan vanha keskustelu, mutta pakko kommentoida: oma pahin ruokamyrkytys saatu IKEAn kahvilasta Pekingissa. Makkari on myos varma paikka saada, eivat kuulemma aina jaksa pesta majoneesipurkkeja puhtaaksi laittaessaan uutta taytetta, joten kiva bakteeripesa muhisee.... Jarki kateen ruokapaikkojen valinnoissa, jos kuppilassa on paljon paikallisia, on ruoka tod.nakoisesti hyvaa ja turvallista syoda. Kiinalaisille ruoka-asiat ovat huomattavasti tarkeampi juttu kuin meille lankkareille, joten eivat he huonossa paikassa suostu syomaan :-)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jarkko kirjoitti:

eli missä kannattaisi viikon reissulla vierailla. Kiinan muuri tietysti mutta mitä muuta Pekingin lähistöltä löytyisi? onko tuolla rantakohteita joissa voisi vaan levätä kun kaupunki sinänsä ei hirveästi kiinnostaisi. Kaikki vinkit tervetulleita.
Paljonko maksaa taksilla ajaminen 10km matkan, mitä ruokaa voi turvallisesti syödä, mitä pitää välttää, onko kaupungissa alueita joita tulee karttaa jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu