A S nen

Tunteeko kukaan täällä vanhaa taiteilijaa joka signeerasi taulunsa: "A S nen" ?

Kyseessä on "lumimaisema jossa on keväinen sula puronäkymä iltahämärässä ja pari lehdetöntä lehtipuuta etualalla puron oikealla puolella".
Taulu on kehyksistä päätellen tosi vanha ja kooltaan, leveys 40cm ja korkeus 50cm.

Työ itsessään ei ole varmaan arvokas, mutta tuo signeeraus kiinnostaa.
41716
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hallussani on taulu, joka on myös signeerattu ”A. S-nen.”. Aihe on samankaltainen kuin omassasi: sula puro lumisessa maisemassa, puinen soutuvene, polku ja muutama lumikattoinen talo. Koko n. 50 x 60 cm. Oletko löytänyt lisävihjeitä A. S.:n henkilöllisyydestä?

Äänestä

Minullakin on kyseisen taiteijan teos, joka kuvaa arabialaista kauppakujaa, Öljyvärimaalauksen koko on 50 x 60 cm, Itse taiteilijasta tai vuosiluvusta ei ole tietoa.

Äänestä

Yksi mahd aiheesta riippuen on Aleks Suutarinen

Äänestä
  • Tarkoitatko Aleksanteri Suutarinen? Hänestä löytyy todella vähän tietoja. Muutama työ ollut myynnissä Bukowskissa myynnissä. Singeeraa koko nimen A Suutarinen. Vanhoista sanomalehdistä käy ilmi, että on ollut taidemyyjä ja pitänyt myyntinäyttelyitä ympäri Suomea. Myynyt samalla myös omia töitään. Ilmeisesti ei ole ollut kovin tuottelias. Muutaman kirjankin kirjoittanut, liittyen taiteeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Salonen? kirjoitti:

Tunteeko kukaan täällä vanhaa taiteilijaa joka signeerasi taulunsa: "A S nen" ?

Kyseessä on "lumimaisema jossa on keväinen sula puronäkymä iltahämärässä ja pari lehdetöntä lehtipuuta etualalla puron oikealla puolella".
Taulu on kehyksistä päätellen tosi vanha ja kooltaan, leveys 40cm ja korkeus 50cm.

Työ itsessään ei ole varmaan arvokas, mutta tuo signeeraus kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu