finnairin kesä

eMännäksi

onko kukaan hakenut lentämään finskin kesätyötekijäksi ja menossa haastatteluun? millainenhan tuo vuokratyösysteemi on?

5

332

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • emtmrmetmemtmetmte

      Vai sellaisiakin Finnair palkkaa. Toivottavasti et ole alaikäinen, joka haluaisi kesätöihin Finnairille tai Finavialle, nimittäin niihin hommiin eivät alaikäiset pääse, eivätkä yleensä alalle kouluttamattomatkaan.

      Vuokratyöntekijöitähän Finnair tykkää nykyään käyttää, koska se karsii heidän omia kulujaan. Periaatteessahan heille pyritään takaamaan samat olosuhteet jne. kuin firman omille vakituisillekin työntekijöille, aika harvoin he kuitenkaan ovat täysin tasa-arvoisia.

    • Näin se toimii...

      teet ihan samaa työtä kun finnairin omat emot, mutta puolella palkalla ja ilman heidän etujaan, esim lippu-edut. Et myöskään kartuta virkäikää, minkä mukaan sitten aikanaan palkkaluokka nousee joka vuosi.

    • trotzdem

      Ja menijöitä on pilvin pimein.

    • Jossu861

      Koska selviää, ketkä päässeet sinne kesäksi? Onko oletettavaa, että sopparit jatkuvat tai saa uuden helpommin, jos on ollut jo siellä kesän?

      Koskakohan Finnair itse tarttee lisää reservistä vai tuleekohan sitä päivää enää ikinä?

      Joutuuko jo siellä töissä olevat vaihtamaan siihen uuteen perustettavaan firmaan vai saavatko kaikki jäädä vanhoin eduin?

      • irhgosjgo

        Mulle soitettiin torstaina, että pääsin kesätöihin sinne. Varmasti vielä tällä viikolla soittelevat päässeille ja meili ei-valituille lähtee myöhemmin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      1955
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      159
      1686
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1656
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1443
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      142
      1194
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      50
      1062
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      58
      980
    8. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      869
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      69
      862
    10. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      26
      856
    Aihe