Mitäs jos perustettaisiin tänne oma keskustelunaiheensa, jossa kaikki kiuta-könöttäjät voisivat vääntää kiuasjuttujaan. Tympii kun yhdeksän viestiä kymmenestä on jonkun fakki-idiootin vääntöä jostain kiukaan tsydeemeistä.
Kiuas-könöttäjille oma topiccinsa?
Saunan takana ?
34112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Erittäin hyvä aloite.
Tampereen palomiehet
Kevät on tulossa, on jälleen on kiukaan vaihtodon aika.
Maalle pesu tilan lämmittäjäksi sopii riittävän hyvin vanhan ajan säteilylämpö kiuas, joka on tuotanto kustannuksilta halvin vaihtoehto ja pulkki tuotteita tähän aikaan
saa lähes ilman.
Käytäntö on osoittanut että perinteisesti jäähdytyksen puuttuessa säteilylämpö kiukaalla on taipumusta sulaa lähinnä kannesta ja perä-seinästä, vaikka vahvuuksia lisäämällä on hieman jatkettu käyttöikää. Jos unohtaa koivuklapit ja lämmittää varoen, niin saattavat hyvinkin kestää useita lämmitys kertoja pidempään.
Puukiuas on hyvä lämmitykseen, mutta sillä voi lämmittää vain yhden kerran.
Ahtaissa saunan pesu tiloissa, vanhan teknologia Säteilylämpö Kiukaan 500 mm. etäisyydellä oleva suojaamaton vaippa, aiheuttaa vuosittain runsaasti palo-vammoja, niin pienille kuin suuremmille saunojille.
Perinteisten kiukaiden vaipan pintalämpötilat tulisi vähentää turvalliselle tasolle, viranomaisten määräyksellä. Tavoitteena ei saa olla kuluttajalle halpa hinta, vaan turvallinen loppu tuote.
Sydänkiukaan vaipan pintalämpötila on saatu turvalliselle tasolle, rakentamalla tupla vaippa.
Haluatko kenties turpaan?
Tätä juuri tarkoitin. Nämä kiutakönkään kiuaskönöttäjät jahnaavat epäolennaisuuksia päivästä toiseen. Ja vielä huonolla kirjoitusasulla, lieneekö kaikki yli 70-vuotiaita? Työntää nyt vaan ne sytämet sinne anukseen...
Sinun vaippasi ne pitäisi vaihtaa? Sähkökiukaissa etäisyydet on kohta 5 mm, revi siitä. Ikillä puusellaisessa 100 mm, sama kuin sydärin.
Eikö ole käynyt mielessä että ne päivittäiset epäolennaisuudet ovat mainoksia? Sedällä hiukan hihna luistaa kun bisnekset kusee.
Miksi valitat? Jos tuo ei niin terveellä pohjalla oleva kiuaskauppias syystä tai jostain jättää ilmestymättä palstalle, provosoitte sen aina uudelleen ja uudelleen ryömimään ulos kolostaan.
Ovatko sinun sinut pitäisi hakata, haluatko turpaan, fakki-idiootti yms. viestisi kenties toiveesi palstan viestiliikenteen tasosta?
Joka on ollut Wärtsilässä niittipoikana tai niitin kuumeniana
kyllä tietää miten " rauta " palaa ( ei " klapit " kiukaan
takaseinää hajota.
Kyllähän ne yli 70 kymppiset ovan olleet asialla
jotta " maisteri " on saanut mieleisen" kirjoitusasun "
Kaikkihan sen tietää ettei kiukaan takaseinä hajoa kuumuudella vaan kuumaan peltiin heittämällä kerta toisensa jälkeen halkoja. Siksi niissä on nykyään tuplapelti ettei takaseinää "hakata" haloilla rikki.
Kuka mahtaa olla "maisteri" jota nostetaan säännöllisin väliajoin esille? Tuo joka kertoi kuinka takaseinä sulaa oli reiskan höpinää. Jotenkin kummassa ei vain huomioi sitä tosiasiaa että omallekkin kiukaalle on ennustettu vain 4-5 vuoden käyttöikä. Eihän takuilla olisi muuten takarajoja jos ne ei olisi suoraan verrannollisia käyttöikäennusteesiin? Siitäkin huolimatta ettei takuilla ole paljoa tekoa koska kiukaan mennessä rikki syystä tai toisesta, korvaukset evätään kertomalla että tulisijaa on käytetty väärin vaikka takuuaikaa olisi jäljellä. Pelkkä kusetusmuoto jolla luvataan jotain mikä evätään siinä vaiheessa kun raha vaihtaa omistajaa.
=========0???????????? täh???
kölnäääännää vduddaa
Yli 70 kymppiset muistaa viellä pönttökiukaan.
Senjälkeen olenkin tehnyt itselleni " monenmoisia " saunoja .
Jopa Suomen suurimman tankkilaivan " prykäsiivelle "
Myös savusauan.että höyrysaunan.
Ikin pinnalla ei persettä polta, vaikka kivet lämpiää 420 c. sanoo = (SAKSA STANDARDI)
__________________________________________
Millä perusteella joku sanoo näitä "epäolennaisiksi"?
"Ahtaissa saunan pesu tiloissa, vanhan teknologia Säteilylämpö Kiukaan 500 mm. etäisyydellä oleva suojaamaton vaippa, aiheuttaa vuosittain runsaasti palo-vammoja, niin pienille kuin suuremmille saunojille.
Perinteisten kiukaiden vaipan pintalämpötilat tulisi vähentää turvalliselle tasolle, viranomaisten määräyksellä. Tavoitteena ei saa olla kuluttajalle halpa hinta, vaan turvallinen loppu tuote.
Sydänkiukaan vaipan pintalämpötila on saatu turvalliselle tasolle, rakentamalla tupla vaippa. "
Epäolennaista on se, että näitä viestejä tuupataan joka ainoaan rakoon, vaikka tässä viestiketjussa ei edes pyydetty kommentoimaan mitään pintalämpötiloja eikä mainitsemaan tavaramekkejä. Remmi tosiaan luistaa kuten joku kirjoittaja totesi. => Lääkityksestä saattaisi olla apua. Ja äidinkielen oikeinkirjoituksen oppitunneista.
RIL 251-2010
JATKUVALÄMMITTEISET KIUKAAT JA PADAT
8.5.1 Yleistä
Kiuastyyppeinä voidaan erottaa perinteiset teräsvaippaiset kiukaat ja avorakenteiset kiukaat, jossa tukirakenne pitää sisällään suuren määrän runkoa ympäröiviä kiuaskiviä. Teräsvaippaisissa kiukaissa voidaan merkittävä osa ilmavirtauksesta johtaa kiuaskivien ohi ja vaikuttaa näin kiukaan ominaisuuksiin.
8.5.5 Rakenteet ja toimintaperiaate
Jatkuvalämmitteiset kiukaat rakentuvat TERÄKSISESTÄ RUNGOSTA JA yleisimmin SITÄ YMPÄRÖIVÄSTÄ TERÄSVAIPASTA. Markkinoilla on myös vuolukivivaipallisia kiukaita, sekä kiukaita jossa avonainen tukirakenne pitää sisällään suuren määrän runkoa ympäröiviä kiuaskiviä (ns. avorakenteiset kiukaat).
TERÄSVAIPPAISET KIUKAAT lämmittävät saunahuoneen suuren kivimäärän omaavia avorakenteisia kiukaita nopeammin. Tähän SYYNÄ ON VOIMAKAS ILMAN VIRTAUS sekä lämpeneminen KIUKAAN RUNGON JA VAIPAN VÄLISSÄ. LÄMPENEVÄ ILMA NOUSEE FYSIIKAN LAKIEN MUKAAN YLÖSPÄIN, jolloin tilalle virtaa uutta viileämpää ilmaa alhaaltapäin. TÄLLÄ TAVOIN KIUAS KIERRÄTTÄÄ JA LÄMMITTÄÄ SAUNAHUONEEN SISÄILMAA.
Konvektio eli lämpimän ilman kierrätys jakaa lämmön tasaisesti ympäröivään huonetilaan (RIL 251-2010/Kamina).
Eikö kiuasvalmistaja ymmärrä mikä ero on kiinteällä ja avonaisella metallilla lämmönsiirtoteknisesti? No ei itseasiassa ole yllätys..
Laita vaikka kattila hellalle ja levy päälle. Viereiselle levylle voit laittaa vaikka..metallisen siivilän kuvaamaan avonaista metallirakennetta.
Odota 10 min. ja laita toinen käsi kattilan ja toinen käsi siivilän sivuille. Tule sitten kertomaan kumpi käsi paloi?
Samalla kun kaivelet tummelia esille, mieti miten ihmeessä avonainen metallirakenne ei siirrä lämpöä tavalla jonka kiinteä metalli tekee? On se saatana ihmeellistä että noin yksinkertainen asia on metallisten tulisijojen valmistajalle noin suuren suuri mysteeri?? HUH HUH!?
Turvallinen tuote joo mutta minkä helvetin takia moka jota peitellään tuplapellistyksillä pitäisi saattaa lainmäärityksillä pakolliseksi koska kyseinen rakennetoteutustapa on rakennevirheen piilottamista, ei sen korjaamista?? Paitsi kaminoiden kohdalla, niiden toimintaperiaate perustuu noihin kaminakanaviin.
No keskustelkaa sitten tässä!
Vaikka kirjoitat avaukseen EI SYDÄN MAINOKSIA ne sydän mainokset ilmestyy joka tapauksessa. Ei mitään väliä mikä on avauksen aihe niin mainosta pukkaa laatutakuulla.
Erikoista miten yksi ihminen saa rikkoa kaikkia sääntöjä vuodesta toiseen ja häiriköidä jokaisessa viestiketjussa??
EI KIUASMERKKEJÄ
15.3.2012 20:32
EIKÄ KIUASMAINOKSIA KIITOS
(Haaste = Onko mahdollista käydä keskustelua ilman kiuasmerkkien nimeämistä ja varsinkin niitä mainoksia?)
________________________________________________________________
IKI pikku nättiä
18.3.2012 13:05
IKIläisten pikkunättiä tiedottamista:
Sauna lehdessä suoja etäisyys palavaineisiin sivuille 10cm ja toisaalla 200 kg kivien lämpötilaksi ilmoitetaan yli 400 C.
Avot; ja että mitattu kivi sijaitsikin kuumimmassa paikassa, ison putken pinnalla, elikkä kierukan sisällä.
Lisäksi Saksan testissä sauna lämmitettiin 110C.eri poltolla kuin josta mittaukset suoritettiin ja kuinka kaikki oikeasti tapahtui?
Lue tuosta
24.3.2012 12:26
Yksi asia on kuitenkin varma. Toistaiseksi maailmassa on vain yksi kiuasmalli, jolle valmistaja myöntää LAATUTAKUUN palautus mahdollisuudella. Samaisen kiuasmallin pelkän sydän-osan, voi sijoittaa vaikka kuinka laajan kimassan sisälle.
Sydänkiukaan läpivirtauksen tulistamat löylykivet esim. mainitsemasi 200 kg sijaitsevat luonnollisesti suoraan tulisijan yläpuolella. Tuloksena lämmin Sydänsauna laatutakuulla.
Miten sama asia tomisi muilla kiuas malleilla?
Muilla ei mahiksia
25.3.2012 09:39
Johtuu siitä koska Sydän-saunat toimivat samalla tavalla.
KYSYN VAAN?
25.3.2012 20:00
Miksi jätit LÄPIVIRTAUSKIUKAAN mainitsematta?
"En viittaa mihinkään kiuasmerkkiín vaan jopa "kiellin" merkkien esille noston. Mutta jos se siitä on kiinni niin käytetään virallisia termejä:
1. Perinteinen teräavaippainen jatkuvalämmitteinen kiuas
2. Avorakenteinen jatkuvalämmitteinen kiuas"
Uuden teknologian Läpivirtauskiuas ja sen teknologia on esitelty RIL 251-2010 Tulisijat julkaisussa laajemmin. Samaisessa julkaisussa on vain maininta avorakenteisista kiukaista, sen poikkeavaa teknologiaa mitenkään esittelemättä, johtuisiko se mahdollisesti siitä, koska siinä vanhan teknologia on pantu katiskaan.
Merkistä Riippumatta
25.3.2012 21:51
Mitä eroa on käytännössä, lämmittääkö teräs katiskaa laatikko taikka putki?.
Myyjän mielestä kaikki tuntuvat olevan nimensä arvoisia. Ostajan harmiksi tosin, Laatutakuu puuttuu kaikilta.
Miksi läpivirtaus kiukaassa kaikki tulipinnat muodostavat pysty suuntaisia virtaus kanavia kiukaan läpi, pysty suuntaisia virtaus kanavia kulkee myös paloprosessitilan läpi? Miksi kuuman Läpivirtauskiukaan pysty suuntaiset virtaus-kanavat imevät viileämmän ilman kiukaan alta ja kaikki tulistettu ilmavirtaus ohjautuu ensin lämmönvaihtimen yläpuolella olevan kivikerroksen läpi? Miksi näin ei tapahdu missään muussa tunnetussa kiukaassa maailmassa?
Miksi Läpivirtaus kiukaan ulommainen virtaus kanava ei rajoitu tulipintoihin?
Nuohous /Pesu
26.3.2012 09:16
S-kiuas ongelmia ( invaliidi ) esiintyy vain sinussa.
Esimerkiksi lapin kaikissa olo suhteissa, palo alan mestarit eivät ainakaan reklamoi, peräti kahden vuoden käyttö kokemuksen perusteella, mahdollisista S-kiukaan käyttö / nuohous ongelmista? Suosittelen että sinäkin ostat S-kiukaan, testailet pari kuukautta ja vasta sen jälkeen annat palautetta terveeltä pohjalta?
http://www.sydankiuas.fi/index.php/ajankohtaista/sydan-kiuas-tampereen-palohenkiloston-mokilla-muoniossa/
LÄPIVIRTAUS KIUAS
26.3.2012 10:27
"Merkistä Riippumatta
Mitä eroa on käytännössä, lämmittääkö teräs katiskaa laatikko taikka putki?.
Myyjän mielestä kaikki tuntuvat olevan nimensä arvoisia. Ostajan harmiksi tosin, Laatutakuu puuttuu kaikilta.
Miksi läpivirtaus kiukaassa kaikki ( suuret lämmönvaihtopinnat ) tulipinnat muodostavat pysty suuntaisia virtaus kanavia kiukaan läpi, pysty suuntaisia virtaus kanavia kulkee myös paloprosessitilan läpi? Miksi kuuman Läpivirtauskiukaan pysty suuntaiset virtaus-kanavat imevät viileämmän ilman kiukaan alta ja kaikki tulistettu ilmavirtaus ohjautuu ensin lämmönvaihtimen yläpuolella olevan kivikerroksen läpi, = kuumentaa kiuaskiviä ja lämmittää saunahuonetta konvektiolla lattian ja laipion väliltä, ilman kylmänrajaa?
Miksi näin ei tapahdu missään muussa tunnetussa kiukaassa maailmassa? ? ? ?
Miksi Läpivirtaus kiukaan ulommainen virtaus kanava ei rajoitu tulipintoihin? "
= Menetelmällä saavutettu alhaiset pintalämpötilat
Mikä nyt mättää?
Eikös kaikki ole O.K ? Olethan saanut vastauksia.
Oletko sinä todella noin typerä? Jos pyytämällä pyydetään ettei mainita kiuasmerkkejä eikä varsinkaan mainosteta omaa kiuasta niin mitä sinä teet? Mainostat omaa kiuastasi samassa viestiketjussa missä anotaan mainosvapautuksia edes yhdessä avauksessa niin sinä liität siihen 6 kiuasmainostasi!!
Herra jumala kukaan ei voi olla noin idiootti??
Herra jumala kukaan ei voi olla noin idiotti, että toistaa pyytämänsä vastaukset toisessa avauksessa?
Noin se menee
28.3.2012 18:38
Vaikka kirjoitat avaukseen EI SYDÄN MAINOKSIA ne sydän mainokset ilmestyy joka tapauksessa. Ei mitään väliä mikä on avauksen aihe niin mainosta pukkaa laatutakuulla
esimerkkinä:
28.3.2012 20:23
EI KIUASMERKKEJÄ
15.3.2012 20:32
EIKÄ KIUASMAINOKSIA KIITOS
___________________________
IKI pikku nättiä
18.3.2012 13:05
IKIläisten pikkunättiä tiedottamista:
Lue tuosta
24.3.2012 12:26
LAATUTAKUUN palautus mahdollisuudella.
Tuloksena lämmin Sydänsauna laatutakuulla.
Muilla ei mahiksia
25.3.2012 09:39
Johtuu siitä koska Sydän-saunat toimivat samalla tavalla.
KYSYN VAAN?
25.3.2012 20:00
Miksi jätit LÄPIVIRTAUSKIUKAAN mainitsematta?
"En viittaa mihinkään kiuasmerkkiín vaan jopa "kiellin" merkkien esille noston.
Merkistä Riippumatta
25.3.2012 21:51
Ostajan harmiksi tosin, Laatutakuu puuttuu kaikilta.
Miksi läpivirtaus kiukaassa kaikki tulipinnat muodostavat pysty suuntaisia virtaus kanavia kiukaan läpi,
Nuohous /Pesu
26.3.2012 09:16
Suosittelen että sinäkin ostat S-kiukaan,
http://www.sydankiuas.fi/index.php/ajankohtaista/sydan-kiuas-tampereen-palohenkiloston-mokilla-muoniossa/
LÄPIVIRTAUS KIUAS
26.3.2012 10:27
Merkistä Riippumatta
Laatutakuu puuttuu kaikilta.
Läpivirtauskiukaan pysty suuntaiset virtaus-kanavat imevät viileämmän ilman kiukaan alta ja kaikki tulistettu ilmavirtaus ohjautuu ensin lämmönvaihtimen yläpuolella olevan kivikerroksen läpi, =
Kokonaiskuva puuttuu, ellet toista samalla pyytämääsi vastaukseen liityvää kysymystä?
Testaa tietotasosi kiukaista
Kiuas lämmittää saunan jos kiviä ei ole kuin muutama ja kiuas lämmittää kivet jos kiviä on paljon.
(Tämän ymmärtäminen taitaa tuottaa vieläkin joillekkin ongelmia?)
Miksi kiuas lämmittää saunan jos kiviä ei ole kuin muutama ja miksi kiuas lämmittää kiviä saunan sijaan jos niitä on paljon?
Molemmilla kiuastyypeillä on siis omat käyttötarkoituksensa joiden pohjalta rakenteelliset erot muodostuu, mitkä ne ovat?
EI KIUASMERKKEJÄ
EIKÄ KIUASMAINOKSIA KIITOS
(Haaste = Onko mahdollista käydä keskustelua ilman kiuasmerkkien nimeämistä ja varsinkin niitä mainoksia?)
________________________________________________________________
Kokonaiskuva edellä.
Ja ne vastaukset jäi muuten saamatta. Kiuasmainoksia tuli senkin edestä
Ilman kiuasmerkkiä. Jatkuvalämmitteinen laadukas kiuas, vaipalla taikka ilman, lämmittää kivet sekä saunan halutun lämpöiseksi, lattian ja laipion väliltä. Haluttu kosteus saadaan löylyä luomalla. Mikäli poistit kivet ne jäivät lämmittämättä.
No. Sait vastauksen. Tyhjentykö pajatso ?
27.3.2012 22:41
Haluatko kenties turpaan?
_______________________________________________________________
TOIMINTAPERIAATE SE ON TÄMÄKIN
Ainakaan se ei olisi tämän palstan vakiohäirikölle yhtään pahitteeksi.
No mutta siinäpä "terve" kommentti joka kertoo kirjoittajastaan paljon. Orastavan puberteetin lisäksi.
Mitenkäs sen enklannin oikeinkirjoituksen laita on?
Todella oleellinen asia ja kommentti (kirjoisutvihreet) vaiheessa missä uhkaillaan turpaan lyömisillä ?
G.
(g piste) Oliko tuo nyt sitten seksuaalista häirintää vai..?