Tonavan mutka

9+15

Miten päiväreissu Budapestista Tonavan mutkaan on paras toteuttaa? Jos haluaa maisemista kaiken irti (ja löytää ehkäpä unkarilaista idylliä) niin minne pitää mennä? Kannattaako sinne mennä meno-paluulla Maharat Passnaven jokilaivalla vai yhdistää jokilaiva bussi/junamatka?

Yöpyminen onnistuu, jos se on suositeltavaa.

3

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihana paikka :-)

      Pyörällä näkee eniten. Matkaa on Budapestin keskustasta Váciin noin 30 km. Jos koko matkaa ei halua ajaa pyörällä, niin voi ottaa pyörän junaan ja pyöräillä perillä Tonavan mutkassa. Junia menee pari kertaa tunnissa eli päiväreissu onnistuu. Kannattaa siellä olla yötäkin, jos on mahdollisuus. Jos ei halua tai kunto ei kestä pyöräillä niin voi sieltä vuokrata autonkin, tai patikoida vaan, tai vuokrata veneen, tai ajaa minirautatiellä vuoristoon. Taksitkin on edullisia. Siellä vuoristossa on ihania hotelleja.

    • 9+15

      Pyöräily on vähän siinä ja siinä sillä meillä on 7-vuotias matkassa mukana. Se kyllä tykkää pyöräillä mutta tiedä sitten kuinka pyöräily hoituisi käytännössä.

      Onko Budapest-Vác Tonavan mutkassa se paras matka jolla näkee maisemat parhaiten vai pitääkö jatkaa Esztergomiin saakka? Jos menee vaan Szentendrediin niin jääkö parhaat palat näkemättä?

    • ihana paikka :-)

      Szentendre ei ole aivan mutkassa asti, siinä jää kyllä parhaat palat näkemättä. Muutenkin parhaat näkymät on joen itä- ja pohjoispuolelta.

      Kannattaa mennä autolla sitten, jos ei jaksa pyöräillä. Auton vuokraus on helppoa ja kohtuuhintaista. Kannattaa ajaa Budapestista 2-tietä Váciin ja sieltä 12-tietä Nagymarosiin. Tie menee aivan rannassa ja Nagymarosista on huikea näkymä joen yli Visegrádin linnaan. Joen yli pääsee lautalla jos haluaa käydä linnassa. Kannattaa ajaa myös kielekkeen ympäri Nagymarosista Zebegényiin. Sillä välillä on runollisimmat maisemat.

      Jos teillä on 7-vuotias mukana niin kannattaa yöpyä matkalla ainakin yksi yö. Tonavan mutka on 7-vuotiaalle varmasti mukavampi paikka kuin Budapest.

      Jos autoilu ei innosta niin menkää junalla Nagymarosiin ja ottakaa sieltä taksi loppumatkaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7073
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      111
      6188
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5248
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe