Virginia Woolf / Oma huone .......... ja pari muuta kirjaa

scarabaeus

Virginia Woolf / Oma huone ….....ja pari muuta kirjaa

Lupasin kirjoittaa kirja-arvosteluja tuolla
Kirjallisuus -saitilla helmikuussa kun siellä kyselin, että mitä suosittelette luettavaksi hiihtolomalla. Niitä uusia, ei niitä vanhoja iänikuisia 10-100 vuotta sitten joidenkin senhetken älykkökirjailijoiden sepustuksia.
No eihän mun kysymykseni johtanut siellä oikein puusta pitkään. Yleensä rehdit kysymykset johtavat vain johonkin keltaisiin tms.
Pelkkää sättimistä.
Itte valitsin sitte lomalukemiset kun ei niistä uusista tietoa. Otin mukaani mm. tämän
Oma huone

Olin sen kyllä joskus jo lukenutkin. Ja olipa taas hyvä verestys alkujuurille. Naiskirjailijat. Ja vahvat sellaiset.

... samaan putkeen lukaisin sitten

Jane Austen / Uskollinen ystävänne

... ja tämän jälkeen vielä

Virginia Woolf / Aallot

Siinähän sitä oli taas joksikin aikaa tuhti paketti.
Ja itse kirjoittajana huomasin kuinka Austenin teksti vei vääjäämättä aatokset välillä Shakespearen tunnelmiin. Ei siis mitenkään runollista eikä kaunosieluista vaan ihan sitä syvintä ihmiskuvausta.
Toisaalta sitten tämä

Aallot

ravistellen herätti katkonaisuudellaan, mutta hienoviritteisillä luotauksillaan jysäytti kuin taivaantuulista itselleni halun kirjoittaa ja työstää omia tekstejäni,
joka hiihtiksen jälkeen oli hieno tunne.
Kun homma kulkee.

Inspiroivaa ja hedelmällistä lukutuokiota siis.

Lukekaa Tekin !

2

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • scarabaeus

      Hei!
      Parnasson keskusteluketjussa
      Putkimies Noposen
      teksti,
      käykää lukaisemassa!

      Saas nähdä mitä tekstiä siellä tulee seuraavaksi...

    • epäorlando

      Yritin lukea Orlandoa mutta kesken jäi. En pidä niin hirveän krumeluurisesta teksistä. Vanhahtavaa mielestäni, olen pelkistetyn ystävä. Harmi kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      127
      2392
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      41
      1975
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      52
      1913
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1907
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1897
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1199
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1095
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      953
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      900
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe