Motarimaksut

Mikä on helpoin/edullisin tapa maksaa moottoritiemaksut ja tarviiko niitä yleensä maksaa. 4 vuotta sitten kävin itävallassa autolla, ajelin baanaa pitkin, mutta ei me maksettu mistään moottoritien käytöstä. Ajattelin vain että kun olemme lähdössä elokuussa uudelleen Itävallan suuntaan niin pitäiskö nuo varalta maksaa. Onko maksut pakollisia vain tietyillä moottoritieosuuksilla vai oliko meillä edelliskerralla vain säkä kun kukaan ei niitä vaatinut?
4466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

On ollut tuuria.

Itävallassa ostetaan rajalta erillisestä kioskista tarra auton tuulilasiin samoin Tsekissä tarvitaan tarra. Sveitsissä ostetaan myös rajalla tarra. Italiassa on maksullisten moottoriteiden alussa portit joissa painetaan nappulaa ja automaatista tulee kortti joka näytetään tietullille moottoriteiltä poistuttaessa (automaatille tai henkilölle) Ranskassa oli -94 vähän samanlainen järjestelmä. Kortti kannattaa ottaa ja säilyttää hyvin, muuten peritään maksimimaksu 75 euroa tms.
Olemme perheen kanssa matkustaneet useita kertoja Balttian ja Puolan kautta Italiaan Villa Pontebelloon http://www.villapontebello.com Suosittelen!
Tietarrat olemme ostaneet yleensä jo Puolan ja Tsekin rajalla.(siellä saa myös Itavallan tarroja) Tarrat ovat 10 pv voimassa. Pitemmälle lomalle niitä joutuu ostamaan kahdet menoa ja paluuta varten.

Hyvää matkaa

Äänestä
  • Eli Itävallassa ja Tsekissä tarvitaan jokaisella motarilla tarra vai näkeekö sen jostain merkistä?
    Saksassa ilmeisesti ei?

    Äänestä

  • lomailija kirjoitti:

    Eli Itävallassa ja Tsekissä tarvitaan jokaisella motarilla tarra vai näkeekö sen jostain merkistä?
    Saksassa ilmeisesti ei?

    Itävallassa ja Tsekeissä moottoriteiden käytöstä peritään veroa. Maksat veron (Itävallan "vignette" minimi 10pv, Tsekki muistaakseni sama), saat kuitin ja tarran, jonka liimaat ajoneuvoosi näkyvälle paikalle. = Verot on maksettu, voit käyttää moottoriteitä.

    Saksassa ei ole maksullisia moottoriteitä.

    Äänestä

Itävällassa voi toki ajaa ilman "vinegnetteä", mutta jos kytät huomaa motarilla että tarra puuttuu niin ei hyvä heilu... Itse olen jättänyt tarran aina ostamatta, mutta en suosittele.

Kaikki tieosuudet eivät suinkaan vaadi tarraa. Tiedät vaaditaanko tarra vai ei siitä, että kun käännyt jollekkin uudelle tielle on sen alussa kyltti missä on punainen tarranvaatimus merkki.
Kylttejä on valitettavan paljon....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomailija kirjoitti:

Mikä on helpoin/edullisin tapa maksaa moottoritiemaksut ja tarviiko niitä yleensä maksaa. 4 vuotta sitten kävin itävallassa autolla, ajelin baanaa pitkin, mutta ei me maksettu mistään moottoritien käytöstä. Ajattelin vain että kun olemme lähdössä elokuussa uudelleen Itävallan suuntaan niin pitäiskö nuo varalta maksaa. Onko maksut pakollisia vain tietyillä moottoritieosuuksilla vai oliko meillä edelliskerralla vain säkä kun kukaan ei niitä vaatinut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu