Mitenkähän

Puhelinmyyjä

Mikähän on Suomessa alin eläke, ei ainakaan takuueläke. olen törmännyt moneen eläkeläiseen jonka tulot on rutkasti alle takuueläkkeen , vaikka ovat veronsa Suomeen maksaneet . Maksettiinko takuueläke vain sellaisille jotka eivät ole ikinä töitä tehneet sekä maahanmuuttajille, jotka ei ole Suomeen ikinä veroja maksaneet?

5

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma vika

      Se piti itse hakea.Kukaan ei saa automaattisesti tuota takuueläkettä.Eli jos todella alle takuueläkkeen saa niin oma tai omaisten vika.

    • ON HAETTU

      Tottakai sitä on haettu sanoo kaikki, mutta ei ole saaneet siitäkään huolimatta.

    • näin jaotellaan

      Eläkkeeni on 100 eur alle takuueläkkeen, vaikka olen veroni maksanut, ja hakenut takuueläkettä.

    • kohta eläkkeellä

      Tämä on niin ihme juttu tosiaan, kun työtä koskaan tekemättömät ja maahanmuuttajat saavat parempaa eläkettä, kuin ikänsä veroja maksaneet. Tähän epäkohtaan olisi syytä tarttua jonkin puolueen.

    • Plus miinus nolla

      Jos saa edes vähänkään työeläkettä, se vähentää kansaneläkettä ja takuueläkettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2284
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      172
      2030
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1973
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1670
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      66
      1592
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      193
      1509
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1241
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      32
      1124
    9. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      80
      1110
    10. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1083
    Aihe