Heippa!
Olen ehkä aloittamssa syksyllä perhepäivähoitajana ja siksi haluaisin kysyä mitä muut perhepäivähoitajat tienaa..minulla on kaksi lasta joten hoitoon ei saa ottaa kuin 2,5 lasta.
Koulutus minulla on, sekin varmaan vaikuttaa palkkaan
Olen ehkä aloittamssa syksyllä perhepäivähoitajana ja siksi haluaisin kysyä mitä muut perhepäivähoitajat tienaa..minulla on kaksi lasta joten hoitoon ei saa ottaa kuin 2,5 lasta.
Koulutus minulla on, sekin varmaan vaikuttaa palkkaan
Vastaukset 12
Vanhimmat
katoppa kuntatyö-sivuilta, sieltä se löytyy
Juu löytyy kuukausiansiot jos on täysi lapsiryhmä, tietoa kaipailen juuri tuon 2,5 lapsen mukaan.
En tiedä kunnallisella puolella, mutta itse palkkasimme juuri yksityisen pphoitajan (alan koulutus ja työkokemusta alalta about 10 vuotta) ja maksamme hänelle 38e/pv per lapsi. Tämä siksi, koska lapset ovat vain 3 päivänä viikossa hoidossa. Kahdesta lapsesta (2- ja 3-vuotiaat) hoitajan palkka on n. 900-980e paikkeilla, josta Kela korvaa suurimman osan, mutta laskimme, että tulee silti n. 40e per lapsi kalliimmaksi kuin kunnallisella, mutta mielellämme maksoimme suositushinnan mukaan, koska hoitaja on tuttu, hyvä ja asuu lähes naapurissa :-). Lisäksi hoitajalla ei ole muita hoitolapsia, ottaa kuulemma aina vain 2-3 hoitolasta ja siksi ei ryhdy kunnalliseksi, koska heillä on aina se 4 lasta, mikäs on aika rankkaa, vaikka palkka toki suurempi.
Kokopäiväisenä hinta on kait n. 600e per lapsi yksityisillä.
n. 370 e/kk per kokopäiväinen lapsi. Puolikkaasta tietenkin puolet, mikäli kunnassanne saa puolikkaita eskarilaisia tai koululaisia ryhmäänsä. Meillä ei saa. eli saat noin 740 bruttona.
niin ja kustannuskorvaus on 4,75e/päivä jos tarjotaan aamup lounas välipala.
se tulee verottamana palkan yhteydessä
Kustannuskorvaus ei ole tienaamista. Se menee taatusti kuluihinl eikä riitäkään.
Kummallinen näkökanta, ei ole tienaamista? No eihän koko Pph:n palkkakaan ole tienaamista, taatusti menee kaikki laskuihin ja kuluihin, eikä piisaakkaan.
Minusta kyllä kaikki mikä on palkkalistassa kohdassa "maksetaan" on palkkaa eli tienaamista. Ihan sama onko se sitten KK tai matkakuluja tai mitä tahansa. Samaa palkkaa. Ja aika pieni olis tili, jos tuo 300-350 € jäisi pois minkä saa kustannustenkorvauksena.
Sillä palkalla sitten ostetaan ruuat ym. kaikki mitä tässä työss ja elämisessä tarvitaan.
Kustannuskorvaus ei ole tuloa hoitajalle vaan se on tarkoitettu lasten kuluihin.
Hoitajan ei kuulu maksaa omasta palkastaan lapsista aiheutuvia kuluja, mutta totuus on, että kulukorvaus on vain nimellinen eikä se todellakaan kata juuri muuta kuin ruokakustannukset eikä aina riitä siihenkään.
Sinä voit laskea kulukorvauksen palkaksi, mutta se ei ole palkkaa. Ei siitä jää hoitajalle mitään, omistaan joutuu aina lisäämään.
Mitä tulee pph:n palkkaan, niin sehän on naurettavan pieni. Laski siihen kulukorvaukset tai ei.
Kustannuskorvauksen pitäisi riittää myös askartelutarvikkeisiin, leluihin, pesuaineisiin, wc-paperiin, lasten kuluttamaan sähköön ja veteen, jätehuoltoon, hoitajan kodin kulumiseen ja mihinkähän vielä.
Riittääkö se?
Hyvä jos riittää ruokaan. Muut kulut maksaa hoitaja omasta palkastaan.
Kustannuskorvaus maksetaan verovapaana palkanmaksun yhteydessä, mutta lopullisessa verotuksessa se lätkäistään palkkatulojen yhteyteen eli verotettavaan tuloon. Tosin vähennyksenä se näkyy, mutta pph eivät saa enää erillistä tulonhankkimiskuluvähennystä, joka monelle tulee automaattisesti ja koska kustannuskorvaus lätkäistään palkkaan mukaan niin esim. saman perheen opiskelijat jotka saisivat opintotukea niin tämä palkkatulo vaikuttaa tuen suuruuteen. Että näin, Kiitos kaunis veroministeriöön :(
Meillä juuri se tilanne, että lukiolainen ei saanut opintorahaa ollenkaan mun kulukorvausten takia. Niiden takia tuloraja nippanappa ylittyi. Kulukorvaukset nostavat lisäksi meidän veroprosenttia eli ei se tosiaan mitään verotonta tuloa ole. Tuo on kyllä niin suuri vääryys kuin olla voi, koska kulukorvaukset on kuitenkin tarkoitettu pelkästään hoitolapsista aiheutuviin kuluihin. Eikä tähän varmaan koskaan mitään muutosta tule.
Kustannuskorvauksista ei kerry eläkettä. Se ei ole palkkaa.