Miten saan naksuttelun loppumaan?

naksuttelija

Juuri niin kuin otsikossa lukeen, tarviin vinkkejä siihe miten saan lopetettua naksuttelun. Täytän kohta 16-vuotta ja käyn peruskoulun viimeistä luokkaa. Oon jo 5. luokasta lähtien naksutellut vähän joka paikkaa (sormet monesta kohtaa,varpaat, selkä, niskat, ranteet, lonkat, ja nilkat) ihan JOKA PÄIVÄ tähän asti ! Ja pahinta on se, että siskoni sanoo minun naksuttelevan YÖLLÄ tietämättäni!? Niin hulluta kuin se kuulostaakin, mutta en vain pysty lopettamaan sitä :/ Kaikki kaveritkin ovat aina sillein, että 'hyi yäk miten sä voit naksutella tollei' tai sit 'hyi lopeta toi on ällöö!'

Oon puhunu terkkarin kaa ja vinkkinä on tullu joku stressipallo millä saisin naksutteluu loppumaan jos keskityn johonkin muuhun. Oon huomannu itekki et jos on tylsää ni naksuttelen tylsyyteen tai jos vaikka keskustelussa tulee joku hiljane hetki ni naksuttelen silloinkin. Vaikka jotkut on sitä mieltä et miks et vaan lopeta ni voiku olisitte mun asemassa ni ei ois nii helppoo mitä luulette :s Se on yhtä piinaa mullekki ku en osaa lopettaa sitä mitenkään.

Eli haluun tietää onko kellään minkäänlaisia vinkkejä kuin stressipallo? Ja onko muita, kellä olisi sama pahe naksuttelun suhteen ?

13

6198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toivottavasti auttoi!

      mulla oli, ja sain sen loppumaan lukemalla kirjaa silloin kun teki mieli naksutella. Tosinaan pistin lapaset käteen (yöksi) ja sekin auttoi. Naksuttelusta paksunee vain nivelet.
      Aika temppu on myös pyytää jotakuta hieromaan, ettei tarvis naksutella niitä kohtia. Sormia voikin hieroa itse. Kärsin myös silloin kynsien syömisestä. Se auittoi, että pistin kynsiin lakkaa... Kysy ihmeessä lisää, päivystän joka päivä!

      • naksuttelija

        Mulla onkin se, kun on naksutellut pitkään niin nivelet tulee tosi kipeeks jos en saa naksautettua niitä. Eli toi hieronta vois auttaakkin. Eikun kokeilemaan!


      • toivottavasti auttoi!
        naksuttelija kirjoitti:

        Mulla onkin se, kun on naksutellut pitkään niin nivelet tulee tosi kipeeks jos en saa naksautettua niitä. Eli toi hieronta vois auttaakkin. Eikun kokeilemaan!

        kiva kuulla...


    • Apua?

      Ehkä myös tietosuus siitä että pidemmän päälle erityisesti kaulan naksuttelu hiertää hermoja ja nivelten rustopintoja ohuemmiksi, aikanaan johtaa nivelrikkoon joka tulee olemaan todella kivulias vaiva. Se tulee monille ihan naksuttelemattakin, joten kannattaisi varmaan pakottaa itsensä olemaan naksuttelematta nyt kun nivelesi eivät vielä ole puhki :/

    • juuuuuuu u

      ite oon kanssa naksuttelut nyt jonkun 4-6 vuotta suunnilleen, oikeen käden peukaloon on luultavasti tullut jotain vikaa tän takia, kaikki sen liikutus sattuu ihan mielettömästi. kaipaan itekkin apua ja vinkkejä naksuttelun lopetttamiseen, sillä en millään haluaisi olla nivelrikkoinen tulevaisuudessa.....

    • ruksraksniksnakskrok

      Mäkin naksuttelen sormet aina kun on tylsää. Niskaa ja selkää tapaan "rusauttaa" silloin jos niska jumissa, tai selkä kipeä. Auttaa noi, mut sormien naksuttelu on vaan jonkilaista aktiviteettia kun on tylsää. Kynnet pureskelen lyhyiksi, ei tarvi leikata.

    • 8luokkalainen

      Mulla sama ongelma ilmennyt se on ärsyttävä vaiva itekkin naksauttelen kyynärpäitä nilkkoja ranteita joskus niskaa ja selkää peukaloita,jne mulla tais alkaa noiden käsien naksuttelu alkoi hiljalleen haluaisin äkkiä jotain tietoa että mites sen sais lopetettuuu en naksauttele jos on jotain aktiiviteettiä käsissä.
      Mutt kain se sit ajan mittaa menee pois mulla kans toi vaiva jos on tylsää -.-

    • gimme oscar!

      Kynsien syönnistä: itse olen syönyt kynsiäni n. 3 vuotta. Mutta olen saanut sen lopetettua. Ei ne kynnelit sun muut mitään auta. Oma henkinen taso vaan nousi ja sain lopetettua. Osaksi tyttöystävän takia. Ja nyt mulla on niin pitkät kynnet että viillän itseeni aina yöllä kun käännän kylkeä :D Mut se onkin vaan mä. Mä oon aika kömpelö joissain asioissa. Olen saanut itselleni haavan jäätelökauhalla. Vahingossa vieläpä. Taputtakaa. Antakaa aplodit! :D

    • Moopeliboy

      Itekki naksuttelen ja olen ihan itse keksinyt tavan lopettaa elikkäs mä runkkaan sillä aineski saa naksuttelun loppumaan.

    • Anonyymi

      mulla on ihan sama juttu :((

    • Anonyymi

      Mullaki on toi sama

    • Anonyymi

      Mullakin on sama juttu aina vaikka ku mä luen tai kuuntelen mut piirtäminen on yks mill saan paikat että ne ei naksu mulla ei muut vinkkiä.

    • Anonyymi

      ala miettimään jotain ihan muuta. haasta ittes et kuinka kauan pystyt olee naksauttelematta, sovi myös, että saat naksauttaa itsesi vaikka kerran päivässä.
      Itsekkin naksauttelen mutta tää on auttanut! tsemppiä teille!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4631
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2618
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2435
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2433
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1817
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1631
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1315
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1294
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe