Leikkausajat OYS APUA NOPEASTI

viiitakangas

Eli, kävin tänään OYS:issa poliklinikalla näyttämässä polveani, josta on eturistiside ja nivelkierukka hajalla, mutta pystyn kävelemään. Lääkäri sanoi kirjoittavansa paperit leikkausaikaan yms, mutta ei osannut kertoa milloin leikkaus suurinpiirtein olisi. Osaisiko kukaan esim. omasta kokemuksesta kertoa kuinka kauan menee, että se leikkaus sitten olisi? Minulla kun olisi menoa 5.4-9.4. Eli voiko leikkausaika tulla niinkin pian, että se tulisi tässä 9 päivän sisään? Tarvitsisin oikeasti apua tähän, kiitos jos vastaatte!

7

23189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nivelkierukka

      Moi,

      Yleensä julkisella puolella on vähintään muutaman viikon jonot alaraaja tähystykseen. Itse leikkaus tähystyksessä on pikkujuttu ja sitten vain kuntouttamaan huolellisesti.
      Tässä on yksi kuntoutusohje leikkauksen jälkeen -> http://www.relaa.com/keskustelu/index.php?topic=2963.150 .

      • viiiitakangas

        KIITOS todella paljon!(: Ja kiitos kuntoutusohjeestakin :D


    • polvikipuinen

      Kävin eilen Oys:ssä ja ihan samalla asialla, nivelkierukka on hajalla ja pääsin tähystysleikkausjonoon. Aikaa on kuulemma turha odottaa ennen elokuuta, ehkä noin puolen vuoden päästä voisi olla...Tramalilla mennään siihen asti.

      • Nivelkierukka

        Eturistisiteen korjaus leikkauksella ei ole mikään kiire. Nivelkierukan pienet repeämät korjautuvat usein itsellään. Isot kierukkarepeämät kannattaa korjata mahdollisimman pian, ettei kierukka repeydy lisää korjauskelvottomaksi.


    • Tuollaiset ortopediset tähystystutkimukset eivät yleensä ole kovinkaan kiireellisiä. Jos katselet viimeisimpiä papereitasi (lähete, sanelut), sieltä tuo kiireellisyysluokka saattaa löytyä. Toki lähettäneen lääkärin ja ortopedin mielipide kiireellisyydestä voi erota toisistaan.

      Hoitotakuun mukaan kiireettömissä mutta erikoissairaanhoitoa vaativissa tapauksissa on hoito aloitettava kuuden kuukauden sisällä hoidon tarpeen arvioinnista tai lähetteen saapumisesta. Kannattaa menoista aina mainita sairaalaan jonohoitajalle tai ajanvaraukseen, eivät sitten anna turhaa aikaa sellaiseen kohtaan joka sinulle ei sovi.

      Lähetteissä ja saneluissa käytetään R1/R2/R3 luokituksia elektiviisten potilaiden kiireellisyysluokan merkitsemisessä. R1 = 1-7pv, R2 = 7-30pv, R3 = 3-6kk. Hyviin käytäntöihin kuuluu myös että jonohoitaja tai vastaava henkilö joka varaa leikkausaikoja potilaalle ilmoittaa ainakin R3 potilaalle kuinka kauan hän suunnilleen joutuu jonossa olemaan.

      Varsinaisia leikkauslistoja suunnitellaan yleensä noin kuukaudeksi eteenpäin koska resursseja on vaikea määrittää puolen vuoden päähän. Jos leikattavia on enemmän entä leikkaussalien tai henkilökunnan määrän puolesta pystytään leikkaamaan, leikkaussalihenkilökunta purkaa jonoja vapaaehtoisena (mutta toki palkallisena, oman työajan lisäksi tehtävänä) työnä eli ns. hoitotakuun lisätöinä. Mutta koska lisätöiden teko perustuu vapaaehtoisuuteen, aina ei jonon purkajia löydy.

      Jos tilastot kiinnostaa niin

      THL: http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/tutkimus/tyokalut/erikoissairaanhoidon_hoitoonpaasy

      PPSHP:n omaa tilastoa http://www.ppshp.fi/hoitoonpaasy

    • oo1

      Tää on jo vanha ketju muttu rupes mietityttään.
      Itse jouduin keväällä leikkaukseen lähti Kir 1 eteenpäin. Leikkaus oli kyllä vasta reilun 20 päivän päästä eikä 1-7 päivän sisällä, onko sit vähän paikka kohtaista kuinka nopeesti leikkaus on.

    • Anonyymi

      Kuukauden odotin kaularangan leikkaukseen. Pääsin sovittuna päivänä. Klo.7 pyjama päälle klo 15 tuli kirurgi sanomaan että heräämä täynnä. Ei voida leikata tänään .varataan uusi aika. Kukaan ei tiedä milloin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      179
      14774
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10412
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      106
      9269
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      29
      8907
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      63
      8596
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      49
      6867
    7. 179
      6455
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      30
      5443
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      148
      5312
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      41
      3005
    Aihe