Olen luultavasti viimein saamassa helmiseeprapeippoja, joita olen jo täältäkin useamman kerran kysellyt ;) ja samaan häkkiin tulee saman parven lintuja, varmaankin kaksi tavallista seeprapeippoa. Lisäksi mietimme, voisiko tuohon parveen lisätä myös yhden kardinaalipeipon. Onko nuo linnnut helppo totuttaa toisiinsa?
Vastaukset 3
- -M-
Seeprapeipot ja helmiseeprat tulevat kyllä hyvin toimeen keskenään (joskin aina lajiyhdistelmät sillä sivuehdolla että häkissä on varmasti kunnolla tilaa), mutta mikä ihme mahtaa olla kardinaalipeippo? Tiedätkö sen tieteellisen nimen tai edes jotain muuta kutsumanimeä?
- Helmiseeprapeippo
Punakardinaali, cardinalis cardinalis
Ps. Isosiskoni sanoi, että niitä myytiin jossain eläinkaupassa muttta ei muista enää missä. - -M-
Jaa, ei siis peippo laisinkaan.
Aika harvinainen lemmikkinä, en ole ikinä noita kaupoissa itse nähnyt. Googlekin antaa varsin nihkeästi mitään infoa häkkilintuna hoitoon. Joku aviaarioartikkeli löytyi ja sen mukaan varsin dominoiva otus, suositellaan pidettäväksi omassa häkissä yksin tai pariskuntana. Eli kun näyttäis vielä olevan seepristä jonniin verran kookaampikin niin en laittaisi samaan häkkiin, jos sellaisen nyt ylipäätään jostain löytäisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861373
- 721204
- 791071
- 95889
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois266869- 30800
- 49767
- 78708
- 55703
- 44632