Tanskandoggien elämä ja terveys

jawohl

Olen ihastunut tähän rotuun todella.. Rodun ulkonäkö, luonne ja olemus ovat minun silmissäni täydelliset. :)

Ainoa seikka mikä minua oikeastaan askarruttaa on rodun terveys. Rodun ominaissairauksiin ja keskimääräisiin eliniän odotuksiin olen jo perehtynytkin aika hyvin mutta halusin vielä luoda tänne toivottavasti syvempää keskustelua aiheesta.

Mielessäni pyörii lähinnä ajatukset: "Onko doggi ylijalostettu koirarotu ihmisten mieltymysten mukaan kun sen keskimääräinen eliniän odote on vain 7-8 vuotta?", "Onko doggilla kipuja eläessään vai elääkö se vaan keskimääräistä lyhyemmän elämän terveenä, hyvinvoivana ja nukkuu rauhallisesti pois?".

Toivoisin rakentavaa keskustelua ja ns. oikeita vastauksia. :D Oikeilla vastauksilla tarkoitan lähinnä sitä että kukaan ei kommentoisi naapurin penan tai muun yhtä luotettavan tietolähteen perusteella tai alkaisi arvailemaan omien olettamusten mukaan. Jos kasvattajat tätä palstaa lukevat niin teidän vastauksenne näihin minua askarruttaviin kysymyksiin olisivat myös erittäin tervetulleita! :)

Hyvää kevättä kaikille!

4

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satteenkaarisillalla

      rakentavaa keskustelua ei tästä aiheesta taida saada kun ei kukaan uskaltaudu vastaamaan.
      Niin sanotusti "Saappaat jalassa" mun tanskalaiset lähteneet veteraani ikäisinä. Elivät terveinä elämänsä normaali kokoisten koirien tavoin.

    • Jättis tuutti

      Kaikki jättirotuiset koirat ovat keskimäärin lyhyt ikäisempiä kuin pienet tai keskisuuret koirat, ei siis ole yhden rodun "jalostusongelma".

    • kivinen tie

      itellä sattunut terveet dogit:) eivät kärsi isosta koosta, millä tarkoitan sitä jot ei oo hengitys, liikkumis vaikeuksia tms, yks mihin kuitenkin kiinnittäisin huomiota on värivalinta, koska harlekiinilinjaiset on haastavia verrattuna kelta/tiikereihin, on siis oma mielipide:) toki varmasti kummissakin on poikkeuksia tässäkin asiassa, mutta sanoisin kuitenkin jot harlekiinit vaatii taitavamman omistajan kuin keltaiset, en liiku doggipiireis ni sinänsä uskallan sanoa mielipiteeni, mutta herkästi kyllä tulee "lynkatuksi" jos mielipiteet ei miellytä:( ja siis jatkan oleellisella, oon ymmärtäny jot eliniän odote on lyhyt siks kun sydän on koiran kokoon nähden liian pieni jos näin voisi sanoa eli vanhenee ikään kuin nopeammin, viisaammat korjatkoon jos oon väärässä:) ja yks mikä on isoin? syy kiertymille on vilja ja nappula, joten sen suhteen uskoisin minimoineeni riskin syöttämällä raakaa ja itellä on doggi, jolla riski sairastua DCM:ään normia isompi, koska tätinsä siihis kuoli, siihenkin uskon raakaruoan olevan paras vaihtoehto ja rokotuksista aiheutuvat mahdolliset haitat vauriot suojaan mahdollisimman hyvin homeopaattisilla tuotteilla ja raakaruokaa pystyy mulkkaan myös hyvin DCM-koiralle, en pelkää koirani sairastuvan mihinkään, joskaan koskaan kukaan ei voi vannomaan mennä, mutta kiinnitä huomiota miten emä käyttäytyy ja ota sukutauluista selko, tosin en sitä ite tän kohdal tehny, emon todella näin monta kertaa ja tykästyin:) ja jos ei kokemusta dogeista, ni suosittelen lämpimästi esim. koirakoulu vision käytöskurssia heti kun rokotukset kunnossa, ite oisin säästynyt monelta itkulta ja harmaalta hiukselta, tie on ollu pitkä ja kivinen, mut nyt olen tyytyväinen koiran omistaja ja koiratkin on tyytyväisiä, myös uros mistä luovuin, kun en kertakaikkiaan pärjännyt sen kaa, mieti myöskin haluatko sijoitus/omistuskoiran, ite oon omistuskoiran kannalla, koska silloin päätän kaikesta ite, ite olin varmasti kusipäinen sijoituskoiran haltija, uskomattomia piirteitä ilmaantuu, kun ihminen väsyy, kun ei saa mitään rotia koiraan...toivotan onnellista koiran etsintää oli se sitten tanskandoggi tai joku muu:) terv: Seija Karstunen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1403
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1375
    4. 168
      1281
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1061
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      968
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      920
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      839
    Aihe