Paljaalla vuosia, eikä raskaaksi

Vinkkejä,kokemuksia?

Elikkäs ollaan nyt avomiehen kanssa yritetty mukulaa viimeaikoina yhä enemmän ja enemmän. Koskaan ei käytännössä olla käytetty ehkäisyä, paitsi ensimmäisenä vuonna, kun ollaan oltu yhdessä, (käytin e-pillereitä, ollaan nyt oltu yhdessä 4v.)

Nuorempana minulla oli aikajakso, jolloin ei ollut kuukautisia melkeinpä 1/2 vuoteen. Tuolloin en käyttänyt e-pillereitä, mutta uskon, että ko. johtui e-pillereiden lopettamisesta. (joidenka lopettamisen jälkeen kuitenkin tuli muistaakseni muutamat normaalit kuukautiset)

Minulla on myös kerran ollut klamydia elämäni aikana, jonka olen käynyt hoidattamassa lekurilla heti oireiden tultua.

kuukautiseni ovat epäsäännölliset, siis kierto vaihtelee aika paljon, vaikkakin usein viimeisen vuoden aikana on alkanut suurinpiirtein samana päivänä, jolloin olen sen alkavaksi laskenut.

Stressiä on aika-ajoin, joskaan se ei hallitse elämääni.

Nyt mietin, miten nämä kyseiset asiat saattavat vaikuttaa lapsen saantiin. Avomieheni tulee usein sisälleni, melkeinpä aina, mutta kuukauden ajankohdasta riippumatta en ole kertaakaan vieläkään tullut raskaaksi.

Kannattaisiko käydä testeissä tms? Lapsikuume on siis aivan huikea, vaikka siitä käytännössä ei päivittäin puhutakkaan. Lähipiirissämme lapsia pukkaa "vahingossa" monelle ja se lyö ehkä hivenen paineita alitajuntaan, sillä näin neutraalin yrittämisen jälkeen meille ei ole luotu vieläkään sitä onnea, että olisin raskaana..

Yhtään vinkkejä tai kokemuksia jakaa? En nyt vielä ole täysin huolissani, mutta tosiaan olemme jo kerenneet hieman ihmettelemään, miksei meille ole vieläkään käynyt flaksi asian suhteen.

4

665

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Desperatetobeadad

      Kannattaa kayda testeissa. Olemme vaimoni kanssa yrittaneet nyt melkein 3 vuotta ja olemme tallahetkella testi prosessia lapikaymassa. Olemme saaneet asiaan edes sen verta selvyytta, etta molemmilla "vehkeet" ja kaikki toimivat niinkuin pitaa, mika sinansa helpottaa, mutta turhauttaa/raivosuttaa kun lasta ei saa alulle. Yritamme normaalisti viela 3-6kk ennenkuin kaannymme joko IUI tai IVF hoitojen puoleen.

    • Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Teidän kannattaa ilman muuta lähteä tutkimuksiin. Kun kuukautiset ovat epäsäännölliset, tulee tutkia, että miksi näin on ja tapahtuuko munasolun irtoamista jne.
      Usein tutkitaan myös se, ovatko munatorvet auki eli pääseekö siittiöt munasolun luokse. Lisäksi tarkistetaam siemennesteanalyysi.

      Jos kaikki asiat ovat ok, niin voitte jatkaa yrittämistä ja saatte hyviä neuvoja siihen, mikä ajankohta on paras olla yhdynnässä.
      Aikaa ei kannatta hukata, vaan tutkituttaa että onko kaikki ok. Jos ei ole, niin ehditte saada apua tilanteeseen.

      Riitta Väestöliitosta

    • Aloittaja12345

      Kiitoksia kovasti vastauksista!
      Käymme varmasti testauksissa, jotta saadaan edes mielenrauha asian kannalta.
      Toivotaan, että röörit olis kunnossa ja tärppäis luonnollisella tavalla! Jos ei niin ei muuta kun avustusta hakeman :)

    • plussavaimiinus

      Hei! Toivottavasti saatte apua tilanteeseen, ja olette käyneet lääkärissä. Meillä oli vähän samaa, ei käytetty koskaan ehkäisyä, ja melkein voi sanoa, että yhdyntöjä oli tosiii paljon. Muksuja ei tullut, ja lopulta annoin asian olla, ja ajattelin että mennään testeihin sitte kun tulee kunnon vauvakuume. Vuosia meni, ja 7 vuoden jälkeen olikin yhtäkkiä menkat myöhässä, mitä mulle ei koskaan ennen ollut tapahtunut... Silloinkaan en osannut epäillä mitään, luulin että stressi aiheuttaa menkkojen pois jäännin. lopulta hain testin, ja tadaa... plussa oli. Tuli kyllä niin puun takaa, ja oli aivan ihana yllätys. Raskausaika oli aivan ihanaa ja nautin kyllä täysillä. Salaa haaveilin toisesta lapsesta, mutta eipä ole kuulunut... Päädyin sitten yksityiselle puolelle gynelle, ja kappas... toinen munasarja tohjona, dermoidikysta, tosi iso, oli tuhonnut sen. Kääk... oudot mahakivut saivat selityksen, ja yllätys yllätys, kukaan ei ollut ennen löytäny syytä niille, vaikka olin käynyt lääkärissä umpisuolimaisten kipujen takia. Nyt se on leikattu pois, ja lääkäri sanoi, että muuten kaikki on normaalia, että sitä uutta plussaa odotellessa ;) ja sanoi myös että on saattanut aiheuttaa toi sen, että raskautuminen vaikeaa... eikä tota ole näkynyt raskausultrissa ym. ollut ilmeisesti piilossa. Kannattaa siis käydä tutkituttamassa vehkeet!!! Onnea teille ja yritykselle!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      68
      7939
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6015
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      76
      5492
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      66
      5405
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      118
      2422
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1301
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1287
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1119
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1072
    Aihe